środa, 24 sierpnia 2016

Druk 3D i bumping – nowe metody włamywaczy

Codziennie w naszym kraju odnotowuje się ponad trzysta kradzieży z włamaniem. I chociaż coraz częściej nabywamy produkty „antywłamaniowe”, nadal nie czujemy się do końca bezpiecznie. Aby zredukować ryzyko ataku złodziei, warto poznać metody ich pracy, a te stają się niestety coraz bardziej wyszukane.

Jak wynika z policyjnych statystyk, do grabieży dochodzi zazwyczaj w marcu, czerwcu
i grudniu, czyli miesiącach urlopowych i świątecznych. Doświadczony włamywacz potrzebuje tylko kilkunastu sekund, aby dostać się do wnętrza mieszkania. Spędza w nim ok. 2 minuty plądrując i zabierając najcenniejsze przedmioty.

Na celowniku
Najwięcej włamań odnotowuje się na terenach średnich i dużych miast. Na ataki złodziei narażone są zarówno mieszkania w blokach, jak i te zlokalizowane na nowoczesnych, strzeżonych osiedlach. Zazwyczaj najbardziej zagrożone są lokale na parterze oraz te położone na najwyższych kondygnacjach. Włamywacze nie omijają także obszarów wiejskich. Na przedmieściach, gdzie dominuje zabudowa domów jednorodzinnych, do rabunków dochodzi najczęściej podczas dnia, gdy właściciele przebywają w pracy.

Mniej włamań, ale...
Policja odnotowuje w ostatnim pięcioleciu spadek liczby włamań o blisko 40 tysięcy. Kwietniowe badania CBOS pokazują jednak, że ponad połowa Polaków deklaruje, że Polska nie jest bezpiecznym krajem. Z czego wynika taka opinia?

Na stopień poczucia naszego bezpieczeństwa największy wpływ mają osobiste doświadczenia. Większość z nas została kiedyś pokrzywdzona bądź ma w swoim bliskim otoczeniu kogoś, kto padł ofiarą kradzieży lub włamania – mówi Grzegorz Korzeniowski z ASSA ABLOY, lidera w branży zabezpieczeń elektromechanicznych.

Technologia w służbie przestępstwa
Zaskakujące stają się techniki pracy włamywaczy. Popularne łomy czy wytrychy powoli odchodzą do lamusa.

- Doświadczeni przestępcy często wykorzystują najnowsze technologie do usprawnienia i ułatwienia sobie pracy. Doskonałym przykładem są tu drukarki 3D, dzięki którym możliwe stało się wykonanie wiernej kopii prostych kluczy do domu czy mieszkania. Złodziejowi wystarczy w tym przypadku jedynie dostęp do klucza aby mógł go zeskanować i kilka informacji o samym zamku, które z łatwością zdobędzie w Internecie. Niestety, sieć to także kopalnia wiedzy, artykułów a nawet filmów instruktażowych dla przyszłych włamywaczy – wyjaśnia ekspert ASSA ABLOY.

Mądry Polak po szkodzie?
Dość popularna staje się technika zwana bumpingiem. Złodzieje wykorzystują ją często w przypadku nowych osiedli, w których deweloperzy seryjnie instalują drzwi i zamki tego samego typu.

Bumping pozwala za pomocą jednego, odpowiednio spreparowanego klucza otworzyć wiele zamków typu bębenkowego. Lekkie uderzenia młotkiem w odpowiednio spreparowany klucz chwilowo oddzielają górne i dolne bolce, umożliwiając przekręcenie klucza – tłumaczy Grzegorz Korzeniowski.

Bumping, mimo skuteczności, jest techniką dość głośną, która naraża włamywacza na nakrycie. Doświadczonemu złodziejowi wystarczy jednak kilkadziesiąt sekund, aby praktycznie nie pozostawiając śladów dostać się do mieszkania.

Samo włamanie i utrata cennych przedmiotów niekoniecznie oznacza koniec kłopotów. Brak śladów pozostawionych przez rabusiów może wiązać się z trudnościami wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela – zaznacza Grzegorz Korzeniowski.

Przezorny zawsze zabezpieczony
Jak więc uchronić mieszkanie przed włamaniem? Istnieje kilka reguł, których przestrzeganie zwiększy poziom bezpieczeństwa.

- Pamiętajmy, by wychodząc z mieszkania zawsze zamykać drzwi i okna. Do środka nie wpuszczajmy nieznajomych, a rozmowy z nimi prowadźmy na klatce schodowej lub przed domem. Zaprzyjaźnijmy się też z sąsiadami. To właśnie oni w sytuacji zagrożenia mogą skutecznie odstraszyć włamywacza lub zaalarmować policję. Nie zapominajmy też o specjalnych zamkach. Zawsze wybierajmy te o bardziej skomplikowanym mechanizmie, np. cylindry wykonane w unikalnej technologii dysków obrotowych. Próba otwarcia takiego modelu bez oryginalnego klucza jest trudna i zajmie złodziejowi dużo czasu – podsumowuje ekspert ASSA ABLOY.

O zmianie zamka na model atestowany, o wysokiej klasie odporności na włamania, powinni pomyśleć szczególnie właściciele nowych osiedli Skomplikowana konstrukcja takich zamków oraz cylinder wyposażony w systemy uniemożliwiające manipulacyjne otwarcie zamka znacznie utrudni otwarcie drzwi niepożądanym osobom.

Źródło: ASSA ABLOY
Foto: ASSA ABLOY