czwartek, 21 lipca 2016

Szkło Guardian® na "wysokim poziomie"

Guardian Glass Europe, producent szkła architektonicznego oraz dostawca produktów dla przemysłu budowlanego, zaprezentował wyjątkową jakość swojego szkła w projekcie alpejskiego schroniska w Słowenii.

Projekt architektów firmy OFIS z Lublany ma pomóc w zbadaniu wpływu ekstremalnych warunków atmosferycznych na różne typy materiałów i technik budowlanych. Nowoczesne schronisko zostało zaprojektowane w 2015r. w ramach warsztatów „Habitation in Extreme Environments“ Harvard Graduate School of Design. Spośród projektów złożonych przez studentów architektury, wybrano i przekazano do dalszego opracowania propozycję Katie McDonald, Erin Pellegrino oraz Frederick Kim.

Ukończona konstrukcja znajduje się na szczycie góry Skuta w Alpach słoweńskich, gdzie warunki pogodowe są wyjątkowo niesprzyjające. Jednym z założeń projektowych obiektu było zapewnienie bezpiecznego, komfortowego schronienia dla ośmiu osób.

Inicjatorzy projektu współpracowali z firmą budowlaną AKT II Ltd. z Londynu oraz z firmą Rieder. Kluczowym partnerem w zakresie szklenia został Guardian Glass, ponieważ jest to jeden z najbardziej doświadczonych i wykwalifikowanych technicznie producentów szkła na świecie.

Lokalizacja budynku na wysokości ponad 2000m n.p.m., wymagała, aby zastosowane hartowane szkło bezpieczne wytrzymało obciążenia wiatrem na poziomie 2,3 kN/m2, czyli ponad dwukrotnie wyższe, niż wymagane dla budynków wysokościowych w dużych miastach. Szkło miało ponadto zapewnić wysoką izolację termiczną, kontrolę przeciwsłoneczną, bezpieczeństwo oraz wytrzymywać naprężenia związane z bardzo dużą wysokością i ekstremalnymi temperaturami.

Źródło: GUARDIAN
Foto: GUARDIAN