czwartek, 22 października 2015

Wybór szyb może być łatwiejszy

Wybierając stolarkę okienną, należy zwrócić uwagę na zastosowane w niej pakiety szybowe. Przy właściwym doborze parametrów, zapewnią one wyższą przepuszczalność światła, lepszą dźwiękoszczelność okien, mniejsze straty ciepła a nawet możliwość tworzenia większych przeszkleń.

Przeszklenia instalowane w nowoczesnych oknach to szyby zespolone. Składają się z kilku tafli szybowych przedzielonych ramkami międzyszybowymi, tworzącymi komory międzyszybowe. Pakiety szybowe mogą być dwuszybowe (z jedną komorą), trzyszybowe (z dwoma komorami) i czteroszybowe (z trzema komorami). Przestrzeń międzyszybową najczęściej wypełnia gaz szlachetny (np. argon, krypton). Pakiety szybowe oprócz doświetlania wnętrza mogą pełnić dodatkowe funkcje.

Zatrzymaj ciepło w domu z szybami termoizolacyjnymi
W szybach termoizolacyjnych stosowane są powłoki niskoemisyjne, które poprawiają bilans energetyczny budynku. Cienka, niewidoczna dla oka warstwa na szybie, będąca kombinacją metali szlachetnych przepuszcza światło i energię słoneczną do pomieszczenia, zapobiegając jednocześnie przenikaniu ciepła z wnętrza na zewnątrz.

Spokojny sen z szybami bezpiecznymi
Szyby bezpieczne, które chronią przed zranieniem stosuje się tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko stłuczenia szyby. W oknach PVC wykorzystywane są głównie szyby hartowane lub warstwowe. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest bardziej odporna na wybicie. Przykładem okna z podwójnie wzmocnioną szybą trwale połączoną z czterema warstwami folii antywłamaniowej PVB jest Protect Plus OKNOPLAST. Folia w tej linii okien oprze się nawet kilkukrotnemu uderzeniu stalowej, 4kg kuli. Warto wiedzieć, że nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki nie rozsypują się, ponieważ są „przytrzymywane” przez warstwy folii. Dzięki temu okno stanowi nie tylko barierą dla włamywacza, ale także nadaje się do pokoju dziecięcego, w którym ważne jest bezpieczeństwo najmłodszych domowników.

Cisza dzięki szybom dźwiękochłonnym
Pakiety dźwiękochłonne zbudowane są w oparciu o asymetrię szyb, posiadają elastyczne połączenia oraz komory wypełnione gazami tłumiącymi. Wykorzystuje się je w budynkach położonych blisko tras szybkiego ruchu, w centrach miast lub przy lotniskach.

Szkło 3mm czy 4mm?
Na naszym rynku w pakietach szybowych stosowane jest zazwyczaj szkło o grubości 4mm. Wyróżnikiem firmy OKNOPLAST są pakiety zbudowane z tafli szkła o grubości 3mm. Szyby o takiej grubości to spory postęp w konstrukcji okien. Cieńsza szyba jest bardziej przezierna. Ponadto, szkło jest najcięższym elementem okna. Jeden milimetr różnicy grubości to aż 2,5 kg różnicy wagi na każdym metrze kwadratowym pojedynczej szyby. Dzięki cieńszej szybie, dwumetrowe okno z pakietem trzyszybowym będzie więc o 15kg lżejsze. Skrzydło okienne o mniejszej masie to również dłuższy czas bezawaryjnego funkcjonowania okuć okna oraz większe możliwości projektowo-konstrukcyjne.

Źródło: OKNOPLAST
Foto: OKNOPLAST