czwartek, 16 marca 2017

Bez konserwacji nie ma satysfakcji

Po zamontowaniu drzwi lub okien, często zapominamy o właściwej konserwacji tych wyrobów, ograniczając się tylko do ich mycia w ramach świątecznych porządków. Brak należytej dbałości o stolarkę otworową negatywnie oddziałuje na jej trwałość i funkcjonalność. Aby utrzymać okna i drzwi w dobrym stanie przez długi czas, niezbędne są regularne przeglądy oraz prace konserwacyjne, najlepiej wykonywane przez fachowca.


Drzwi wymagają pielęgnacji
Drzwi zewnętrzne, ze względu na swoje funkcje są intensywnie eksploatowane,
a dodatkowo wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Satysfakcja z ich użytkowania nigdy nie będzie pełna, jeśli zapomnimy o konserwacji, poprzedzonej kontrolą poszczególnych elementów. Przeglądem pod kątem uszkodzeń mechanicznych i korozji należy objąć płytę drzwiową i ościeżnicę. Ważna jest szybka reakcja, która pozwoli uniknąć późniejszych problemów z otwieraniem oraz estetyką drzwi.

Aby zapobiec zakleszczeniu się skrzydła drzwi w ościeżnicy przez rozkręcone śruby i pojawieniu się zbyt dużego luzu między skrzydłem a ościeżnicą – co prowadzić może do szybszego wychładzania się pomieszczeń – trzeba pamiętać o regularnej kontroli prawidłowości pracy zamka. Bardzo istotne jest także sprawdzenie śrub mocujących oraz oliwienie zapadki i rygla. Co pewien czas zweryfikujmy również stan zawiasów. Naoliwienie trzpieni i łożysk kulkowych oraz wymiana zużytych części pomoże uniknąć ewentualnych problemów ze zwiększonym hałasem towarzyszącym otwieraniu i zamykaniu drzwi oraz zakleszczaniem się zawiasów.

Aby produkty stolarki otworowej spełniały swoją funkcję i zdobiły dom przez wiele lat, powinny być poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym i konserwacyjnym, niezależnie od zastosowania w nich nowoczesnych rozwiązań i wynikającego z tego długiego okresu gwarancyjnego. Okna i drzwi, tak jak samochód, wymagają regularnego serwisu – mówi Maciej Mazgaj, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”, właściciel firmy MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN.

Zadbaj o stolarkę nie tylko od święta
Elementem wspólnym dla okien i drzwi są uszczelki. Gdy znajdują się one w złym stanie, generują straty ciepła, a niewłaściwie zamontowane lub wyeksploatowane, mogą nawet uniemożliwić otwieranie i zamykanie skrzydła. W przypadku drzwi zewnętrznych, konieczne jest sprawdzenie i ewentualne ustawienie styku uszczelki z płytą drzwiową, kontrola uszczelek podłogowych przylegających do aluminiowego profilu zamykającego oraz sprawdzenie uszczelki podłogowej opadającej. Jeśli elementy te są uszkodzone, trzeba wymienić je na nowe. Co 6 miesięcy, w celu zapewnienia odpowiedniej elastyczności, zaleca się je także powlec środkiem konserwującym. Ogólny stan uszczelek warto sprawdzić wiosną i przed nadejściem zimy, aby ograniczyć ryzyko powstawania przewiewów i przecieków.

W przypadku okien najprostszą czynnością, którą można wykonać samodzielnie jest ich mycie. Trzeba pamiętać, by do czyszczenia nie stosować środków agresywnych, czyli zasadowych lub kwasowych, lecz produktów o neutralnym PH, nierysujących powierzchni. Tak jak w przypadku drzwi, konserwacja okuć okiennych jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania wyrobu – ich smarowanie lub regulację należy powierzyć specjaliście.

Nieco inaczej wygląda renowacja okien dachowych. Te z profilem drewnianym najczęściej zabezpiecza się ekologicznym lakierem akrylowym, a czynność tę wykonywać należy co 2-5 lat, w zależności od intensywności eksploatacji. Okna dachowe posiadają specjalne kołnierze, w których często zalegają liście i inne zanieczyszczenia. Trzeba usunąć je przynajmniej raz w roku, by zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej. Ponadto konieczne jest też usuwanie śniegu zalegającego przez dłuższy czas. Dzięki temu zmniejszymy zagrożenie zamarzania topniejącej białej pokrywy w dolnym elemencie okna, niwelując ryzyko wystąpienia przecieków. Warto także zadbać o nasze okna podczas wykonywania wszelkich prac remontowych, okrywając je folią chroniącą przed zabrudzeniem.

Korzystanie z najlepszych nawet rozwiązań nie zawsze da nam pełną satysfakcję, jeśli nie zadbamy o ich bieżące utrzymanie. Pierwszy krok ku pełnemu wykorzystaniu funkcjonalności stolarki otworowej stanowi jej dobry montaż, a drugi regularna obserwacja i konserwacja. Przynajmniej dwa razy w roku warto zaserwować drzwiom i oknom szczegółowy przegląd techniczny. Prace takie jak kontrola i konserwacja okuć czy wymiana uszczelek, powinny być wykonywane przez rekomendowanych przez producenta fachowców, co pozwoli zachować gwarancję na użytkowaną przez nas stolarkę otworową.


Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Drzwi zewnętrzne ThermoSafe firmy Hörmann – drzwi zewnętrzne przeznaczone do domów energooszczędnych, wykonywane wyłącznie na indywidualne zamówienie na dowolny wymiar do wielkości ramy 1330 x 2540 mm. Posiadają aluminiową płytę drzwiową o grubości 73 mm, z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej oraz aluminiowy profil skrzydła z przegrodą termiczną. Aluminiowa ościeżnica ma grubość 80 mm i posiada przegrodę termiczną wypełnioną pianką poliuretanową. Drzwi charakteryzują się potrójną płaszczyzną uszczelnienia oraz 3-szybowymi przeszkleniami ze szkła izolacyjnego, z szybą bezpieczną na zewnątrz i wewnątrz. Bezpieczeństwo antywłamaniowe zapewnia także 5-punktowe ryglowanie z trzpieniem przeciwwyważeniowym po stronie zawiasów oraz rozeta zewnętrzna zabezpieczająca wkładkę patentową przez rozwierceniem. Drzwi ThermoSafe standardowo spełniają wymagania klasy antywłamaniowej RC3 potwierdzonej certyfikatem. Posiadają również niski współczynnik przenikania ciepła – nawet 0,8 W/(m2K). Produkt dostępny jest w ponad 70 wzorach w dowolnym kolorze z palety RAL.

Okno dachowe obrotowe FTP-V firmy FAKRO – nowoczesne dachowe okno obrotowe FTP-V to popularna konstrukcja z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości. Wygodną obsługę wyrobu umożliwia klamka umieszczona w dolnej części skrzydła. Posiada ona dwa stopnie mikrouchylenia. Łatwość mycia szyby zewnętrznej i zakładania markiz zapewnia zasuwka blokująca obrócone skrzydło o 180°. Okno obrotowe FTP-V dostępne jest wraz z bogatą ofertą akcesoriów wyposażenia dodatkowego i może być również wyposażone w sterowanie elektryczne. Podwyższona odporność na włamanie gwarantuje zastosowany w oknie system topSafe. Okno wykorzystuje automatyczny nawiewnik V40P, energooszczędny pakiet szybowy U3 oraz najwyższej jakości drewno sosnowe, klejone warstwowo i impregnowane próżniowo. Współczynnik przenikania ciepła okna FTP-V wynosi Uw= 1,2 W/m2K.


Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD