wtorek, 14 sierpnia 2018

Urok drewna, walory PVC

Z drewna czy PVC? Zachwycające naturalnym usłojeniem czy gwarantujące wytrzymałość i dobre parametry termiczne? Kupując okna nie musimy już stawać przed dylematem „drewniane czy plastikowe”. Linia Wood Look+ marki MS więcej niż OKNA łączy walory obu tych materiałów.

Budowa domu, lub jego generalny remont to ciąg dylematów, przed jakimi staje inwestor. Jedną z ważniejszych decyzji jest zakup stolarki otworowej. To jakie okna i drzwi wybierzemy będzie miało bowiem niebagatelny wpływ na ogólną termikę budynku, a co za tym idzie również na wysokość kosztów ogrzewania. Ale nie tylko. Równie ważne są kwestie estetyczne, a także komfort codziennego użytkowania okien.

Czym różnią się, w czym są podobne i co oferują najpopularniejsze rozwiązania – okna drewniane i plastikowe? Rozważmy ich największe wady i zalety…

Izolacja – dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych, parametry izolacyjności okien drewnianych i PVC są obecnie bardzo zbliżone. I jedne, i drugie zapewnią skuteczną ochronę przed utratą ciepła, wiatrem i deszczem.

Cena – okna z tworzywa są na ogół znacznie tańsze niż te z drewna.

Ekologiczność – choć okna drewniane powszechnie uznawane są za bardziej przyjazne środowisku, to w rzeczywistości tak do końca nie jest. Po pierwsze dlatego, że aby pozyskać drewno trzeba wyciąć drzewo. Poza tym surowiec ten jest klejony warstwowo i lakierowany. A przecież większość rodzajów klejów i lakierów wcale nie jest eko. Z kolei stolarka PVC – w tym ta z oferty MS więcej niż OKNA powstaje z tak zwanego regranulatu, czyli tworzywa pochodzącego z recyklingu (między innymi starych okien plastikowych).

Wytrzymałość i konserwacja – w kwestii trwałości, okna plastikowe przewyższają drewniane. Po pierwsze są odporne na działanie wilgoci. Po drugie – oprócz regularnego (raz na rok) sprawdzania i regulacji okuć, w zasadzie nie wymagają konserwacji. Z kolei okna drewniane co kilka lat należy zaimpregnować i pomalować.

Estetyka – choć o gustach się nie dyskutuje, powszechnie uważa się okna drewniane za bardziej prestiżowe. Zwłaszcza przez miłośników naturalnego wzornictwa.

Rozważając zalety i wady obu rozwiązań warto pamiętać, że obecnie, dzięki okleinom świetnej jakości, wcale nie musimy rezygnować z walorów któregoś z materiałów. MS więcej niż OKNA proponuje bowiem linię Wood Look+ czyli wykonane z tworzywa, ale ubrane w drewnopodobne okleiny okna, które do złudzenia przypominają naturalny surowiec. Linia obejmuje ponad 30 wzorów oklein w szerokiej palecie kolorystycznej – od jasnych, doskonale wpisujących się w trend skandynawski, po eleganckie ciemne. Urok okien podkreśla unikalne, dostępne wyłącznie w ofercie MS, połączenie narożników ram i skrzydeł pod kątem prostym, zarówno po stronie zewnętrznej jak i wewnętrznej okna, tak charakterystyczne dla stolarki drewnianej.

Dodatkowo okna Wood Look+ podobnie jak wszystkie propozycje MS więcej niż OKNA oferują znakomite parametry użytkowe. Produkowane są z niemieckich 6-komorowych profili SALAMANDER o szerokości 82 mm. W wersji z uszczelką środkową (MD), potrójną szybą SUPERtermo 0,5 W/m2K i ciepłą kolorową ramka CHROMATECH ultra zbliżają się parametrami termicznymi do okien pasywnych (Uw 0,73 W/m2K). Z ramką MULTITECH współczynnik Uw=0,71 W/m2K! Dodatkowo okna Wood Look+ świetnie tłumią hałasy (Rw=35 dB w standardzie) i wyposażone są w pakiet komfortowych, niezawodnych okuć Multi-Matic (w tym zaczepy antywłamaniowe i klamkę METZ z mechanizmem Secustik zabezpieczającym przed otwarciem okna z zewnątrz).


Źródło: M&S
Foto: M&S