wtorek, 11 sierpnia 2020

Nowe wnętrza w siedzibie firmy HAMA ze szklanymi ściankami od AWILUX

Firma HAMA stanęła przed wyzwaniem modernizacji polskiej siedziby w Robakowie koło Poznania. Część biurowa miała zyskać nową jakość z korzyścią dla komfortu i efektywności pracowników. Jednym z głównych założeń projektowych było stworzenie wspólnej przestrzeni podzielonej szklanymi ściankami. Stworzeniem przeszkleń zajęła się leszczyńska firma AWILUX.

Budynek biurowy firmy HAMA to ponad 500m2 powierzchni, której należało nadać nowy charakter – wynikający z funkcjonalności biura oraz wykorzystujący nowoczesne i spójne dla całego projektu akcenty architektoniczne. Inwestor – czyli firma HAMA - w celu stworzenia odpowiedniego projektu zgłosiła się do Jerzego Milewskiego z ELM A R C H I T E K C I, pracowni, która była odpowiedzialna za aranżację biura także dekadę wcześniej. Jednym z dostawców nowoczesnych rozwiązań została firma AWILUX, która wykonała na indywidualne zamówienie, specjalne szklane ścianki według projektów.

Wygoda w parze z designem
Modernizacja każdego obiektu jest wyzwaniem dla architektów i wykonawców, ponieważ muszą oni pracować na istniejącym projekcie, który nierzadko ma swoje ograniczenia. Stąd przebudowę części biurowej firmy HAMA rozpoczęto od wnikliwej analizy uwarunkowań wewnętrznych oraz zewnętrznych. Stworzono także listę potrzeb, które w końcowym efekcie wpłynęły na założenia projektowe modernizacji. Celem działań było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, dzięki której praca zespołów w biurze stała się płynna i jeszcze bardziej efektywna, przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnego i miłego dla oka wyglądu wnętrz.

- Kluczowymi założeniami projektowymi było stworzenie funkcjonalnych biur spełniających współczesne wymagania dotyczące ergonomii pracy i integracji zespołów tak, by mogły zostać na nowo rozplanowane stanowiska pracy. Projekt zakładał otwarcie przestrzeni małych pomieszczeń biurowych oraz korytarzy w celu stworzenia przestrzeni typu open space. Pozwoliło to nie tylko na lepsze skomunikowanie zespołów, ale także na optyczne powiększenie części biurowej. Postanowiliśmy także zdemontować obniżane sufity, odkrywając ciekawe instalacje oraz malując je łącznie z sufitami na grafitowo. W celu zapewnienia wygody i komfortu pracy, w wybranych strefach zostały zamontowane systemy akustyczne, w formie dekoracyjnych kompozycji, a przy biurkach znalazły się wolnostojące panele akustyczne – mówi architekt Jerzy Milewski, ELM A R C H I T E K C I.

Nietypowe przeszklenia
Jednym z najciekawszych rozwiązań zastosowanych w projekcie modernizacji biura firmy HAMA było wprowadzenie szklanych elementów. W celu stworzenia bardziej odizolowanych przestrzeni do rozmów czy pracy koncepcyjnej, projektant zdecydował się na montaż szklanych ścianek w grafitowych, aluminiowych ramach. Ich wykonaniem zajęła się firma AWILUX – producent okien i drzwi z Leszna.

- W ramach naszej realizacji wykonaliśmy ścianki wewnętrzne oparte na systemie Aliplast Econoline. Ramy przeszkleń zostały wykonane w grafitowym kolorze RAL7021, który idealnie wpisał się w projekt całego biura. Ze względu na wymagania przeciwpożarowe oraz podwyższonego bezpieczeństwa w dostarczonych przez nas ściankach zastosowano szyby hartowane 6mm – mówi ekspert z firmy Awilux, Rafał Buczek.

Ciekawym zabiegiem architektonicznym było także wstawienie podobnych przeszkleń w otworach wyburzonych pomiędzy biurami a halą magazynową. Miało to na celu jeszcze większe otwarcie i wzajemne przenikanie przestrzeni, a także usprawnienie pracy zespołów odpowiedzialnych za pakowanie produktów.

- Zdecydowaliśmy się poprosić firmę AWILUX o stworzenie dla nas szklanych ścianek, ponieważ szukaliśmy doświadczonego i odważnego producenta, który dostarczy nam nietypowy, bezpieczny i zaawansowany technicznie produkt. Znamy firmę AWILUX z innej wspólnej realizacji, z której jesteśmy wyjątkowo zadowoleni, dlatego wybór był dla nas prosty. AWILUX dostarczył nam rozwiązania dokładnie takie, o jakie nam chodziło w projekcie. Wąska ramka okalająca obszerne przeszklenia pozwoliła na stworzenie harmonijnej i przenikającej się kompozycji – dodaje architekt Jerzy Milewski, ELM A R C H I T E K C I.

Nowocześnie i funkcjonalnie
Modernizacja części biurowej zakładała także stworzenie zamkniętych przestrzeni do rozmów czy odpoczynku – każde z tych pomieszczeń ma inne zadanie i inny wystrój. Jednym z nowopowstałych pomieszczeń jest zaprojektowana kafejka wyposażona w zieloną ścianę porośniętą pnączami. Biuro firmy HAMA zostało wzbogacone o nowe wyposażenie, takie jak nowe modele biurek - drewniane blaty na czarnych stelażach – a także zestawy chillout z siedziskami i ze ściankami akustycznymi, budki telefoniczne z wygłuszeniem oraz cieszące się ogromną popularnością wśród pracowników piłki do siedzenia oraz ruchome hokery.

- Wyposażając biuro, chcieliśmy połączyć kolory oraz charakter firmy HAMA jako producenta m.in. akcesoriów fotograficznych i elektronicznych, tak, by stworzyć nowoczesną i atrakcyjną pod względem estetycznym przestrzeń. Postawiliśmy na spójną kolorystykę, dlatego w całym projekcie przenikają się szarości i grafit wzbogacone akcentami kolorystycznymi, takimi jak zieleń czy czerwień. Wybrane fragmenty ścian zostały także wykończone masą imitującą surowy zacierany beton, a także czarną farbą tablicową, a na podłodze znalazły się wykładziny dywanowe w formie kompozycji płyt z geometrycznymi wzorami i czerwonymi akcentami, przenikając przez szklane ściany, łącząc optycznie różne strefy – dodaje architekt Jerzy Milewski.

Modernizacja części biurowej siedziby firmy HAMA w Robakowie koło Poznania stanowiła wyzwanie dla projektantów i wykonawców. Stworzenie ergonomicznej i otwartej przestrzeni podzielonej dużymi przeszkleniami dostarczonymi przez firmę AWILUX sprawiło, że przestrzeń biurowa zyskała na dynamice, estetyce i funkcjonalności.Źródło: AWILUX
Foto: AWILUX