piątek, 27 listopada 2015

Garażu, otwórz się!

Nowoczesne bramy garażowe nie mogą obejść się bez siłownika, który usprawni ich otwieranie i zamykanie. Dlatego producenci na życzenie wyposażają je w automaty renomowanych marek, wyspecjalizowanych w produkcji tego typu urządzeń.

Automatyczna brama? Da się zrobić!
Zakup zestawu składającego się z bramy segmentowej czy uchylnej i dedykowanego do niej napędu to sposób na zapewnienie komfortowego dostępu do garażu. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają już zamontowane „wrota” obsługiwane manualnie, są zmuszeni do ich wymiany.

Nowoczesne siłowniki pozwalają zautomatyzować większość najczęściej stosowanych bram garażowych – mówi Tomasz Grzechnik, Kierownik Działu Technicznego w BFT Polska.

BFT produkuje wysokiej jakości automatykę dla systemów zarządzania dostępem do obiektów. W ofercie posiada m.in. szeroki wybór napędów do rezydencjalnych bram garażowych, garaży zbiorczych oraz sekcyjnych bram przemysłowych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby automatyzacja zakończyła się powodzeniem.

Po pierwsze zwykle potrzebna jest odpowiednia przestrzeń między bramą, a sufitem. Dokładne informacje dotyczące jej rozmiarów można znaleźć np. w katalogach czy na stronach internetowych producentów. Po drugie, musi istnieć możliwość doprowadzenia zasilania do siłownika – tłumaczy specjalista z BFT.

Istotne jest również, aby brama, poruszała się płynnie w całym zakresie ruchu. Miejscowe opory, zacięcia i inne przeszkody mogą źle wpływać na pracę siłownika.

Napęd napędowi nie jest równy
Na rynku znaleźć można automaty sterujące pracą bram garażowych różnorodnych producentów. Są to zarówno produkty niemarkowe, niejednokrotnie znacznie tańsze, jak i te od renomowanych producentów. Które więc wybrać? Chociaż nierzadko są one podobne z wyglądu i posiadają podobne parametry, na korzyść markowych produktów często przemawiają wytrzymałość, bezproblemowość obsługi, dostępne akcesoria dodatkowe, rzetelne doradztwo czy serwis. Taki sprzęt wykonany jest zwykle z lepszych materiałów i bazuje na wysokiej klasy komponentach. Różnice w cenie wcale nie muszą być jednak duże. Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu, zawsze należy porównywać ze sobą napędy o zbliżonych parametrach.

Im siłownik ma większą siłę uciągu, prędkość otwierania czy maksymalną liczbę cykli pracy na dobę, tym jego cena jest wyższa. Wpływ na jej ostateczną wartość mają także klasa użytych komponentów, np. elementów przekładni, wydatnie wpływających na żywotność urządzenia, jak również inne elementy: rodzaj wykorzystanej centrali sterującej, fotokomórki, piloty lub systemy zasilania awaryjnego – wyjaśnia Tomasz Grzechnik.

Elementy konstrukcji tworzą jedną całość, dlatego układ jest na tyle wytrzymały jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego, aby uniknąć problemów z zakupionym sprzętem, zawsze warto wybrać sprawdzony, markowy produkt o podobnych parametrach.

Silny, wytrzymały, bezpieczny
Żeby siłownik i wyposażona w niego brama służyły bezawaryjnie przez wiele lat, trzeba zadbać o sprawność tego zestawu. Wpływa na nią głównie odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów.

Automatykę dobiera się pod kątem maksymalnej powierzchni bramy garażowej i jej ciężaru oraz przewidywanej ilości pełnych cykli otwarcia-zamknięcia na dobę. Najłatwiej obliczymy ją mnożąc liczbę pojazdów korzystających z garażu przez cztery – tłumaczy Tomasz Grzechnik. – Jeśli zdecydowaliśmy się na napęd podsufitowy, pamiętajmy także o tym, że w jego przypadku ważne są również wysokość bramy oraz nadproża, na podstawie których należy dobrać odpowiedniej długości szynę prowadzącą – dodaje.

Do użytku domowego, przy dwóch posiadanych samochodach, sprawdzi się siłownik mogący wykonać ok. 20 cykli na dobę (taki zapas pozwala uzyskać margines bezpieczeństwa). W przypadku oferty BFT jest to kompaktowy, ważący nieco ponad 4kg model TIZZIANO. Urządzenie napędza wydajny i trwały silnik zasilany napięciem 24V.

Siła uciągu i docisku wynosząca 600N jest tak dobrana, by napęd bez problemów wykonał 20 pełnych cykli pracy z bramą o maksymalnej powierzchni wynoszącej nawet 10m kw. oraz zapewnił prędkość otwierania 6,6m/min. Położenia krańcowe ustawiane są przy pomocy wbudowanego w silnik enkodera. Zintegrowany z napędem radioodbiornik pozwala na zapamiętanie do 10 pilotów zdalnego sterowania, co wystarczy na potrzeby domowników. Dzięki wstępnie zmontowanej szynie prowadzącej, proces instalacji napędu jest łatwiejszy, jednak i tak warto powierzyć go profesjonalistom, którzy odpowiednio spasują i wyregulują układ. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia funkcja amperometrycznego wykrywania przeszkód oraz technologia D-TRACK.

W sytuacji, gdy brama podczas pracy natknie się na przeszkodę, system wykryje problem i automatycznie zmieni kierunek ruchu bramy. Dzięki temu ryzyko przypadkowych przycięć czy zakleszczeń jest zminimalizowane niemal do zera – podkreśla Kierownik Działu Technicznego BFT Polska.

Z automatycznie otwieraną i zamykaną bramą garażową życie staje się wygodniejsze. Niezależnie od pogody, wyjazd i wjazd do garażu odbywają się bez potrzeby wysiadania z samochodu.

BFT TIZZIANO

Źródło: BFT Polska
Foto: BFT Polska