środa, 26 sierpnia 2020

Wybierając okna dziś, pomyśl o jutrze

Planując zakup okien należy wziąć pod uwagę nie tylko ich współczynnik przenikania ciepła, ale także cały szereg różnorodnych właściwości użytkowych, aby mogły odpowiadać naszym wymaganiom dziś i na przyszłość. Ważna jest nie tylko energooszczędność i nowoczesny design, ale także optymalne doświetlenie wnętrz, łatwość obsługi czy dostępność dla wszystkich mieszkańców domu, bez względu na ich wiek lub kondycję fizyczną.

Od stycznia 2021 zapotrzebowanie na energię (EP) w nowych budynkach nie powinno przekraczać 70 kWh/m2 na rok. Ponadto stosowane w nich okna i drzwi balkonowe muszą się charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Warto jednak pamiętać, że zrównoważone i ekologiczne budownictwo to nie tylko rozwiązania posiadające odpowiednie parametry efektywności energetycznej. To filozofia, która opiera się na założeniu, że zastosowane materiały i systemy zachowają swoją pierwotną funkcjonalność przez dekady bez potrzeby ich renowacji czy wymiany, co pociągałoby za sobą koszty finansowe i środowiskowe. Okna mają więc nie tylko skutecznie powstrzymywać ucieczkę energii cieplnej i wpuszczać maksymalną dawkę światła, ale także muszą być odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie powinny zapewniać funkcjonalność, komfort oraz łatwość obsługi wszystkim, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Energooszczędne, elastyczne pod względem projektowym i bezprogowe rozwiązania Schüco z PVC-U oraz aluminium spełniają wszystkie te wymagania.

Aluminium – materiał przyszłości
Aluminium to najtrwalszy surowiec do produkcji okien. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii stolarka aluminiowa może dziś spełniać najsurowsze wymagania związane z estetyką, dostępem naturalnego światła, termoizolacyjnością, szczelnością czy też ochroną akustyczną. Ze względu na doskonałą statykę pozwala na wykonywanie komfortowych okien i drzwi od podłogi do sufitu, a nawet przeszklonych ścian i całych pasm okiennych o wąskich profilach. Rozwiązaniem, które spełnia restrykcyjne warunki izolacyjności termicznej, a przy tym zapewnia swobodę projektowania imponujących przeszkleń, jest system fasadowy Schüco FWS 60 CV. W rozwiązaniu tym rozwierno-uchylne skrzydła okienne o wysokości nawet do 3,2 m zostały całkowicie ukryte w wąskim słupie fasady, co sprawia że szerokość podziału na kwatery stałe i otwierane jest zawsze taka sama i wynosi zaledwie 60 mm. Dzięki temu od zewnątrz nie można rozróżnić pól stałych od otwieranych. Od strony pomieszczenia na obecność skrzydła wskazuje jedynie subtelny rowek między skrzydłem okiennym a profilem fasady i ewentualnie klamka. Tak wykonany moduł o przykładowych wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na rekordowym poziomie 0,84 W/m2K. Okna można dodatkowo wyposażyć w okucia mechatroniczne TipTronic SimplySmart. Pozwalają one na zdalne, komfortowe otwieranie i zamykanie dużych skrzydeł czy znajdujących się wysoko naświetli, jak również programowanie ich np. na nocne wietrzenie. Innym rozwiązaniem, które łączy doskonałą ochronę cieplną z przyszłościowymi funkcjami, są drzwi balkonowe bez barier serii Schüco AWS. Skrzydła o dużych wymiarach nawet do 1300 x 2500 mm tworzą komfortowe w użytkowaniu, szerokie i pozbawione wystającego progu przejście na balkon czy taras. Odryglowanie i zaryglowanie, a także uchylanie i zamykanie skrzydła jest wspomagane systemowo, dlatego nie wymaga wysiłku. Stolarka wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła dla samej ramy Uf nawet na poziomie 0,71 W/m2K, dzięki czemu może być z powodzeniem realizowana w standardzie niskoenergetycznym, a nawet pasywnym. Te unikatowe na miarę rynku drzwi balkonowe bez progu cechują się ponadto doskonałą wodoszczelnością aż do 600 Pa (klasa 9A). Zarówno fasada FWS 60 CV, jak i drzwi balkonowe bez barier wykonane w systemie okiennym AWS mogą zapewniać wysoką odporność na włamanie i bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort mieszkania.


PVC - energooszczędność od zaraz
PVC jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do budowy okien i drzwi. Wynika to nie tylko z ceny, ale też z oszczędności, jakie mogą zapewnić wykonywane z niego okna energooszczędne i pasywne. Ich dużą zaletą są także coraz ciekawsze rozwiązania techniczne i ułatwienia obsługi. Na przykład w siedmiokomorowych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelnienia z termozgrzewalnego EPDM, które zachowują swoją zdolność do powrotu elastycznego oraz szczelność przez cały okres użytkowania. Stolarka z dodatkowym środkowym uszczelnieniem w wersji MD może osiągać nawet standard pasywny o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K. Przy zastosowaniu specjalnych szyb okno może dodatkowo zapewnić wysoką izolacyjność akustyczną aż do 47 dB. Interesującą propozycją jest również system okienny Schüco LivIng Alu Inside z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Zamiast stalowych wzmocnień zastosowano w nim wąskie, aluminiowe płaskowniki, co pozwoliło zredukować mostki termiczne. Aluminiowe powierzchnie odbijają nawet do 90% energii cieplnej, obniżając jej straty do minimum. Kolejnym rozwiązaniem dedykowanym budownictwu po 2021 roku są drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide. Podobnie jak w oknach serii LivIng i LivIng Alu Inside, zastosowano w nich fabrycznie wprowadzone w profil uszczelki z EPDM. Wysokiej jakości materiał, który zachowuje elastyczność na długo, zapewnia szczelność drzwi także w newralgicznym obszarze naroży wewnętrznych. Obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ramą ościeżnicy zapobiega kondensacji wody i powstawaniu przeciągów. Tak zaprojektowane drzwi z szybą Ug=0,6 W/m2K mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od stycznia 2021 roku. Doskonała ochrona cieplna systemu idzie w parze ze smukłym wyglądem i dużymi wymiarami drzwi, które mogą osiągać maksymalnie aż do 6,5 m szerokości i 2,8 m wysokości. Nowością jest panoramiczne przeszklenie w części stałej. Innowacyjna koncepcja okuć gwarantuje łatwą i lekką obsługę nawet ciężkich skrzydeł, a termoizolowany płaski próg – bezproblemowe przechodzenie.


Więcej informacji o produktach firmy Schüco na stronie: www.schueco.pl

Źródło: SCHÜCO
Foto: SCHÜCO