środa, 22 marca 2017

Wiosenne pogotowie okienne – na co zwrócić uwagę podczas pozimowego przeglądu okien dachowych?

Wczesna wiosna to dobry moment na sprawdzenie stanu. Pamiętajmy, że stolarka okienna, zwłaszcza ta dachowa, to element budynku szczególnie narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, wahania temperatur czy uszkodzenia mechaniczne, a to już tylko krok od niechcianej korozji czy ubytków w szczelności okna. Niech więc wiosenne porządki staną się pretekstem, by zwrócić uwagę na szczegóły, które co dzień pozostają dla nas niewidoczne.


Montujemy i zapominamy – to najczęstszy błąd popełniany przez niemal każdego inwestora w kontekście dachowej stolarki okiennej. A ta, by przez długie lata wyglądała estetycznie i funkcjonowała bez zarzutów, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i kilku niewymagających acz regularnych przeglądów technicznych. Od czego zacząć?

Szczelność i czystość przede wszystkim
Nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, dlatego prace konserwacyjne rozpocznijmy od dokładnego zbadania stanu uszczelek. W obliczu wieloletniego użytkowania może dojść do utraty ich elastyczności, a nawet pęknięć, przez co bezpowrotnie stracą swoje właściwości, narażając całą stolarkę okienną na kłopotliwe awarie, a nasze portfele na większe wydatki. Dlatego, przynajmniej raz w roku, uszczelki należy konserwować za pomocą odpowiedniego preparatu lub przy użyciu smaru silikonowego.

Przyglądając się technicznemu aspektowi okien dachowych, poświęćmy chwilę uwagi swoistemu strażnikowi każdego okna – okuciom, dlatego jeszcze przed sezonem wiosennym zadbajmy o ich dokładne zabezpieczenie smarem stałym.

- Pamiętajmy, że ogromny wpływ na szczelność okna połaciowego ma stan okalającego go kołnierza – zaznacza Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL. – Dlatego podczas wiosennych prac konserwacyjnych nie zapomnijmy o sprawdzeniu jego połączenia z pokryciem dachu, zwłaszcza pod kątem usterek wywołanych przez porywisty wiatr, opady atmosferyczne czy duże amplitudy temperaturowe – dodaje.

Co więcej, nie zapomnijmy o regularnym usuwaniu gałęzi, liści i innych zanieczyszczenia z kołnierza, co pozwoli zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej, zwłaszcza podczas kapryśnej, wiosennej pogody.

Rama i skrzydło – drewniane czy PVC?
To podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych tego elementu stolarki okiennej. W zależności od materiału proces przywracania ramom i skrzydłom dawnego blasku będzie wyglądał inaczej.

Ramy z popularnego PVC najlepiej wyczyścić za pomocą ciepłej wody i delikatnych środków chemicznych. Częstym błędem jest usuwanie uporczywych zbrudzeń za pomocą agresywnych, żrących środków czy materiałów o powierzchni ścierającej – w obu przypadkach możemy spodziewać się zmatowienia ramy, lub doprowadzenia do powstawania mikroporów i rys, w które z łatwością i niemal na stałe wniknie osiadający na ramie kurz i brud.

Drewnianym ramom i skrzydłom okiennym trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i uwagi, bowiem naturalny materiał jest bardzo podatny na wszelkie środki czyszczące. Wiosenny przegląd rozpoczynamy od zbadania stanu lakieru. Drobne rysy, które powstały w wyniku codziennej eksploatacji możemy z powodzeniem zabezpieczyć własnymi siłami, używając do tego papieru ściernego oraz wysokiej jakości lakieru, zaś renowację dużych uszkodzeń należy pozostawić specjalistom.

- Zewnętrzne zabezpieczenie okien należy przeprowadzać regularnie – tłumaczy Marcin Demski. - Drewniane okna powinniśmy konserwować środkami powierzchniowymi po trzech latach od montażu, a następnie w regularnych półrocznych odstępach, pamiętając, by w żadnym wypadku nie malować uszczelek i okuć – dodaje.

Przechodząc do usuwania pozimowych zabrudzeń, pamiętajmy, by nie stosować żadnych agresywnych środków czyszczących, które mogą chemicznie czy mechaniczne uszkodzić lico ramy czy skrzydła tj. środków na bazie rozpuszczalników, głęboko penetrujących, zawierających elementy ścierne czy barwniki mogące zmienić kolor drewna. W tym przypadku postawmy na delikatne środki myjące, a oczyszczoną powierzchnię zabezpieczmy dedykowanym do tego mleczkiem konserwującym lub pastą do zabezpieczania drewna, wcierając preparat miękką i czystą ściereczką.

Szyba, która lśni
Przywracanie szybom dawnego blasku to ostatni etap przygotowywania okna dachowego na nadejście wiosny. Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego, jednak i tu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ochronią przeszklenie i zachowają jego estetyczny wygląd na długie lata. Po pierwsze do mycia szyb używajmy przeznaczonych do tego preparatów, a nadmiar środka czyszczącego usuwajmy miękką ściereczką lub irchą – każdy kontakt szklanej powierzchni z twardym czy chropowatym materiałem może prowadzić do niechcianych zarysowań.

Co więcej, nie zapominajmy o zebraniu płynu do mycia szyb z ram okiennych, gdyż zawarte w nim substancje mogą prowadzić do niszczenia warstw lakieru i nieestetycznych uszkodzeń.

- Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy cieszyć się czystym przeszkleniem bez konieczności codziennej pielęgnacji okna – mówi Marcin Demski. – Dostępna w naszej ofercie technologia BIOCLEAN to prosty sposób na estetyczne okno bez częstego wysiłku mycia szyb. Działanie szkła samoczyszczącego polega na połączonym działaniu dwóch elementów naturalnych: światła słonecznego, które rozkłada brud przylegający do szyby i uaktywnia na właściwości hydrofilne oraz deszczu spłukującego resztki brudu rozłożonego pod wpływem promieni ultrafioletowych światła słonecznego. Efekt? Brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni szkła, nawet w strefach o silnym zanieczyszczeniu, co pozwala nam cieszyć się przejrzystym oknem przez cały rok – dodaje ekspert OKPOL.

Konserwacja dachowej stolarki okiennej nie musi być czasochłonna i kłopotliwa, zwłaszcza jeśli dbamy o nią regularnie – niezależnie od sezonu. Odpowiednio przygotowani, uzbrojeni w podstawową wiedzę i preparaty czyszczące spokojnie doczekamy pierwszych dni wiosny, nie musząc zaprzątać sobie głowy tym, co nas czeka podczas poziomowego przeglądu okien.

 Wiosenne pogotowie okienne – na co zwrócić uwagę podczas pozimowego przeglądu okien dachowych?

Źródło: OKPOL
Foto: OKPOL