sobota, 9 kwietnia 2016

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Montaż drzwi warto zlecić profesjonalnej ekipie monterów, najlepiej rekomendowanej przez producenta danego wyrobu. Wiarygodnych fachowców w zakresie instalacji stolarki drzwiowej można znaleźć m.in. na stronie kampanii „DOBRY MONTAŻ". Podczas montażu należy stosować się do zaleceń producenta drzwi oraz ogólnych zasad sztuki budowlanej i montażu. Jak więc powinna przebiegać prawidłowa instalacja?

Pierwszy etap to przygotowanie montażu progu. Aby był szczelny i „ciepły", trzeba zwrócić uwagę na to, aby pod progiem warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były odpowiednio rozdzielone warstwą termiczną i hydroizolującą, co zapewnia uzyskanie właściwego współczynnika przenikania ciepła. Następny krok to przygotowanie otworu, w którym osadzone zostaną drzwi.

Musi być on oczyszczony, zagruntowany, równy i szerszy o 20-30mm od ościeżnicy (po 10-15mm z każdej strony) i wyższy od niej o 10-15mm. Kąty otworu powinny mieć 90 stopni. Ważne jest także, aby drzwi montować po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych oraz po zakończeniu innych prac mokrych, np. wylewanie posadzek – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii „DOBRY MONTAŻ".

Kolejnym etapem jest wstawienie ościeżnicy do otworu i jej prawidłowe umiejscowienie. W ścianach jednowarstwowych ościeżnicę montuje się w połowie grubości ściany, w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, a w trójwarstwowych w warstwie izolacji termicznej.

W przypadku drzwi zewnętrznych wejściowych istotna jest odpowiednia izolacja na styku stolarka-mur. Dlatego zaleca się zastosowanie ciepłego montażu warstwowego. Przy wykorzystaniu tej techniki, przed wstawieniem do ościeży, ościeżnicę po obwodzie okleja się taśmami: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. Następnie, jeśli producent nie zaleca inaczej, ościeżnicę wstawia się w otwór, ustawiając pion oraz poziom, a następnie unieruchamia ją przy pomocy elementów stabilizujących.

Następnie zawiesza się skrzydło na wstępnie zamocowanej ościeżnicy, dopasowując wzajemne ustawienia oraz sprawdzając funkcjonowanie. Drzwi powinny otwierać się i zamykać bez oporów, a szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą powinna być równa na całym obwodzie. Jeśli ustawienie jest prawidłowe, należy sprawdzić działanie zamków i blokad antywyważeniowych, a następnie zdjąć skrzydło i przystąpić do zakotwienia ościeżnicy w ścianie. Wewnątrz ościeżnicy montuje się listwy rozporowe.

Wszystkie te czynności należy wykonywać według zaleceń producenta wyrobu. Kolejnym krokiem jest przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ściany zewnętrznej i wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie było jej za dużo – dodaje Zdzisław Maliszewski.

Po stwardnieniu uszczelniacza od wewnątrz przykleja się do ściany taśmę paroszczelną, a następnie przystępuje do obróbki (tynkowanie, obrobienie GK). Finalna faza to montaż szyldów, klamek, wkładek i sprawdzenie funkcjonowania drzwi. W razie potrzeby dokonuje się niezbędnej regulacji zawiasów.

Rozwiązania oferowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Hörmann – drzwi zewnętrzne ThermoCarbon – dedykowane są do domów pasywnych. Posiadają aluminiową płytę drzwiową z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej. Rolę przegrody termicznej spełnia profil ramy skrzydła wykonany z kompozytów na bazie karbonu oraz włókna szklanego. Ościeżnica z aluminium 111mm jest wyposażona w przegrodę termiczną wypełnioną pianką poliuretanową. Drzwi posiadają potrójną płaszczyznę uszczelnienia. Wzory z przeszkleniem wyposażone są w 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne z szybami bezpiecznymi na zewnątrz i wewnątrz. Współczynnik przenikania ciepła Ud to nawet 0,47 W/(m2K). Drzwi w standardzie oferowane są z 9-punktowym zamkiem listwowym - ryglującym, a opcjonalnie mogą posiadać okucia przeciwwłamaniowe w klasie RC2, RC3 lub RC4. Gama to 15 wzorów w dowolnym kolorze RAL. Można zamówić ponadto model XXL o wysokości do 3m.


Porta KMI Poland – system ciepłego montażu PortaSave Energy® - eliminuje mostki termiczne, zabezpiecza konstrukcję izolacji termicznej budynku przed penetracją wody i przemarzaniem. Zapewnia dodatkowo wentylację, co pozwala na uniknięcie wilgoci związanej z różnicą temperatur. Montaż musi być zgodny z zasadą: wewnętrzna warstwa – paroszczelna, środkowa warstwa – termoizolacyjna, zewnętrzna warstwa – paroprzepuszczalna. Producent zaleca, aby wykonanie ciepłego montażu w systemie PortaSave Energy® zlecić Autoryzowanym Grupom Montażowym. Dane kontaktowe można znaleźć pod adresem www.porta.com.pl/montazysci.


POL-SKONE – producent drzwi i okien drewnianych, posiadający ponad 25-letnie doświadczenie w branży. Film prezentujący właściwy montaż drzwi zewnętrznych tej marki można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=KVEc-0btagI

WIŚNIOWSKI – aluminiowe drzwi wejściowych CREO wykonywane są na wymiar. Ich maksymalna szerokość to 1,4m, a wysokość 2,5m. Mogą być rozbudowane o doświetla boczne i naświetle górne. Konstrukcja drzwi bazuje na systemie termoizolowanych kształtowników aluminiowych. Zastosowany profil podprogowy z tworzywa stanowi dodatkową izolację konstrukcji. Wypełnienie skrzydła panelem izolowanym obustronnie nakładkowym o grubości 77mm oraz system uszczelnień pozwalają uzyskać wartości U od 0,8 W/m2K. Zależnie od wykonania i wyposażenia skrzydła parametr ten może się zmienić.


Źródło: Związek POID
Foto: Związek POID