piątek, 18 września 2020

Budowa roku 2019 ze stolarką marki DAKO


Coroczny konkurs „Budowa roku” organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa doczekał się kolejnego rozstrzygnięcia – a wśród zwycięzców tej edycji znalazła się m.in. inwestycja w której wykorzystano stolarkę okienną i drzwiową marki DAKO.


Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania budynku szpitala na funkcję mieszkaniową i usługową na osiedlu Lokum Vena we Wrocławiu przy ul. Ks. Józefa Poniatowskiego, realizowana przez Lokum Deweloper S.A., została uhonorowana I miejscem w kategorii: Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne.

Ideą projektu było odrestaurowanie, na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych i badań odkrywkowych, historycznego charakteru budynku i przywrócenie jego dawnego blasku w odświeżonej formie. Rekonstrukcja budynków wymaga zastosowania określonych reguł, dlatego cały proces realizacji inwestycji odbywał się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków a wykorzystane w projekcie rozwiązania uwzględniać musiały jego szczególną specyfikę. W inwestycji użyte zostały stylizowane drewniane okna DAKO ze szprosami, w jasnoszarym kolorze – doskonale wpasowujące się w zabytkowy charakter budynku i podkreślające wyjątkowość architektury. Aby dostosować obiekt do współczesnych standardów budynków mieszkalnych i usługowych wykorzystano również ślusarkę aluminiową: drzwi i okna aluminiowe oraz systemy przeciwpożarowe.


Źródło: DAKO
Foto: DAKO