wtorek, 19 stycznia 2016

Harmonijny dialog technologii z naturą

Rozbudowa zabytkowego domu zlokalizowanego pośród tarasowych winnic we Włoszech udowadnia, że nowoczesne rozwiązania mogą współgrać z tradycyjną architekturą i naturalnym otoczeniem. Użytkownicy budynku korzystają z pięknych widoków, dzięki panoramicznym drzwiom przesuwnym Schüco ASS 77 PD.HI.

Zadanie postawione przed architektem polegało na rozbudowie domu w taki sposób, by stara i nowa część były spójne estetycznie. Dwa budynki różnią się stylem architektonicznym, ale jednocześnie korespondują ze sobą pod względem kubatury, sposobu osadzenia na zboczu i użytych materiałów elewacyjnych. Charakterystyczny dla regionu biały kamień łączy obydwa obiekty w całość kompozycyjną. Zamontowane na dwóch kondygnacjach nowej części duże termoizolowane drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o wąskich ramach posiadają neutralną estetykę, która współgra z fasadą.

Kondygnacje na naturalnych tarasach
Na najniższym poziomie domu znajdują się garaże oraz powierzchnie gospodarcze. Bramy z drewna, kamienna elewacja i wyrastająca z zadaszenia zieleń tworzą całość imitującą naturalne elementy otoczenia. Na pierwszym piętrze znajduje się strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem, który wychodzi na ogród. Trzecia, cofnięta do tyłu kondygnacja mieści pokój dzienny, garderobę i sypialnie. Z tego poziomu można przejść do części z basenem zewnętrznym. Połączenie wnętrza z otoczeniem zapewniają panoramiczne przeszklenia zrealizowane w systemie Schüco ASS 77 PD.HI.

Panoramiczne widoki na obu poziomach
Efekt maksymalnego doświetlenia pozwoliły uzyskać zamontowane na obydwu piętrach przeszklenia przesuwne o robiących wrażenie wymiarach. Szerokość drzwi na pierwszym piętrze wynosi 8,77m, a wysokość 2,68m, natomiast na drugim piętrze odpowiednio 7,09m i 2,76m. Skrzydła można rozsunąć, tworząc przejście o szerokości 4m.
Szerokość profili wynosi w najszerszym miejscu tylko 34mm. Części przesuwne mogą być obsługiwane za pomocą mechanizmu uruchamianego przyciskiem. Skrzydłami można także sterować za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Przeszklenia zostały ponadto wyposażone w system alarmowy i podłączone do automatyki budynku.

Funkcjonalność i estetyka drzwi przesuwnych Schüco ASS 77 PD zostały nagrodzone prestiżowymi wyróżnieniami iF design award 2012 GOLD oraz Red Dot Design Award best of the best 2012.


Źródło: SCHÜCO
Foto: SCHÜCO