środa, 19 września 2018

Drzwi tarasowe przesuwne – przestrzeń i wygoda

Okazałe wyjście na taras lub balkon to prawdziwa ozdoba domu. Szczególną popularnością cieszą się systemy podnoszono-przesuwne, które wyglądają nowocześnie i są wygodne w obsłudze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i montażu.

Drzwi podnoszono-przesuwne zapewniają niezwykłą swobodę projektowania. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach.

Maksymalna przestrzeń
Zaletą drzwi podnoszono-przesuwnych jest to, że można je wykonać w znacznie większych rozmiarach niż klasyczne modele rozwierne. Dzięki temu uzyskujemy o wiele ciekawsze efekty. Możliwe jest stworzenie szklanych ścian na całą długość tarasu lub balkonu, przy zastosowaniu niewielu elementów konstrukcyjnych. Zapewnia to niczym niezakłócony widok i zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem. Jednocześnie pomieszczenia są lepiej doświetlone i sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.

- Przy planowaniu wielkoformatowych drzwi tarasowych należy zwrócić uwagę na parametry profili. Od ich wytrzymałości zależy, jakich rozmiarów skrzydła można wykonać. Dużą stabilność konstrukcji gwarantują ramy drewniane. Obecnie do ich produkcji używane jest drewno klejone, dzięki czemu cechują się one niezrównaną sztywnością. Wymiary pojedynczego skrzydła w systemie podnoszono-przesuwnym mogą dochodzić do 3,33 x 2,80m – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Niezrównana swoboda
W systemie podnoszono-przesuwnym można dowolnie zestawiać skrzydła ruchome i stałe. Dzięki temu bez trudu dopasujemy je do konkretnego projektu budynku i własnych potrzeb. Do wyboru są różne opcje otwierania. W przypadku drzwi przesuwanych w jednej płaszczyźnie można zaprojektować wyjście na taras o szerokości niemal 12m. Dostępny jest również model narożny z ruchomym słupkiem. Tutaj rozsuwa się całe naroże pomieszczenia.

Drzwi podnoszono-przesuwne to idealnie rozwiązanie zarówno do dużych, jak i w mniejszych wnętrz. Po otwarciu nie zajmują miejsca, gdyż skrzydło przesuwa się równolegle względem drugiego. Pozwala to na dowolne aranżowanie pomieszczeń.

Wygodna obsługa
Poza walorami estetycznymi duże znaczenie ma komfort użytkowania. Jeśli często korzystamy z tarasu lub balkonu, drzwi nie powinny powodować żadnych ograniczeń. Modele podnoszono-przesuwne gwarantują maksymalną wygodę. W tym przypadku skrzydło przesuwa się po prowadnicy zamontowanej w niskim progu. Dzięki temu nawet sporych rozmiarów drzwi poruszają się bardzo lekko. Bez trudu otwiera się je jedną ręką. Dodatkowo można zamontować automatyczny napęd. Wówczas do sterowania używa się pilota lub klawisza umieszczonego w klamce.

Drzwi podnoszono-przesuwne standardowo wyposażone są w niski próg. Jego wysokość wynosi niecałe 2cm. Drzwi można również zamontować w taki sposób, aby próg był zlicowany z podłogą. Pozwala to na całkowite zintegrowanie wnętrza domu z tarasem lub balkonem. Jeśli planujemy takie rozwiązanie, powinniśmy uwzględnić je na etapie projektowania domu. Pozwala to na odpowiednie przygotowanie otworów okiennych. Docelowy poziom posadzki w domu i na tarasie trzeba również wziąć pod uwagę przy zamawianiu drzwi.

Komfortowe ciepło
Nowoczesne drzwi tarasowe są niezwykle energooszczędne, dlatego można je wykonać w dowolnych rozmiarach bez obawy o straty ciepła. Nawet przy bardzo dużych przeszkleniach utrzymanie komfortowej temperatury w domu nie wiąże się ze wzrostem wydatków na ogrzewanie. Co więcej, zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają na pozyskanie dodatkowej, darmowej energii do dogrzania pomieszczeń.

W wysokiej jakości drzwiach ponoszono-przesuwnych montuje się szyby z powłoką niskoemisyjną, które są pokryte niewidoczną warstwą tlenków metali. Przepuszczają one energię słoneczną do domu, ale nie pozwalają jej uciec na zewnątrz. W ten sposób ciepło jest zatrzymywane w budynku. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają systemy wyposażone w pakiety 3-szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi i wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (np. argonem). Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w modelach ThermoHS i ThermoHS Alu marki Sokółka Okna i Drzwi. W efekcie mają one bardzo niski współczynnik przenikania ciepła Uw, wynoszący 0,9 W/m²K.

Prawidłowy montaż
- W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych niezwykle istotną rolę odgrywa właściwy montaż. Od tego zależy zarówno płynne działanie systemu, jak i szczelność przeszklenia. Z jednej strony konieczne jest prawidłowe osadzenie konstrukcji w murze, a z drugiej użycie odpowiednich materiałów i akcesoriów instalacyjnych. W związku z tym montaż najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie, która ma autoryzację producenta – mówi Daniel Kurek, Młodszy Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Podczas montażu trzeba zwrócić uwagę na dokładne wypoziomowanie konstrukcji. Równie ważne jest wykonanie zewnętrznej izolacji i dylatacji od wewnątrz. Izolację pomiędzy tarasem a ościeżnicą wykonuje się zwykle ze specjalnej masy uszczelniającej i zatopionej w niej taśmy izolacyjnej, która zakrywa połączenie wypełnione pianą montażową. Po wyschnięciu masa staje się szczelna i twarda, a jednocześnie pozostaje na tyle elastyczna, że nie pęka pod wpływem warunków atmosferycznych ani pracy budynku. Od wewnętrznej strony konieczne jest zastosowanie gąbek dylatacyjnych, które oddzielają ramę drzwi od posadzki. Zapobiega to pękaniu podłogi na skutek pracy drzwi.


Źródło: SOKÓŁKA
Foto: SOKÓŁKA