sobota, 23 lipca 2016

Pokój przyjazny uczniowi

Aby dziecko chętnie się uczyło i odrabiało zadania domowe, nie wystarczy mu funkcjonalne biurko i wygodne krzesło. Jego miejsce nauki powinno być odpowiednio oświetlone, najlepiej jasnym i delikatnie rozproszonym światłem.

Najzdrowsze dla oczu jest naturalne światło i z tego względu kącik do nauki zwykle urządza się pod oknem. Nadmiar słońca, szczególnie w pomieszczeniach usytuowanych od strony południowej może być jednak uciążliwy. Promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenie, powoduje refleksy i rażą w oczy. Warto więc pomyśleć o przesłonach okiennych.

W tej roli doskonale sprawdzają się rolety typu dzień i noc marki ANWIS . Są one wykonane z tkaniny w naprzemienne pasy różnej szerokości: przejrzyste, które filtrują światło oraz zaciemniające. Pasy te po przesunięciu nachodzą na siebie, co pozwala wpuścić do wnętrza tyle światła, ile potrzeba lub całkowicie je zaciemnić bez konieczności podnoszenia czy opuszczania rolety.

Podobną ochronę przed słońcem zapewniają rolety wolno wiszące. Zależnie od natężenia światła roletę można podnieść lub opuścić. Zatrzymanie jej w dowolnym miejscu, nawet przy uchylonym oknie, umożliwia łatwy w obsłudze mechanizm.
Systemy stosowane przez ANWIS są wyposażone w zabezpieczenia spełniające normy europejskie (m.in. napinacze sznurka kulkowego, samorozpinające się łączniki sznurka kulkowego oraz samo rozpinające się końcówki sznurków). Zapobiegają one krzyżowaniu się sznurków i tworzeniu pętli, w którą może zaplątać się głowa dziecka.

Bezpieczne dla zdrowia są także tkaniny dostępne w ofercie ANWIS. Wykonane są bowiem z surowców niezawierających pestycydów, chlorofenoli, barwników alergizujących ani innych szkodliwych substancji, co potwierdzają certyfikaty OEKO-TEX STANDARD 100.

Przed nabyciem osłon należy się również zastanowić, jaki stopień przejrzystości powinna mieć tkanina. Jeśli okno wychodzi na oświetloną ulicę, najlepiej wybrać zaciemniającą, tak aby światła latarni, witryn sklepowych czy reflektorów samochodów nie utrudniały dziecku zaśnięcia.

Zaletą tkanin zaciemniających jest łatwość utrzymania ich w czystości. Są one pokryte impregnatem, więc nie chłoną kurzu, a pojawiające się na nich zabrudzenia szybko można usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki. Nie blakną też ani się nie deformują, więc długo zachowują nieskazitelny wygląd.

Odpowiednio dobrane osłony pod względem kolorystyki ozdobią pokój. Dla ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej specjaliści zalecają żywe barwy, które zachęcają dziecko do nauki i zabawy. Urządzając pomieszczenie nastolatka, warto kierować się jego upodobaniami estetycznymi, które na ogół są zbieżne z aktualnie panującą modą. Eksperci z ANWIS polecają osłony w neutralnym kolorze (np. białą albo szarą), które będą współgrały z niemal każdym wystrojem wnętrza, niezależnie od pomysłu młodego człowieka na wystrój.

Przy okazji zamawiania wybranej przesłony okiennej, warto pomyśleć o moskitierze. Zapewni dziecku komfort wypoczynku w ciepłych porach roku, kiedy jest najwięcej komarów i innych owadów. Firma ANWIS proponuje m.in. moskitiery ramkowe. Montuje się je do ram okiennych przy użyciu bezinwazyjnych uchwytów obrotowych, dzięki czemu łatwo je można założyć i zdjąć gdy przestaną być potrzebne.


Źródło: ANWIS
Foto: ANWIS