piątek, 8 marca 2019

Okna „kobiecym okiem”

Kiedy dokonujemy wyboru okien do głosu dochodzi „męska” strona naszej osobowości – zwracamy uwagę na ich funkcjonalność, jakość i parametry techniczne. Ale ponieważ to wybór na najbliższe dwadzieścia lat, warto posłuchać też szeptów „kobiecego pierwiastka". Dlaczego najlepszych wyborów okien dokonują pary? Bo ich wybór to połączenie kwestii praktycznych i estetyki. W ten sposób otrzymamy przepis na okna idealne!

Czy funkcjonalność i styl mogą iść w parze?
Oczywiście nie chodzi o to, by wybrany model okien pasował do torebki. Okna są ważnym elementem budynku: wpływają na bilans energetyczny domu, poziom nasłonecznienia oraz bezpieczeństwo. Chronią przed chłodem, wiatrem, a we współczesnej architekturze stają się pełnoprawnym elementem ozdobnym fasady, często decydując o charakterze całości. Zrozumiałe jest zatem, iż podczas ich zakupu w głównej mierze koncentrujemy się na walorach praktycznych. Jednak kiedy już znajdziemy okna o doskonałych właściwościach użytkowych i parametrach technicznych, czas skupić się na ich wyglądzie.

Decydującą rolę w określeniu ostatecznego wyglądu idealnych okien zazwyczaj mają kobiety – ich poczucie estetyki, zdolność rozróżnienia subtelności odcieni kolorystycznych, dbałość o najdrobniejszy szczegół w połączeniu z praktycznością rozwiązań stają się na tym etapie nieocenione. Co jest istotne, gdy patrzy się na okna „kobiecym okiem”?

Kolor
Okna w uniwersalnym białym kolorze są zawsze w modzie. To wybór ponadczasowy – niezmiennie elegancki, a przy tym stonowany - dzięki czemu białe ramy pasują do budynków o różnym stylu oraz barwie elewacji. Jeżeli cenimy bezpieczne, sprawdzone rozwiązania, będą one z pewnością trafionym zakupem.

Z myślą o miłośnikach odważnym konceptów projektowych, stworzono okna w nieoczywistych dla nich kolorach. Listę otwierają szarości, antracyt i czerń. Podkreślą one minimalistyczny, a zarazem elegancki wygląd budynku. Możemy pójść jeszcze dalej, stawiając na ramy w wyrazistych barwach, m.in. w czerwieni, która nada elewacji niepowtarzalny wyraz. Nie zapominajmy również o szerokiej gamie oklein drewnopodobnych.


Wybór nie jest łatwy, prawda? Dla niezdecydowanych oraz ceniących nietuzinkowe rozwiązania zaprojektowano stolarkę dwukolorową. Jej wyróżnikiem są profile o różnej kolorystyce na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Tym samym łatwiej można dopasować je zarówno do elewacji, jak i wystroju wnętrz.

Kształt profilu
Każda kobieta wie, że na obraz całości stylizacji składają się wszystkie jej elementy. Nie inaczej jest w przypadku okien, gdzie o ich wyglądzie decyduje kilka zmiennych. Kolor ramy powinien bowiem współgrać z kształtem profilu, a te należy dobrać do bryły oraz stylu całego budynku. Do wyboru mamy profile wąskie i szerokie, proste i zaokrąglone.

Wąski, subtelny profil to więcej światła w pomieszczeniu – ale tylko kobieta w pełni doceni jego harmonię, kompozycję, finezję i wysublimowany kształt całości. Wybór: prosty czy zaokrąglony? - to już „wisienka na torcie”.

Detale: ubierz okna w biżuterię!
Okucia stają się funkcjonalną ozdobą każdego okna, jego swoistą biżuterią. Te elementy o typowo praktycznym zastosowaniu stały się detalami, którymi projektanci wyróżniają i ozdabiają przeszklenia, a tym samym cały dom. Wybierając klamki i pozostałe okucia w srebrnym lub złotym kolorze, dodamy oknom subtelnej elegancji. To drobny element, który ma ogromny wpływ na ostateczny odbiór całej kompozycji.

Dekoracyjne listwy, ukryte zawiasy – każdy detal ma znaczenie. Przykład? Listwa ozdobna, okalająca skrzydło okna od strony wewnętrznej, pozwala na uzyskanie wizualnego efektu zlicowania skrzydła z ramą.

Funkcjonalność i wysoka jakość okien może iść w parze z ich dopracowanym, estetycznym wyglądem. Takie modele pogodzą pragmatyczne wymagania z gustem i dobrym smakiem, wprowadzając zgodę w związku - na budowie i poza nią.


Źródło: OKNOPLUS
Foto: OKNOPLUS