poniedziałek, 19 października 2015

Sposób na okno narożne

Okna narożne nie tylko nadają budynkom lekkiego wyglądu, ale także znakomicie doświetlają wnętrza. Realizacja takich konstrukcji wymaga jednak wykorzystania starannie zaplanowanych rozwiązań.

Okna narożne to ciekawe rozwiązanie z uwagi na walory estetyczne i praktyczne. Przeszklenia narożne nadają bryle budynku lekkości oraz finezji. Największą zaletę okien narożnych można jednak zauważyć od wewnątrz. Pozwalają ona na optymalne doświetlenie wnętrz oraz umożliwiają panoramiczny widok na otoczenie. Takie konstrukcje okienne są jednak bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego powinny cechować się wyższymi parametrami technicznymi pod względem termoizolacyjności i szczelności.

Jaka konstrukcja?
Okna narożne sprawdzają się szczególnie w strefach dziennej aktywności użytkowników obiektu (np. salon, kuchnia, biuro). Ich zaletą jest zapewnienie maksymalnego dopływu światła do każdej części pomieszczenia, w tym zacienionych rogów. Dzięki obecnym technologiom, wykonywanie narożnych konstrukcji okiennych nie stanowi problemu. Można zaprojektować przeszklenia o różnym kącie rozwarcia i oryginalnym wyglądzie.

- W systemach okiennych z PVC-U Schüco Corona oraz Schüco Alu Inside można zastosować różnego rodzaju łączniki kątowe, co pozwala na niemal dowolne kształtowanie estetyki i funkcjonalności okna narożnego. W zależności od indywidualnego zamysłu architektonicznego możliwe jest wykonywanie okien o kącie rozwarcia w szerokim zakresie, od 90 do 210 stopni – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w Schüco International Polska.

Profile ram okiennych, jak i łączników w systemach Schüco mają niewielkie łączne szerokości czołowe i smukły design, dzięki czemu konstrukcja dostarcza sporo światła i widoku, szczególnie przy zastosowaniu dużych powierzchni szklenia.

Okno narożne szczelne jak ściana?
Okna narożne ze względu na usytuowanie i budowę wymagają sprawdzonych rozwiązań technicznych. Strefa naroża jest znacznie bardziej narażona na napory wiatru i zacinające deszcze.

- Newralgicznymi miejscami okna narożnego są łączenia słupka narożnego i ramy okiennej. Muszą one być odpowiednio szczelne i zaizolowane, aby nie dochodziło do powstawania mostków termicznych, utraty ciepła i pojawiania się skropliny wodnej. Najlepiej stosować systemowe okna i łączniki o precyzyjnie dopasowanych parametrach cieplnych zapewniających optymalny rozkład temperatur w profilu i na jego powierzchni. Profile łączące Schüco posiadają wielokomorową budowę, podobnie jak ciepłe okna z serii Schüco Alu Inside i Schüco Corona SI 82 oraz Corona CT 70. Są one w pełni kompatybilne pod względem parametrów cieplnych, dzięki czemu efektywnie ograniczają straty energii – dodaje Andrzej Polijaniuk.

Stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo w systemach Schüco PVC zapewniają wzmocnienia stalowe i uszczelnienia. Dla wyjątkowo dużych przeszkleń łączniki są uzbrajane w dodatkowe wzmocnienie stalowe, które zwiększają statykę łączenia okien.

Okno narożne

Źródło: SCHÜCO
Foto: SCHÜCO