piątek, 26 lutego 2016

Kupujesz okna? Zwróć na to uwagę

Eksperci z MS więcej niż OKNA radzą, aby przed zakupem stolarki otworowej dokładnie przyjrzeć się etykietom na oknach. Co oznaczają poszczególne symbole na nich?

W budowie okien podstawą są profile. Chociaż są do siebie podobne, różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, typem wzmocnień, rozmieszczeniem uszczelek, liczbą komór, designem. Najpopularniejsze są okna 5 i 6 komorowe, ale nie tylko na tę cechę trzeba zwrócić uwagę. Ważna jest klasa profilu, tzn. grubość ścianek wewnątrz ramy i ościeżnicy.

Dostępne są trzy klasy profili: A, B, C. W pierwszej ścianki konstrukcyjne mogą mieć 2,8mm grubości a w ostatniej poniżej 2,5mm. Różnica wynosi więc 11% i więcej. Grubość ścianek wpływa głównie na powierzchnię zgrzewania, a tym samym wytrzymałość mechaniczną zgrzanych naroży ram i skrzydeł. Przesądza to o maksymalnych rozmiarach okien. W szerokich profilach grubości ścianek nie mają tak dużego znaczenia, więc producenci stosują zazwyczaj ścianki w klasie B. MS więcej niż OKNA w swojej ofercie posiada dwa modele o profilu w klasie B - N.ergo i MSline+ (pozostałe profile mają klasę A).

Warto zwrócić uwagę także na słowo „Coex” (skrót od „koekstruzja”), oznaczające metodę produkcji. Technologia ta umożliwia użycie dwóch rodzajów materiałów w jednym urządzeniu do tłoczenia profili. Popularnym rozwiązaniem jest użycie „dziewiczego” materiału na widoczne części profilu oraz materiału z zawartością surowca z recyklingu (np. ścinków pozostałych z produkcji) na niewidoczne ścianki. Warto wiedzieć, że wykorzystanie recyklatu nie pogarsza właściwości profilu, a czasami nawet je poprawia.

Analizując etykietę okien natkniemy się ponadto na symbole Ug, Uf, Ψ i Uw. Pierwszy oznacza współczynnik przenikania ciepła dla szyby lub wypełnienia. Opisuje on ile ciepła ucieka z pomieszczenia przez szybę. Uf to współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej. Ψ (Psi) to natomiast liniowy współczynnik przenikania ciepła charakteryzujący wpływ ramki międzyszybowej na izolacyjność okna. Uw to z kolei wypadkowy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, uwzględniający sumarycznie powyższe parametry. Im niższy, tym lepiej.

Porównywanie wartości ma sens, gdy zestawia się ze sobą okna o tych samych wymiarach. Warto posługiwać się „oknem referencyjnym” - jednoskrzydłowym o wym. 123x148cm. Wartości dla takich okien (różnych producentów lub z różnych linii jednej marki) można porównywać i na ich podstawie wyciągać wnioski.

Nie można zapomnieć o symbolu Rw, którego wartość wyrażana jest w decybelach. Jest to ważony współczynnik tłumienia hałasu dla wszystkich częstotliwości. Im wyższy, tym okna lepiej tłumią hałas i zapewniają wyższy komfort akustyczny.

Pod literką g kryje się współczynnik przenikania energii słonecznej, który ma wpływ na nagrzewanie wnętrz. Im wyższy – tym lepiej zimą (dogrzewanie), ale gorzej w okresie letnim (przegrzanie pomieszczenia). Dlatego rosnącą popularnością cieszą się osłony przeciwsłoneczne: rolety, żaluzje, screeny, które pozwalają regulować nasłonecznienie. Zimą odsłonięte – przepuszczają energię do pomieszczenia, latem zamknięte – odcinają ją. Kolejny współczynnik L mówi jak dużo światła przenika przez okno. Teoretycznie lepiej, aby był wysoki, ale gdy okna zajmują np. całą ścianę, przy wysokim L ochrona przeciwsłoneczna także z tego powodu może okazać się potrzebna.

Chociaż analiza wszystkich parametrów nie jest prosta, kupując okna warto poświęcić na nią odrobinę czasu. Zakup stolarki to inwestycja na lata. Specjaliści z MS więcej niż OKNA, aby ułatwić wybór, opracowali kalkulator energetyczny, który ułatwi obliczenie parametrów termicznych produktów marki w różnych konfiguracjach oraz pozwoli na oszacowanie oszczędności, jakie przyniesie zastosowanie konkretnych okien. Dostępny jest on na stronie: www.uvalue.ms.pl.

Istotne są również dodatkowe akcesoria okienne. MS więcej niż OKNA - dla przykładu – oferuje m.in. okucia i klamki antywłamaniowe, kontraaktrony (czujniki wykrywające otwarcie okna współpracujące z instalacją alarmową), szyby bezpieczne, akustyczne i antywłamaniowe i inne.


Źródło: M&S
Foto: M&S