poniedziałek, 29 lutego 2016

Elementy stolarki, które wpływają na energooszczędność

Od standardu energetycznego zależy, jak dużo ciepłego powietrza będzie uciekać z wnętrza. Oprócz solidnej izolacji budynku dużo uwagi należy poświęcić stolarce okiennej i drzwiowej, która powinny mieć jak najlepsze parametry cieplne. Jednocześnie niezbędny jest dopływ świeżego powietrza, gdyż od niego zależy dobre samopoczucie domowników. Te pozornie wykluczające się funkcje można pogodzić.


Poniżej opisane zostały elementy marki Roto, które poprawią bilans energetyczny stolarki, a przy tym zapewnią wietrzenie pomieszczeń bez nadmiernych strat ciepła.

Ciepły próg
Progi do drzwi wejściowych oraz balkonowych Roto Eifel są nie tylko niskie, ale również energooszczędne. System obejmuje kilka elementów. Próg zbudowany jest z tworzywa (profil komorowy, w którym izolatorem jest powietrze) i wykończony elementem z aluminium. Izolacyjność progu zwiększa się dodatkowo dzięki poszerzeniu PVC z komorami powietrznymi i dwiema uszczelkami (stałą szczotkową i automatycznie wysuwaną silikonową BKV Texel). Taka budowa chroni przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Obrazuje to dobrze rozkład izoterm i temperatury powierzchni wokół progu wewnątrz domu. Jest ona wyższa niż punkt rosy (skrapla się wówczas para wodna, powodując zawilgocenie) i wyższa od temperatur sprzyjających rozwojowi pleśni.

Zamki listwowe
W budynku pozostanie większa ilość ciepła, jeśli drzwi zostaną wyposażone w wielopunktowe zamki listwowe Roto Safe. Składają się one z zamka głównego, dodatkowych rygli oraz elementów na ościeżnicy. W standardzie zapewniają one ryglowanie w trzech punktach, jednak może być ich więcej. Optymalne pod względem energooszczędności jest ryglowanie przy pomocy bolców i haków. Zapewniają one szczelny docisk skrzydła do ościeżnicy na całej wysokości drzwi (nawet do 3m). Po stronie zawiasów zabezpieczenie antywyważeniowe drzwi polepsza doszczelnienie i ochronę.

Ukryte zawiasy
Dzięki ukrytym w ościeżnicy zawiasom okna mają elegancki wygląd. To nie jedyna zaleta okuć Roto NT Designo. Konstrukcja okna z ich wykorzystaniem pozwala na ułożenie uszczelki na całym obwodzie skrzydła bez konieczności przerywania jej ciągłości. Dzięki temu nie jest ona zniekształcona i optymalnie przylega do ościeżnicy również w okolicach zawiasów. Dzięki temu w tych punktach nie tworzą się mostki termiczne, a straty ciepła w tym obszarze są o 10 procent niższe niż w standardowych oknach.

Czujnik MTS
Energooszczędności sprzyja racjonalne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Po otwarciu okna, grzejniki oraz klimatyzatory warto wyłączyć. Dobrym rozwiązaniem jest czujnik MTS podłączany do termostatu. Gdy okno zostanie otwarte, automatycznie wyłączy grzejnik lub klimatyzator. Po zamknięciu - ponownie uruchomi urządzenia.
Automatyczne wietrzenie

Nawet w energooszczędnych domach nie obejdzie się bez wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza kuchni i łazienki. Często jednak przed otwieraniem okien powstrzymuje obawa przed nadmiernym wyziębieniem wnętrza. Rozwiązaniem może być mechanizm Roto E-Tec Drive. Jest to ukryty napęd, zintegrowany z ryglami, czujnikami oraz systemem programowania. Dzięki niemu okno uchyli się w zadanym czasie (na szerokość dopasowaną do temperatury na zewnątrz) i zamknie, gdy wilgotność spadnie do pożądanego poziomu.


Źródło: ROTO
Foto: ROTO