wtorek, 8 marca 2016

XII Konwent Stolarki w Gniewie za nami!

Zamek w Gniewie nad Wisłą gościł w dn. 25-26 lutego br. ponad 150 uczestników XII Konwentu Stolarki. Spotkaniu przyświecało hasło: „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”.

Wydarzenie zgromadziło producentów, dystrybutorów, dostawców, architektów, prawników oraz ekspertów, którzy przekazywali wiedzę praktyczną oraz informację na temat nowości rynkowych. Ponieważ badania stolarki poprzedzają wdrożenie produktu na rynek, pierwszy dzień Konwentu rozpoczął się wizytą w laboratoriach Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. Goście mogli przyjrzeć się badaniom dymoszczelności oraz izolacyjności akustycznej drzwi.

W dalszej kolejności odbyły się prelekcje ekspertów, którzy poruszyli zagadnienia związane z prawem, automatyką, montażem, systemami rolet, okuciami, szybami, dźwigami i akcesoriami oraz marketingiem. Marcin Szewczuk z Aluplast przedstawił nowe spojrzenie na stolarkę energooszczędną, a ponadto opowiedział o europejskich systemach PVC i wymaganiach rynku. Prezentację dotyczącą systemów roletowych wygłosił Zbigniew Dyrkareprezentujący firmę Exte. O zastosowaniach automatyki w stolarce oraz roletach opowiadał pracownik firmy SOMFY, Daniel Kwapich. Na koniec, ciekawą propozycję dotyczącą recyklingu okien i drzwi przekazał Daniel Szeremiota z firmy DEKOS.

Gościem specjalnym zjazdu był Addis Tutundzic z Belgii, pracujący w spółce Roto-Frank. Opowiedział on o okuciach antywłamaniowych oraz starał się wyjaśnić „Czy i jak producenci wykorzystują swoją szansę w Polsce i zagranicą?”. Ciekawą prelekcję dotyczącą norm wyrobu drzwi i otwieralnych okien przeciwpożarowych – PN/EN 16034:2014 oraz badań dla producentów stolarki okienno-drzwiowej poprowadziła dr inż. Marta Walk z Centrum Techniki Okrętowej. Istotną kwestię poruszył Andrzej Żyła z Laboratorium Techniki Budowlanej „Jaka stolarka jest naprawdę odporna na włamanie?” Przybliżył on również brytyjskie wymagania przeciwwłamaniowe dla producentów stolarki okienno-drzwiowej PAS 24/2012. Krzysztof Jokiel z VIAVAC wyjaśnił jak bezpiecznie przenosić i pozycjonować ciężkie okna i szyby przy pomocy przyssawek. Marzena Jakimowicz z Instytutu Techniki Budowlanej poinformowała o zmianach dla producentów, jakie wniosła nowa Instrukcja Montażowa ITB. O szkle w bezpiecznym budownictwie mówił Paweł Kidawa z Effector.

Generalnym patronem wydarzenia była firma Stropex. Po prezentacji dyrektora handlowego - Karola Piętyodbyły się pokazy montażu. Firma pokazała listwę transportową, specjalny system montażowy dedykowany profilom VEKA.

W pierwszym dniu Konwentu uhonorowano laureatów prestiżowych programów. Były to Kobiety Branży Stolarki, Rekomendowane Salony Stolarki i Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki 2016r. Wśród wyróżnionych kobiet znalazły się Klaudia Mendyka-Waszkowiak, Kierownik Działu Marketingu Winkhaus Polska, Marzena Jakimowicz, Zastępca Kierownika Konstrukcji i Elementów Budowlanych w ITB, Katarzyna Świderska, Dyrektor Marketingu Wiśniowski, Edyta Petecka, Współwłaściciel i Wiceprezes Grupy Petecki, Magdalena Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu Oknoplast. Plebiscytowi równolegle towarzyszyło głosowanie internetowe, które wygrała Katarzyna Świderska.

Debiutujący program Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki miał na celu wyłonienie innowacyjnych produktów 2015r. W programie nagrodzone zostały przeciwpożarowe, dymoszczelne, antywłamaniowe, o podwyższonej izolacji akustycznej stalowe drzwi AW DS. ZGP EI30 marki Wiśniowski, Connexoon - internetowy menadżer scenariuszy do sterowania inteligentnym domem firmy Somfy, energooszczędne okno Real Wood z dekoracją drewnopodobną firmy Vikking, okno do dachów płaskich DXW z antypoślizgową powłoką i wzmocnioną konstrukcją nośną spółki Fakro, EMO – system montażu stolarki w budownictwie energooszczędnym i pasywnym marki Stropem, a także blueCompact, elektroniczny system kontroli dostępu firmy Winkhaus.

Podczas wydarzenia udało się również uhonorować wiele salonów stolarki. Laureatami Rekomendowanych Salonów Stolarki zostali: Firma P.P.H.U. "FIX" z Wrocławia (otrzymała wyróżnienia za 2 salony), Firma Dziemidowicz z Gniezna, MIKEA Salon Sprzedaży z Tych, salon stolarki firmy P.P.H.U. SOLO w Krakowie, salon stolarki " MERANTI" z Piotrkowa Trybunalskiego, salon stolarki P.H.U.P. OKNO-BUD Przytyk w Radomiu, salon stolarki Doradztwo Techniczne - Handel "KONCEPT" w Bydgoszczy oraz dwa salony stolarki firmy FHU WINDMAR, które mieszczą się w Tczewie i Chwaszczynie.

Drugi dzień Konwentu rozpoczął się od wystąpień reprezentantów firm CAL, MAEDA Miniżurawie, Stopex oraz Roto-Frank. Temat instrukcji montażowej do drzwi zewnętrznych poruszył Czesław Suski z firmy CAL. Punktem przewodnim prezentacji Andrzeja Wróblewskiego z Roto-Frank było kaskadowanie certyfikatów badań RC2 dla okien z PVC i drewna. Patron generalny zademonstrował montaż okna w kasecie. Sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz wykorzystania mini żurawia.

Podczas Konwentu odbyła się także prelekcja prawnicza poprowadzona przez mec. Tomasza Waszkiewicza. Skupiono się tutaj na ustawie konsumenckiej, umowach B2B, rękojmi. Warto także wspomnieć o prezentacji Grzegorza Bratka z Eurospectrum dotyczacej strategii eksportowej, zapewniającej osiągnięcie sukcesu na rynkach międzynarodowych.
Przy okazji Konwentu była okazja do odwiedzenia stoisk patronackich. Wśród nich była m.in. firma Marcopol, producent śrub, wkrętów i kołków oraz innych elementów złącznych, firma Knelsen Polska, prezentująca akcesoria do montażu m.in. poza licem muru, Firma Partner, producent taśm do montażu stolarki.

Misją Konwentu Stolarki jest edukacja oraz promowanie pozytywnych aspektów w zakresie stolarki budowlanej. Rocznie organizowanych jest około czterech Konwentów, a każdemu z nich towarzyszą wystąpienia doświadczonych ekspertów, pokazy na żywo oraz możliwość poznania fachowców z branży.


Źródło: GutPR
Foto: GutPR