wtorek, 18 sierpnia 2020

Duże przeszklenia tarasowe i ich prawidłowy montaż

Budując lub remontując dom, wiele osób spełnia swoje marzenia o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Przed zakupem szukamy inspiracji, oglądamy realizacje, sprawdzamy ceny i parametry, wybieramy producenta. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze drzwi tarasowe, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, nie będą nam dobrze służyć, jeśli zostaną źle zamontowane.

Zakup i montaż nowej stolarki otworowej (okien i drzwi tarasowych) to zazwyczaj duża inwestycja, do której warto dobrze się przygotować. Oprócz cech i właściwości użytkowych produktów, takich jak klasa antywłamaniowa czy współczynniki termoizolacyjne, musimy mieć na uwadze, że o tym, czy duże okna tarasowe będą funkcjonować prawidłowo, decyduje ich prawidłowy montaż.

W tym zakresie możemy skorzystać z usług doświadczonej ekipy montażowej pochodzącej od dystrybutora lub producenta, która zna dany produkt i wie, jak prawidłowo powinien być zamontowany. Ale nawet jeśli wybierzemy taką usługę, nie zapominajmy, by zakup i montaż poprzedzała odpowiednia, pisemna umowa z gwarancją.

Pamiętaj o gwarancji dotyczącej montażu
Dokument gwarancji powinien zawierać m.in. specyfikację produktu, opis i zakres świadczonej usługi montażowej i wskazanie na termin jej realizacji. Umowa jest zabezpieczeniem i podstawą do dochodzenia praw na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego montażu można np. zażądać naprawy (na koszt wykonawcy), wymiany, obniżenia ceny, a nawet odstąpić od umowy i żądać zwrotu kosztów.

Montaż a „doświadczenie”
Techniki montażowe podlegają naturalnej ewolucji, która wynika z coraz nowocześniejszych procesów technologicznych. Krótko mówiąc: okna, które montowano jeszcze 10 lat temu, dziś nie tylko mogą być inaczej wykonane, ale także inaczej montowane. Dlatego warto zaktualizować swoją wiedzę w tym zakresie – szczególnie, jeśli chcemy krytycznie przyglądać się poczynaniom ekipy instalacyjnej.


Źródło: Związek POiD
Foto: G-U