piątek, 11 czerwca 2021

Bliskość natury w domu pełnym przeszkleń


Szklane płaszczyzny pełnią bardzo ważne funkcje w projektach architektonicznych współczesnych domów. Przede wszystkich zapewniają dostęp do naturalnego światła, a także umożliwiają kontakt z otaczającą budynek przyrodą, dzięki czemu pozwalają niejako zatrzeć granicę między tym, co naturalne a stworzone ludzką ręką. Dlatego trend na wielkoformatowe okna i drzwi przybiera na sile. Jakie rozwiązania tego typu sprawdzą się najlepiej?


Duże przeszklenia mają wiele zalet. Wpływają pozytywnie na estetykę budynku, dodają bryle lekkości i scalają ją z zielonym otoczeniem domu, pozwalając domownikom obcować z naturą 24 godziny na dobę. Widok przyrody za oknem jest kojący, zwłaszcza w obecnych realiach, gdy coraz więcej czasu spędzamy we własnym M, mamy w nim nierzadko nawet domowe biuro, gdyż wiele firm przeszło digitalową transformację i pracuje w rozproszeniu. Jeden z najważniejszych benefitów stanowi dostęp do naturalnego światła, które jest przecież najlepsze dla ludzkich oczu. Korzystając z potencjału słońca, możemy też z pożytkiem dla środowiska zredukować pobór energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń, a tym samym zmniejszyć rachunki za prąd – połączyć przyjemne z pożytecznym.

W sezonie zimowym wielkoformatowa stolarka otworowa o niskim współczynniku przenikania ciepła, zamontowana w sposób „ciepły”, czyli warstwowy, wpływa dodatnio na bilans energetyczny budynku (nie musimy rozkręcać kaloryferów, aby czuć w domu komfort termiczny, dbamy też o czyste powietrze). Latem warto jednak wyposażyć okna w osłony zewnętrzne, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni. Co więcej, wielkogabarytowe okna czy drzwi wpływają pozytywnie na odbiór wnętrz budynku, które wydaje się optycznie większe, bardziej przestronne i jasne niż w rzeczywistości (można też pozwolić sobie na odważną kolorystkę ścian bez obawy, że kolor nasz przytłoczy). Dodatkowo, szklane powierzchnie mogą pełnić funkcje ścian działowych (np. takie szklane przepierzenia można zamówić na wymiar w cienkiej, eleganckiej aluminiowej ramie).

Już na etapie projektu budynku warto wybrać rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwania. Im większe połacie przeszkleń bez widocznych przegród, tym lepszy efekt wizualny. Dlatego w nowoczesną bryłę budynku wpiszą się z pewnością drzwi przesuwne z ukrytą ramą, jak MB-SKYLINE z oferty ALUPROF. Produkt został skonstruowany z wąskich profili, które zapewniają niczym niezakłócony, panoramiczny widok. To jednak nie wszystko – może być dla naszej wygody zsynchronizowany z systemem SMART HOME – napędy oraz centrale sterujące można schować w profilach ościeżnicy lub zamontować na zewnątrz konstrukcji. Inteligentny dom to przecież bardzo silny obecnie trend.

Widoczna szerokość połączenia skrzydeł drzwi to zaledwie 25 mm. Całość stanowi niemal jednolite przeszklenie z delikatnymi liniami podziału. Dodatkowo system umożliwia zastosowanie drzwi o wysokości nawet do 4 metrów, co daje wiele możliwości projektantom i pozwala uzyskać spektakularne przeszklenia. Drzwi przesuwne MB-SKYLINE, mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie – tłumaczy Michał Marcinowski, Product Manager Aluprof SA.

Konstrukcja rozwiązania została dopracowana do perfekcji, dlatego do przesuwania wielkogabarytowych elementów nie potrzeba dużej siły, a mechanizm działa niemal bezszelestnie. Dzięki zastosowaniu materiałów zapewniających najwyższe parametry izolacyjności termicznej oraz wykorzystaniu wysokiej jakości pakietów 3-szybowych, możemy mieć pewność, że produkt będzie nam służył bezawaryjnie długie lata, gwarantował należyty komfort i odpowiadał na potrzebę życia blisko natury, której piękno będzie można podziwiać w każdej chwili.

Kupując wielkoformatową, pamiętajmy, że ważne są nie tylko jej parametry techniczne, jakość i estetyka wykonania, lecz także montaż. To od niego zależy, czy produkt będzie spełniał wszystkie funkcje deklarowane przez producenta. Dlatego warto zatrudnić profesjonalną ekipę monterów przez niego rekomendowaną. Konieczne będzie z pewnością użycie specjalnych maszyn do manipulacji przeszkleniem – taka stolarka ma przecież bardzo dużą wagę.

Źródło: ALUPROF
Foto: ALUPROF