piątek, 25 stycznia 2019

Targi BAU 2019 w Monachium - raport końcowy

BAU 2019 był kolejnym rekordowym wydarzeniem. Po raz pierwszy na łącznej powierzchni wystawienniczej 200000mkw. 2250 wystawców (2017: 2120) z 45 krajów zaprezentowało swoje produkty i rozwiązania dla budownictwa. Liczba gości wyniosła 250000, z czego liczba odwiedzających z zagranicy osiągnęła kolejny rekord: 85000 (2017: 80500) z ponad 150 krajów.

Dane te umacniają status BAU targów jako "Światowych i Wiodących Targów Architektury, Materiałów i Systemów". Przy liczbie 70000 uczestników, co czwarty odwiedzający pochodził z obszarów architektury, inżynierii i planowania.

Najważniejsze punkty po targach BAU 2019:
• Rekordowa liczba wystawców na targach BAU - 2 250
• 250 000 gości, z czego 85 000 (najwięcej w historii) z zagranicy
• Digital-BAU od 2020 r. będzie odbywać się co dwa lata w Kolonii

Wiceprezes Zarządu Reinhard Pfeiffer był bardzo zadowolony z sukcesu targów BAU 2019: "Wyraźne zainteresowanie odwiedzających automatyzacją budynków i działem informatycznym BAU IT pokazuje, że tematyka cyfryzacji zyskuje na popularności i przejmuje stopniowo także sektor budowlany. Stąd będziemy coraz bardziej skupiać się na cyfrowej transformacji."

Reprezentujący wystawców Dieter Schäfer, Prezes Rady Doradczej Wystawców BAU również był zadowolony z wyników: "Dla wystawców BAU 2019 to bardzo udane targi. A złożyły się na to dwa główne powody. Po pierwsze wysoka jakość odwiedzających i ich coraz bardziej międzynarodowy charakter. A po drugie fakt, że Targi Monachijskie zaoferowały dodatkową przestrzeń wystawową rozwijając jeszcze bardziej bogatą tematykę ujętą na BAU."

To, jak bardzo wystawcy byli zadowoleni z BAU 2019, widać również dzięki wynikom badania opinii przeprowadzonej przez badaczy Gelszus. 97 procent ankietowanych wystawców oceniło targi jako "doskonałe do dobrych". 95 procent stwierdziło, że BAU to wiodące targi branżowe. 94 procent wystawców dało najwyższe oceny za jakość odwiedzających, a 92 procent dało taką samą ocenę za międzynarodowy udział odwiedzających. Na pytanie, jak postrzegają obecną sytuację ekonomiczną ich branży, 94 procent wystawców oceniło ją od "doskonała do dobrej" (2017: 91 procent).

Wśród odwiedzających spoza Niemiec dominowali sąsiedzi, czyli Austriacy, Szwajcarzy i Włosi. Duży wzrost odnotowali też goście z Federacji Rosyjskiej, Chin a także z Polski.

W celu zwiększenia znaczenia cyfryzacji w sektorze budowlanym Targi zaprezentowały digital-BAU, nową koncepcję opracowaną we współpracy z Niemieckim Stowarzyszeniem Programowania w Budownictwie (BVBS). Kolejna odsłona digital-BAU będzie już miała miejsce jako osobna impreza w Kolonii w dniach 11-13.02.2020 r.

Nową sekcją wystawy i kluczowym tematem na tegorocznym BAU były technologie budowlane i światło, zaprezentowane w hali C2. Chodziło o pokazanie różnych zastosowań w domu i w biurze, a także wpływu oświetlenia na architekturę. Architekci mogli zobaczyć szeroki zakres rozwiązań dających znaczne korzyści obiektom budowlanym.

Targi BAU 2019 zostały oficjalnie otwarte przez Gunthera Adlera, sekretarza stanu w Niemieckim Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Wspólnoty (BMI). W swoim przemówieniu podkreślił zarówno wysoki status branży budowlanej, jak i samych targów: "BAU 2019 to najważniejsza wizytówka możliwości niemieckiego i międzynarodowego budownictwa. Tutaj niemiecki sektor budownictwa pokazuje swoją doskonałą siłę innowacji”.

Pod hasłem "Łączymy, maksymalizujemy, inspirujemy" Cyfrowa Wioska (Digital Village) w hali C5 po raz pierwszy pokazała cyfrowe inicjatywy branży budowlanej wraz z najnowszymi osiągnięciami oprogramowania. Również start-upy miały możliwość przedstawienia tam swoich koncepcji biznesowych. W ramach digital-BAU 2020 Digital Village przygotowuje się do drugiego pokazu.

Następna edycja targów BAU będzie miała miejsce w dniach 11-16 stycznia 2021 w Monachijskim Centrum Targowym.

Więcej informacji o targach BAU 2019:
www.bau-muenchen.com
http://mag.bau-muenchen.com
https://www.facebook.com/BAUMuenchen
https://twitter.com/BAU_Muenchen
linkedin.com/company/baumuenchen


Źródło: Biuro Targów Monachijskich w Polsce
Foto: Messe München