czwartek, 7 stycznia 2016

Ciepło nie musi być drogie – aranżacja domu energooszczędnego

Ciepło może uciekać z budynków różnymi drogami. Straty energii, szczególnie w sezonie zimowym, znacząco podnoszą koszty eksploatacji obiektu. Można jednak temu przeciwdziałać. Ocieplenie elewacji, dobra izolacja dachu oraz wymiana stolarki otworowej wyraźnie poprawią bilans energetyczny budynku, a w rezultacie zredukują koszty ogrzewania.

Decydując się na termomodernizację, szczególną uwagę warto zwrócić na okna. Stolarka o podwyższonych parametrach cieplnych pozwoli w przyszłości sporo zaoszczędzić. Wybierając okna nie warto kierować się wyłącznie ceną i obietnicami producentów, ale potwierdzonymi parametrami poszczególnych modeli.

Na co zwrócić uwagę?
Okna do mieszkań powinny wyróżniać się możliwie niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Wpływa on na koszty utrzymania budynku i komfort jego użytkowania, ponieważ określa, ile ciepła traci się przez okno (im jest niższy, tym lepiej).
Aby ułatwić porównanie różnych typów okien, parametr ten powinien być podany dla okna referencyjnego (1230x1480mm), ponieważ jego wartość jest związana z wymiarem okna. Zdarza się, że producenci, aby uzyskać lepszy wynik, podają współczynnik dla większych rozmiarów okna (np. 1500x1500mm), jednak takiego wyniku nie należy porównywać z wynikiem dla okna referencyjnego. Współczynnik przenikania dla okien MS evolution [pasywne] wynosi 0,72W/m²K.

Ważne szkło
W celu zmniejszenia strat ciepła w oknach montuje się szyby zespolone, termoizolacyjne. Szyba taka składa się z dwóch lub trzech tafli szklanych, oddzielonych ramkami. Jedna (lub dwie w wersji trzyszybowej) z powierzchni takiej szyby zespolonej pokryta jest specjalną powłoką, która redukuje przenikanie ciepła ze środka na zewnątrz, tylko nieznacznie zmniejszając dopływ światła do wnętrza.
Producenci okien sięgają również po autorskie, innowacyjne rozwiązania. Okna MS evolution [pasywne] wyposażono w szybę SUPERtermo, zbudowaną z pakietu trzech tafli szkła oddzielonych ciepłą, kolorową ramką międzyszybową CHROMATECH ultra (zbudowaną ze stali szlachetnej i kolorowego poliwęglanu). Szyby zewnętrzne pokryto powłokami niskoemisyjnymi, a przestrzeń międzyszybową wypełniono argonem. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby SUPERtermo to tylko Uos=0,5W/m2K. Obecnie standardem stosowanym na rynku są wkłady trzyszybowe o współczynnikach 0,6 i 0,7W/m2K oraz wkłady dwuszybowe 1,0W/m2K.

Ważne profile
Bardzo ważne są także profile okienne. Okna MS evolution [pasywne] bazują na niemieckich, 6-komorowych profilach Salamander o szerokości 92mm. Zastosowanie uszczelki środkowej oraz nowoczesnego wzmocnienia termicznego SteelPUR® sprawia, że są one cieplejsze niż konkurencyjne systemy z wkładkami termicznymi. Opracowana przez inżynierów MS więcej niż OKNA technologia, jako pierwsza na rynku pozwalała na stosowanie wzmocnień nie tylko w skrzydłach i ramach okiennych, ale również w słupkach ruchomych oraz stałych. Dzięki niej okna wieloskrzydłowe mogą być także pasywne.

Dobry montaż to podstawa
Bardzo duże znaczenie ma ponadto montaż okien, który oprócz mechanicznego osadzenia stolarki, ma spełniać funkcje izolacyjne. Ponieważ każde zabezpieczenie jest tak dobre, jak jego najsłabszy punkt, ciągłość izolacji powinna być zachowana na całym obwodzie okna. Aby najlepiej wykorzystać parametry izolacyjne okna, instaluje się je dokładnie w strefie izolacji, czyli nad styropianem lub wełną mineralną (tzw. „ciepły montaż”).

Prawidłowe zamontowanie okna w izolacji ściany umożliwiają specjalne systemy wsporników – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA – Dobry handlowiec lub montażysta powinien sam zaproponować takie rozwiązanie. Jeśli tak się nie stanie, sami zapytajmy o taką możliwość, ponieważ straty ciepła spowodowane niewłaściwym montażem mogą nas w sumie kosztować więcej niż dodatkowe koszty na zakup wsporników czy materiałów izolacyjnych, nie mówiąc już o dodatkowych efektach w postaci zawilgocenia ściany wokół okna – dodaje.


Źródło: M&S
Foto: M&S