poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Więcej niż szkło - wiele funkcji szyb MS więcej niż OKNA

Wybierając okna największą uwagę przykłada się zazwyczaj do ram. To one kryją decydujące o termice stolarki komory, profile, wzmocnienia i okucia. Często zapomina się jednak, że równie wiele funkcji pełni także szyba.

Szyby w nowoczesnych oknach to więcej niż szkło umożliwiające doświetlenie wnętrz. Dostępne szyby zespolone pełnią m.in. funkcje takie jak: ochrona termiczna i akustyczna, a także przed włamaniem i zranieniem potłuczonym szkłem. Co jeszcze?

Gdy liczy się komfort cieplny
Firma MS więcej niż OKNA oferuje wiele rozwiązań, które umożliwiają maksymalną izolację termiczną. Wśród nich warto zwrócić uwagę na potrójną szybę SUPERtermo 0,5 W/m²K z powłoką termiczną ClimaGuard Premium2. Powłoka ta sprawia, że do wnętrza przedostaje się więcej światła, a przy tym ciepła słonecznego, co w okresie zimowym jest dość istotne. Szyba ta pozwala na uzyskanie dla okna referencyjnego (1230x1480mm) współczynnika przenikania ciepła o wartości do Uw=0,72 W/m²K.

Szyby okienne mogą także chronić przed ciepłem. Mowa tu o szybach przeciwsłonecznych. Odbijając promienie połyskują na błękitno lub zielono. Produkt ten umożliwia obniżenie współczynnika g (parametru przenikania energii słonecznej), a tym samym redukcję przenikającego latem do wnętrz ciepła.

Bezpieczeństwo ponad wszystko
W gamie produktów MS więcej niż OKNA dostępnych jest sporo rozwiązań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Przed kradzieżą chronią szyby antywłamaniowe. Są to dwie tafle szkła o grubości 4mm, sklejone (laminowane próżniowo) czterema warstwami folii PVB w klasie wytrzymałości P4A. Produkt ten jest wymagany do okien w klasie bezpieczeństwa RC2.

Natomiast przed konsekwencjami zabawy dzieci uchronią tzw. szyby bezpieczne. Standardowe szyby po uderzeniu rozpadają się na ostre kawałki, którymi można się zranić. Szyby bezpieczne pozostają sklejone specjalną folią, natomiast te hartowane - rozpadają się na małe elementy o mniej ostrych krawędziach. MS więcej niż OKNA proponuje szyby bezpieczne w dwóch klasach 2B2 (dwie 3mm tafle sklejone dwiema warstwami folii), lub P2A (szkło 4mm).

Aby nie było zbyt głośno
Szyby akustyczne, podobnie jak te bezpieczne, wzmocnione są folią PVB, która utrudnia przenikanie dźwięków. Wykorzystanie jej pozwala na podwyższenie parametrów akustycznych okna ze standardowych 35dB, do nawet 46dB.

Dla osób, które poszukują unikalnych walorów estetycznych, firma MS przygotowała szyby ornamentowe. Produkt ten, dzięki wytłoczonemu wzorowi przepuszcza światło, ale na tyle zniekształca obraz, że zapewnia intymność. Szyby ornamentowe sprawdzają się m.in. w łazienkach.

Wiele w jednym
Powyższe funkcje szyb można ze sobą łączyć. I tak zamówić można szybę, która równocześnie będzie antywłamaniowa i przeciwsłoneczna, a do tego zapewni ochronę przed hałasem.


Źródło: M&S
Foto: M&S