środa, 29 marca 2017

Poczuj przestrzeń

Szkło w architekturze oddziela, ale i łączy. Przeszklenia poszerzają optycznie pomieszczenie. Za ich sprawą znikają granice i rodzi się nowe, niczym nieskrępowane, poczucie przestrzeni. W projektach nowoczesnych domów drzwi przesuwne – szklone od podłogi aż po sufit – pojawiają się coraz częściej, nadając wnętrzom luksusowy charakter.

Kojarzą się z secesyjnymi kamienicami, awangardowym budownictwem, a także loftami i stylem industrialnym. Duże przeszklenia to dziś w architekturze esencja nowoczesności. Szklane tafle mają coraz więcej zwolenników.

Architektura otwarta
Przeszkolone ściany kiedyś królowały tylko w hollywoodzkich filmach, dziś architekci prześcigają się w poszukiwaniu innowacji, które w optymalny sposób doświetlą i powiększą wnętrze, zacierając granice ze światem zewnętrznym. Trend ten nazywany jest architekturą otwartą.

Przeszklone drzwi przesuwne budzą zachwyt, zwłaszcza, gdy wokół domu dominuje zielony krajobraz. Widok na własny ogród, którego kolory zmieniają się wraz z porami roku, to dekoracja wnętrza sama w sobie. Łatwiej wtedy o pozytywne nastawienie, odnalezienie równowagi i spokoju. Trudno się dziwić, gdyż pozwalają wprowadzić do wnętrza więcej naturalnego światła, a tego nie zastąpi nawet najlepsza żarówka.

Znaczenie naturalnego światła docenił także lider wśród producentów pasywnej stolarki otworowej, oferujący produkty pozwalające na przeszklenie nie jednej, a dwóch sąsiadujących ze sobą ścian. Wielogabarytowa szklana wolność to specjalność firmy Internorm. Dzięki drzwiom przesuwnym KS 430 otwarcie wnętrza domu na patio jest jeszcze prostsze. A do tego energooszczędne.

Ciepłe przeszklenia
Duże przeszklenia powinny być nie tylko efektowne wizualnie, lecz także zapewniać komfort użytkowania. Wybierając drzwi przesuwne warto kierować się funkcjonalnością i energooszczędnością produktu. Zdarza się, że najsłabszym ogniwem konstrukcji takich drzwi jest próg, przez który ucieka ciepło. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dodatkowe docieplenie, co niestety wiąże się z tym, że staje się on zbyt wysoki i niepraktyczny. Aby temu zaradzić, konstruktorzy firmy Internorm, zastosowali wygodne wykończenie w postaci niskiego progu. I tak szklane drzwi przesuwne KS 430 wyposażono w próg w włókna szklanego, który jest nie tylko komfortowy, ale i szczelnie zaizolowany (Uf= 1,29 W/m2K). Odległość od powierzchni posadzki do górnej krawędzi szyny jezdnej to zaledwie 12 mm z jednej i 30 mm z drugiej strony. Dzięki temu rozwiązaniu całkowicie wyeliminowano tzw. przeciągi wiejące od progu. Dodatkowo, dzięki opatentowanej prowadnicy z odbojnikiem skrzydła, nawet te ważące do 400 kg, przesuwają się lekko i płynnie. Bez problemu można je zintegrować także z roletami zewnętrznymi, moskitierami i żaluzjami wykonanymi na miarę.

Drzwi przesuwne KS 430 to – świetnie sprawdzający się w praktyce – przykład połączenia PCV z zewnętrzną nakładką aluminiową, która chroni je przed szkodliwymi skutkami czynników atmosferycznych. Produkt dedykowany jest dla budownictwa pasywnego. Doskonała izolacyjność cieplna, gwarantowana dzięki współczynnikowi Ud do 0,64 W/m2K (dla rozmiaru 5800x2800 mm) uwierzytelniona jest certyfikatem prestiżowego instytutu badawczego.

Izolacyjność termiczna drzwi jest szczególnie ważna w wypadku tych wielkogabarytowych i o niestandardowych rozmiarach. Na korzystny bilans energetyczny budynku wpływa również ich odpowiednie usytuowanie. Jeśli duże przeszklenia zostaną zlokalizowane od strony południowej, do wnętrza dostanie się dużo słońca, a my dodatkowo ogrzejemy pokój dzięki naturalnej energii. Szklane drzwi przesuwne, wychodzące na „świat” będą nie tylko łącznikiem z pięknym ogrodem czy patio, ale jednocześnie pozwolą cieszyć się ciepłem i słońcem przez okrągły rok.

Estetyka produktu
Chociaż najczęściej duże przeszklenia montuje się w salonie, inwestorzy nie muszą ograniczać się do tej części domu. Jednak już na etapie projektowania, warto mieć na uwadze nie tylko funkcję danego pomieszczenia, ale i jego metraż. Wielkogabarytowe szklane ściany mogą nawet najmniejszy pokój zamienić w luksusowy salon.

Nie tylko rozmieszczenie przeszkleń jest ważne. Liczy się też estetyka produktu.

Już od lat standardem w drzwiach przesuwnych Internorm jest zasada umieszczania widocznych elementów technicznych tylko i wyłącznie tam, gdzie jest to niezbędne – wyjaśnia Dariusz Olszewski, Dyrektor Sprzedaży IFTM Internorm.

System okuć nie posiada żadnych widocznych części w ościeżnicy. A w komorach profilu skrzydła, klapki ryglujące połączone zostały w niezauważalny sposób.

Drzwi KS 430 wyróżniają się minimalistyczną i kanciastą stylistyką, która jest świetnym uzupełnieniem dla współczesnych projektów architektonicznych. Spektakularne efekty można osiągnąć dzięki połączeniu „szkło do szkła”, kiedy to do minimum ograniczone zostają wszystkie elementy konstrukcyjne, a wnętrze pomieszczenia tym mocniej modelowane jest naturalnym światłem.

Źródło: INTERNORM
Foto: INTERNORM