czwartek, 17 marca 2016

Nowoczesne techniki montażu stolarki

Fachowo wykonany i dopasowany do konkretnej inwestycji montaż stolarki otworowej ma duży wpływ na jej parametry termiczne oraz komfort użytkowania.

Okno spełnia wszystkie swoje funkcje tylko wtedy, gdy zostanie poprawnie zamontowane. Ważne jest dobre osadzenie stolarki w otworze montażowym i jej zaizolowanie. Fachowy montaż powinien być szczelny i ciepły, co dzięki redukcji mostków termicznych i wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań zapewniają nowoczesne techniki montażu.

Montaż warstwowy
Mimo rozwoju technologii montażowych, znaczna część okien w naszym kraju nadal montowana jest w strefie muru, przy pomocy dybli, wkrętów lub kotew i piany montażowej. Tymczasem współczesne techniki umożliwiają zamontowanie okien w sposób pozwalający na redukcję strat ciepła i zmniejszenie napływu zimnego powietrza do pomieszczeń.

Aby okno można było dobrze zainstalowane, niezbędne jest wykonanie izolacji połączenia stolarka-mur. Wykorzystuje się do tego celu pianę montażową. Aby spełniała ona swoją rolę, powinna być zabezpieczona taśmą paroszczelną (zabezpiecza przed wnikaniem pary wodnej gromadzącej się wewnątrz budynku) i paroprzepuszczalną (przepuszcza parę wodną, chroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz). Tą metodę nazywa się montażem warstwowym (tzw. „ciepłym").

Niezabezpieczona pianka montażowa, poddawana działaniu wilgoci, z czasem traci swoje właściwości izolacyjne. W rezultacie może dojść do zawilgocenia ścian i powstania szczelin, przez które przenikać będzie zimne powietrze.

Montaż w warstwie ocieplenia
Innym rozwiązaniem jest instalacja z wysunięciem okna w warstwę izolacji termicznej budynku. Dzięki niej następuje korzystne przesunięcie izoterm niskich temperatur poza obrys muru. Można ją stosować w budynkach ze ścianami trójwarstwowymi oraz dwuwarstwowymi z ociepleniem zewnętrznym.

Przy montażu w warstwie ocieplenia nie ma punktu styku mur-ościeżnica, ponieważ okno jest wysunięte poza lico muru i osadzone w warstwie izolacyjnej przy pomocy odpowiednich elementów. Zapewnia to szczelność połączenia, pozwala na ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza przez złącze oraz izolację przeciwwilgociową i akustyczną. W celu ograniczenia mostków termicznych części mocujące okno lub tworzące ramę, w którą zostaje ono wbudowane powinny być wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła.

W obu technikach montażowych zamiast taśmy paroprzepuszczalnej i paroszczelnej można zastosować taśmę rozprężną, która spełnia funkcje dwóch powyższych rozwiązań. Po przyklejeniu, po kilku godzinach taśma rozpręża się w przestrzeni, w której została zamontowana i szczelnie ją wypełnia. Zaletą użycia tego produktu jest redukcja kosztów dzięki skróceniu czasu montażu.

Osadzenie okna w warstwie ocieplenia wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego powinno być przeprowadzone przez wykwalifikowanych montażystów.

Koszty tego sposobu instalacji są wyższe niż w przypadku standardowego montażu i w dużej mierze uzależnione od wybranego systemu montażowego oraz specyfiki danej inwestycji – tłumaczy Wojciech Żelechowski, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ", właściciel F.H.U. WINDMAR. – Przy zakupie i instalacji okna zakładamy, że będziemy je użytkować kilkadziesiąt lat. Montaż warstwowy i w warstwie ocieplenia, mimo że droższy od tradycyjnego, w dłuższej perspektywie pozwala na zmniejszenie wydatków poniesionych na ogrzewanie budynku – dodaje.

Opis systemów montażowych oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

System SIMPLEX marki AIB umożliwia montaż stolarki w warstwie ocieplenia. Podstawą systemu są termoizolacyjne profile, tworzące szczelną ramę wokół okna. Uzupełnieniem jest taśma Integra Chrome, przeznaczona do uszczelnienia połączenia ramy okiennej z ościeżem wykonanym z profili. Tak przeprowadzony montaż zapewnia szczelność i odporność połączenia okna z budynkiem na wiatr, deszcz, śnieg czy parę wodną. Oprócz energooszczędności zaletą systemu SIMPLEX są parametry akustyczne połączenia okno-mur.


System JB-D®/L marki SFS intec (dostępny w ofercie firmy Marcopol) – pozwala na zamocowanie okna w licu muru lub z częściowym wysunięciem w strefę izolacji termicznej (do 40mm). Rozwiązanie cechuje prostota. Wykonanie elementów z tworzywa sztucznego pozwoliło na zredukowanie mostków cieplnych, a zaokrąglone kształty pozwalają na wykorzystanie wielofunkcyjnych taśm rozprężnych, które Marcopol posiada w ofercie dzięki kooperacji z ISO-Chemie.


Soudal Window System marki Soudal to kompleksowa technologia montażu i uszczelnienia, która umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy stolarki otworowej w myśl zasady: „Szczelniej wewnątrz, niż na zewnątrz". Na system składają się: piana poliuretanowa, paroszczelne i paroprzepuszczalne taśmy okienne, taśmy rozprężne i masy uszczelniające. System zapewnia szczelność i trwałość złącza okiennego na całym jego obwodzie, sprawdza się w standardowym budownictwie oraz przy wymagających projektach energooszczędnych. Soudal Window System certyfikowany jest aprobatą Instytutu Techniki Budowlanej nr AT-15-9404/2015.


Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD