niedziela, 1 maja 2016

Pięć elementów zapewniających komfortowe wietrzenie

W domu spędzamy znaczną część życia, a to, jak mieszkamy, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. W nowoczesnych coraz szczelniejszych budynkach, często brakuje jednak świeżego powietrza, a temperatura jest nierzadko zbyt wysoka. Może to powodować rozdrażnienie, zmęczenie, osłabienie oraz pogorszenie koncentracji. Zaradzić temu mogą okucia Roto.
Napęd do okien
W systematycznym wietrzeniu pomieszczeń pomoże mechanizm uchylająco-ryglujący Roto E-Tec Drive. Napęd samoczynnie uchyla skrzydło, tworząc szczelinę ok. 12cm, a po przewietrzeniu rygluje okno. Wystarczy tylko wybrać sposób uruchamiania mechanizmu. Pierwszym jest włącznik czasowy, który uchyla skrzydło o ustalonej porze na określony czas. Rozwiązanie to sprawdza się w sypialniach i pokojach dziecięcych. Drugim jest czujnik wilgotności powietrza, który steruje otwieraniem i zamykaniem okna przy zaprogramowanych poziomach wilgotności. Taka opcja przyda się w kuchni, łazience i pralni, gdzie powstaje dużo pary wodnej. Trzecia możliwość to włączenie napędu w inteligentny system sterowania domem.

mechanizm uchylająco-ryglujący Roto E-Tec Drive

Hamulec rozwarcia
Otwarte skrzydło okna lub drzwi balkonowych można zablokować w dowolnym położeniu, przekręcając klamkę o 45 stopni do dołu. Wbudowany w nią hamulec utrzyma nawet ciężkie skrzydło w danej pozycji, również podczas silnych podmuchów wiatru. Wyjście na balkon z hamulcem rozwarcia „zadba” ponadto o bezpieczeństwo najmłodszych domowników.

Hamulec rozwarcia

10-stopniowy uchył
Mechanizm 10-stopniowego uchyłu Roto zapewnia płynne regulowanie szerokości szczeliny do maksymalnie 14cm. Jest on zintegrowany ze stabilizatorem uchyłu, więc okno nie zamknie się podczas przeciągu. Zaletą tego okucia jest dostosowanie strumienia napływającego z zewnątrz powietrza do oczekiwań domowników.

Mechanizm 10-stopniowego uchyłu Roto

Wielostopniowa mikrowentylacja
W oknach rozwiernych zamiast standardowej mikrowentylacji można zastosować wielostopniową Roto TurnPlus. System ten pozwoli ustawić skrzydło w jednej z wielu pozycji otwarcia i zablokować je.

Wielostopniowa mikrowentylacja

Mikrowentylacja
Mikrowentylacja jest już praktycznie standardem w oknach uchylno-rozwiernych. Ta funkcja jest niezbędna w każdym pomieszczeniu. Jeden mały element Roto NT zamontowany na ościeżnicy obok zaczepu antywyważeniowego pozwala po odpowiednim ustawieniu klamki na utworzenie kilkumilimetrowej szczeliny między ramą a ościeżnicą. To zapewnia stałą wymianę powietrza.

Mikrowentylacja

Źródło: ROTO
Foto: ROTO