poniedziałek, 30 listopada 2015

Niezwykła architektura okienna

Okna o nietypowych kształtach pozwalają podkreślić wyjątkowy charakter budynku. Stolarka taka, zależnie od potrzeb, może nadać elewacji i wnętrzom styl klasyczny lub odwrotnie, bardzo futurystyczny. Obecne technologie PVC-U pozwalają na realizację praktycznie dowolnej wizji kompozycyjnej, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i energooszczędności.

Nic tak nie podkreśli klasycznego stylu budynku, jak łukowe okna ze szprosami. Natomiast stolarka o geometrycznym kształcie to znak rozpoznawczy nowoczesnego designu. Domy jednorodzinne coraz częściej są ozdabiane niestandardowymi oknami. Okna PVC mogą uzyskać niemal każdy kształt, a ponadto są oferowane w wielu systemach otwierania. Dobrej jakości stolarka z tworzywa sztucznego, oprócz estetyki, zapewnia komfort użytkowania oraz wysoką izolacyjność termiczną. Z uwagi jednak na fakt, że okna nietypowe wymagają trochę większej wiedzy i doświadczenia, warto stawiać na sprawdzonych producentów.

Okno – kwestia indywidualna
Najpopularniejszym kształtem okna jest prostokąt, jednak aby zaakcentować oryginalny charakter obiektu, można zastosować niestandardową stolarkę. Mogą to być okna łukowe, co jest charakterystyczne dla zabytkowych kamienic, klasyczne wykuszowe lub narożne. Stolarka z tworzywa może także posiadać surowy, industrialny wygląd charakterystyczny dla loftów i budynków pofabrycznych. Oprócz wyszukanych kształtów inspirowanych zabytkową architekturą, możliwe jest również wykonywanie okien o kształcie koła, półokręgu, ćwierćokręgu, trójkąta lub trapezu. Jedynym problemem związanym z realizacją nietypowych okien mogą być ograniczenia techniczne i funkcjonalne.

- W systemach Schüco PVC-U można produkować okna o różnych kształtach i wymiarach, ze skrzydłami otwieranymi lub stałymi. Każda taka nietypowa realizacja jest poprzedzona dokładnymi pomiarami i obliczeniami, aby stolarka zapewniała bezawaryjne działanie, energooszczędność i bezpieczeństwo. Przy wyborze i projektowaniu okien należy pamiętać o ich funkcjonalności. Na przykład przy wyborze okien stałych warto pamiętać o możliwości ich mycia od zewnątrz, a w przypadku okien bardzo wysokich i wąskich lub bardzo szerokich o łatwości ich otwierania. Ogólnie przyjmuje się, że stosunek szerokości do wysokości skrzydła rozwiernego lub rozwierno-uchylnego do ich wysokości nie powinien przekraczać 1,2 - wyjaśnia Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w Schüco International Polska.

Praktycznie piękna elewacja
Okna o nietypowych kształtach mogą być zmontowane na całej elewacji, lecz znacznie częściej pojawiają się tylko jako akcent funkcjonalny lub dekoracyjny. Okna okrągłe lub trapezowe często spotyka się na ścianach szczytowych budynków lub na strychach w formie „bawolego oka”, gdzie pełnią funkcję doświetlenia. Ponieważ dają ograniczony widok, znajdują czasami także zastosowanie w częściach budynku, gdzie użytkownikom zależy na utrzymaniu prywatności (np. łazienka).

Planując okna niestandardowe, najlepiej rozmieszczać je z uwzględnieniem stron świata tak, aby zapewnić optymalny dostęp światła dziennego i oszczędność energii. Okna wysokie sprawdzają się dobrze na południowo-zachodnich elewacjach, ponieważ wpuszczają najwięcej światła dziennego. Modnym rozwiązaniem są okna wykuszowe i narożne, które dają panoramiczny widok na otoczenie. Warto je zamontować od strony południowej i wyposażyć w niskoemisyjne zestawy szybowe. Dzięki temu w okresie jesienno - zimowym pozwolą na pasywne uzyski ciepła. Od wschodu najlepiej zredukować ilość przeszkleń, dobierając stolarkę o niedużych wymiarach i wysokiej izolacyjności termicznej.


Źródło: SCHÜCO
Foto: SCHÜCO