wtorek, 28 czerwca 2016

Okno o wielu możliwościach. Dopasowujemy okucia do funkcji pomieszczenia

Wybierając okna, inwestorzy zazwyczaj decydują się na wykorzystanie jednego typu o tych samych funkcjach we wszystkich pomieszczeniach budynku. Przedstawiciel z firmy Dobroplast wyjaśnia, dlaczego warto zastosować różne rozwiązania stolarki w jednym obiekcie i dopasować funkcjonalności do miejsca, w którym zostanie ona zamontowana.

Urządzając pomieszczenia dostosowuje się ich wyposażenie do konkretnego przeznaczenia. W inny sposób i przy użyciu różnych materiałów wykańcza się łazienkę, kuchnię, salon czy sypialnię. Okno jest jednym z takich elementów wyposażenia. Warto więc dostosować jego funkcjonalność do wymogów wnętrza i potrzeb użytkowników.

- Nowoczesne okna to nie tylko element budowlany pozwalający na doświetlenie
i wentylację Dzięki różnym możliwościom, jakie dają innowacyjne rozwiązania okuciowe, stają się one elementem podnoszącym komfort i bezpieczeństwo domowników. Warto więc zerwać z myśleniem, że musimy kupić jeden rodzaj okien do całego domu i raczej zdecydować się na dobranie ich funkcjonalności pod kątem pomieszczenia, w którym będą umieszczone
- mówi Jerzy Chrzanowski z Dobroplast.

Elegancki i bezpieczny salon
Salon to pomieszczenie reprezentatywne. To w nim zazwyczaj przyjmuje się gości i spędza najwięcej czasu podczas dnia. W domach jednorodzinnych umiejscowiony jest on najczęściej na parterze. W takim przypadku okna i drzwi balkonowe powinny być atrakcyjne wizualnie, komfortowe w obsłudze, a przy tym zabezpieczone przed włamywaczami.

- W takich pomieszczeniach, jak salon, do którego łatwo dostać się z zewnątrz, warto doposażyć okucia w rozwiązania antywłamaniowe. Takie możliwości daje system okuć marki Winkhaus dostępny od niedawna w oknach Ovlo, Ovlo Classic, Encore, Prime oraz Avantgarde firmy Dobroplast. System activPilot, którego konstrukcja oparta jest na ośmiokątnych grzybkach ryglujących, już sam w sobie zapewnia wysoką ochronę, a dodatkowo świetnie współpracuje z zaczepami antywłamaniowymi, pozwalając osiągnąć nawet 1 i 2 klasę antywłamaniową okna – wyjaśnia ekspert firmy Dobroplast.

W salonie ważny jest również wygląd okien, które coraz częściej są eksponowane i wykorzystywane w celach dekoracyjnych.

- Okucia activPilot uwzględniają aktualne trendy i nawiązują stylistyką do nowoczesnego wzornictwa. Dodatkowo zaokrąglone krawędzie wyglądają nie tylko elegancko, ale i pozwalają na łatwe mycie oraz zachowanie okien w czystości – dodaje ekspert firmy Dobroplast.

Przyjemny klimat w sypialni
Sypialnia to pomieszczenie, w którym dopływ świeżego powietrza jest szczególnie ważny. Odpowiedni klimat ułatwia zasypianie i sprzyja wypoczynkowi. Sporo osób rezygnuje jednak ze spania przy otwartym oknie, z obawy przed nadmiernym wyziębieniem wnętrza w nocy.

- Rozwiązaniem problemów ze zbyt szerokim otwarciem okna do snu jest zastosowanie mechanizmu wielostopniowego uchyłu oraz systemu mikrowentylacji. Możliwe jest wtedy jedynie niewielkie rozszczelnienie okna lub delikatne uchylenie skrzydła w wybranej pozycji. W ten sposób precyzyjnie regulujemy intensywność wietrzenia – podpowiada Jerzy Chrzanowski.

W przypadku okucia activPilot marki Winkhaus okno wyposażyć można w funkcję uchyłu, która pozwala na płynne uchylanie okna w pięciu różnych pozycjach,
a jednocześnie zabezpiecza skrzydło przed zatrzaśnięciem.
Można więc łatwo dostosować poziom dopływu powietrza do indywidualnych upodobań i temperatury panującej na zewnątrz.

Bezpieczne okno w pokoju dziecka
Pokój dzieci wymaga wyjątkowej uwagi w zakresie wyposażenia. Musi on stwarzać przestrzeń do wypoczynku i zabawy, a jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo. Niezabezpieczone okno może zwiększać ryzyko wypadków. Z drugiej strony zapewnienie dopływu świeżego powietrza i światła jest niezwykle ważne. Jak zatem rozwiązać problem wietrzenia pokoju i bezpieczeństwa najmłodszych?

- W pomieszczeniach, w których przewidujemy obecność dzieci, najbardziej wskazane jest wyposażenie okien w klamkę zamykaną na klucz. Dzięki temu można swobodnie otwierać okno, kiedy jest taka konieczność, a następnie zamknąć je na specjalny klucz, do którego dostępu nie będzie miało dziecko. W ten sposób z łatwością umyjemy szyby, przewietrzymy pomieszczenie, a jednocześnie będziemy spokojni o nasze pociechy, kiedy nas nie będzie w pobliżu – podsumowuje Jerzy Chrzanowski z Dobroplast.

Ukryte w profilu okucia mogą znacząco zmieniać funkcjonalność okien. Warto więc poświęcić chwilę na ich odpowiednie dopasowanie i przeanalizować więcej możliwości niż tylko zamykanie i otwieranie.

Źródło: DOBROPLAST
Foto: DOBROPLAST