sobota, 12 grudnia 2015

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą?

Niskie temperatury w okresie zimowym sprawiają, że wietrzenie mieszkania może stać się kłopotliwe. Optymalną wentylację i napływ świeżego powietrza mogą zapewnić jednak dostępne na rynku rozwiązania.

Otwórz okno - zakręć grzejnik!
Najskuteczniejsza metoda wietrzenia polega na otwarciu okna w celu szybkiej wymiany powietrza. Problem pojawia się jednak, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Intensywne wietrzenie może przyczyniać się do zakłócania funkcjonowania zaworów termostatycznych. Te nowoczesne reagują na nagłą zmianę temperatury w pomieszczeniu, dlatego przed otwarciem okien najlepiej na 15-20 minut zakręcić zawory przy grzejnikach. W przeciwnym razie chłodne powietrze będzie owiewać termostat przy kaloryferze i zacznie on grzać maksymalną mocą. Ciepło, które odda, ucieknie na zewnątrz.

Możesz rozszczelnić okna
Sposobem na zapewnienie ciągłego dostępu świeżego powietrza, bez utraty ciepła, jest rozszczelnienie okien (mikrowentylacja). Na popularności zyskują okna, w których dehermetyzacja zachodzi na całym obwodzie.

Okna wyposażone w system wietrzenia szczelinowego umożliwiają efektywne wietrzenie przez 6-milimetrową szczelinę między skrzydłem a ramą okna. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których panuje wilgoć – mówi Paweł Buchman, kierownik Działu Rozwoju Produktu w DAKO. – Kiedy skrzydło jest odsunięte od ramy na całej długości, możliwa staje się wymiana powietrza zgodnie z prawami fizyki. Nagrzane powietrze będzie uchodzić górną częścią okna, z kolei zimne przeniknie dołem i równomiernie rozejdzie się po całym pomieszczeniu - dodaje.

Przydatne nawiewniki
Kolejnym rozwiązaniem są nawiewniki. Urządzenia te montuje się w górnej lub bocznej części okna. Zapewniają one niemal niezauważalny, ciągły napływ świeżego powietrza.

- Do najczęściej polecanych nawiewników należą ciśnieniowe i higrosterowalne. Pierwsze regulują się samodzielnie w zależności od poziomu ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Drugie z kolei są zautomatyzowane, a wbudowany w nie czujnik, analizując zmiany poziomu wilgoci, samoczynnie zmienia otwarcie nawiewnika – wyjaśnia ekspert DAKO.

Wietrzenie wychodzi na zdrowie
Zapewnienie właściwego obiegu powietrza jest niezbędne w każdym budynku. Cyrkulacja jest szczególnie ważna, gdy zamontowaną stolarkę cechuje wysoka szczelność. Systematyczne wietrzenie pomieszczeń niesie za sobą szereg korzyści, także zdrowotnych. Dzięki niemu, w pomieszczeniach tworzy się przyjemny mikroklimat, który sprzyja koncentracji, dobremu samopoczuciu i wypoczynkowi. Wietrzenie ma także kluczowe znaczenie w redukowaniu ryzyka powstawania szkodliwych pleśni i grzybów.

Źródło: DAKO
Foto: DAKO