czwartek, 1 października 2015

Okna w stylu slim

Styl, klasa, szyk – z tym kojarzy się trend slim. Proste, smukłe kształty pozwalają na podkreślenie atrakcyjności wizualnej budynku i nadają mu lekkości.

W budownictwie nastała moda na smukłe kształty, natomiast dopełnieniem zaprojektowanego ze smakiem budynku są takie elementy, jak fasada, drzwi i okna. Dzięki nim wygląda on atrakcyjnie, a jednocześnie spełnia wymagania stawiane współczesnej architekturze. Zastosowanie „subtelnej” stolarki okiennej jest także charakterystyczne dla wielu obiektów zabytkowych. Aby okna wpisywały się w stylistkę slim, konieczne jest użycie odpowiednich wyrobów.

„Odchudzony” budynek
Ciężka, przytłaczająca odbiorcę architektura przechodzi do przeszłości. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, szkła oraz metalu sprawia, że obiekty zyskują na lekkości. Pozbawione zbędnych elementów, a przy tym ciekawe wizualnie bryły cechuje ponadczasowa elegancja.

Nieodłącznym wyposażeniem budynku są okna. W nowoczesnych, przeszklonych obiektach stanowią one sporą część elewacji. Dążenie do uzyskania jak najwyższych parametrów izolacyjności termicznej sprawia, że w stolarce okiennej stosuje się potrójne pakiety szybowe, przez co okna wydają się bardziej masywne. Są jednak rozwiązania, które zapewniają smukły wygląd konstrukcji przy zachowaniu odpowiednich parametrów izolacyjności. Przykładem jest linia produktów MB-Slimline firmy ALUPROF - system okien o wąskich profilach.

MB-Slimline to system okien o wysokiej izolacyjności termicznej – Uw od 0,8 W/(m2K) – przeznaczony do wykonywania różnych typów okien otwieranych do wewnątrz (rozwieranych, uchylnych, rozwierano-uchylnych) oraz stałych – mówi Elżbieta Dziubak, Generalny Architekt w ALUPROF S.A. – Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest bardzo mała szerokość profili aluminiowych widocznych od strony zewnętrznej konstrukcji, co umożliwia budowę skrzydeł okien w dwóch wariantach – z widocznymi lub niewidocznymi profilami od zewnętrznej strony zabudowy – dodaje.

Nowy wygląd starego obiektu
Renowacja przywraca starym obiektom dawny blask. Budowle te to często zabytki, których odnowa wymaga stosowania się do wytycznych konserwatora. Również w przypadku takiej architektury sprawdza się system okien o wąskich profilach.

Wiele obiektów zabytkowych charakteryzuje dominanta otworu okiennego i jednocześnie cienka rama okna oraz jego niewidoczne skrzydła. Przy odnawianiu budynku należy respektować zastaną tkankę budynku i jak najwierniej ją odtworzyć – wyjaśnia Elżbieta Dziubak – Dlatego stare, stalowe okna z powodzeniem zastępowane są nowoczesnymi, lecz wpisującymi się w charakter zabytku oknami o delikatnej linii, np. z systemu MB-Slimline. Zachowujemy tym samym unikalny wygląd danego obiektu oraz zyskujemy najwyższe parametry termiczne i użytkowe – dodaje.

Poza wysoką izolacyjnością termiczną, system zapewnia skuteczną izolację akustyczną, szczelność na wodę i infiltrację powietrza oraz wytrzymałość. Na placu budowy ważna jest również łatwość i szybkość montażu. W przypadku MB-Slimline technologia wykonania konstrukcji jest uproszczona dzięki temu, że połączenia profili wykonuje się przez skręcanie lub kołkowanie.

Okna slim znajdują zastosowanie w nowoczesnej i tradycyjnej architekturze, zarówno przy renowacji istniejących już obiektów, jak i w nowych inwestycjach. Łączą funkcjonalność i estetykę, umożliwiając spełnienie różnych wizji architektonicznych.

Źródło: ALUPROF
Foto: ALUPROF