sobota, 26 września 2015

Wnętrza bez okien jasne przez całą dobę, a rachunki za prąd niższe

W ciągu dnia mogą dostarczyć do wnętrza tyle światła, co standardowa żarówka o mocy 60W, a po zmroku, wyposażone w oświetlenie LED-owe pełnią rolę energooszczędnego plafonu.

Nowe świetliki tunelowe VELUX to znakomite rozwiązanie do łazienek, korytarzy lub garderób, w których przydaje się światło dzienne, ale nie można tam zamontować okien.

Zasada działania świetlika jest prosta. Promienie słońca przedostają się do pomieszczeń poprzez część dachową, instalowaną w dachu spadzistym lub płaskim. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów. Ten drugi posiada wewnątrz wysokorefleksyjną, lustrzaną powłokę, która odbija do 98 procent promieni słonecznych. Maksymalna długość tunelu to 6m. Gdy światło dotrze do środka jest rozpraszane przez część sufitową, która przypomina tradycyjny plafon. W pogodny dzień, świetlik może dostarczyć do pomieszczenia taką ilość światła, co klasyczna żarówka 60W.

Ulepszona konstrukcja
W tym roku VELUX wprowadził do konstrukcji świetlika wiele udoskonaleń, dzięki którym jest ona wydajniejsza. Nowością jest element sufitowy z efektem blasku na krawędziach, rozprowadzający światło jeszcze efektywniej. Usprawniono także proces montażu, który zapewnia szybką i bezpieczną pracę, bez ryzyka uszkodzenia wykończenia wnętrza.

- Nowy system klipsów Flexi Loc™ daje duże możliwości ustawienia odpowiedniego kąta nachylenia elementów tunelu sztywnego, a także znacznie przyśpiesza montaż. Teraz wystarczy zatrzasnąć elementy we właściwych miejscach i gotowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także nowy moduł dachowy z odkręcaną ramą, która jest zintegrowana z szybą. Umożliwia ona montaż od strony dachu, bez konieczności wchodzenia na strych, a także ułatwia inne czynności konserwacyjne - zaznacza Jarosław Grzech, doradca techniczny VELUX.

Świetliki tunelowe można instalować w dachach płaskich lub skośnych. Na ich montaż można zdecydować się na etapie projektu lub podczas remontu dachu. Najczęściej stosuje się je we wnętrzach po środku ostatniej kondygnacji, gdzie nie ma możliwości osadzenia okien. Może się zdarzyć, że w większym pomieszczeniu będzie konieczne użycie dwóch lub trzech świetlików. Decydując o ich ilości trzeba przeanalizować funkcję wnętrza, w którym będą zamontowane.

- Mniej światła będziemy potrzebować w korytarzu, a więcej w łazience. Przed zakupem warto skorzystać z internetowego kalkulatora natężenia oświetlenia znajdującego się na stronie velux.pl. Narzędzie precyzyjnie określi ilość i rodzaj świetlików, które możemy zainstalować, a także wyliczy, jakie natężenie oświetlenia dzięki nim uzyskamy - doradza Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Energooszczędnie przez całą dobę
Świetlik to ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie. Dzięki niemu, w dzień można korzystać z naturalnego światła i w ten sposób redukować rachunki za energię elektryczną. Efekt użycia świetlika będzie najbardziej zauważalny w bezchmurny poranek i w środku dnia, a mniej o zmroku. Jeśli jednak zostanie wyposażymy w zestaw oświetleniowy, nocą będzie także służył jako energooszczędny plafon. Zestaw pasuje do wszystkich tuneli świetlików o średnicy 35cm i można zamontować go w dowolnym momencie użytkowania. Dzięki energooszczędnej technologii LED zapewnia niezawodne działanie przez długi czas.

Decydując się się na taką opcję do końca października 2015r., przy zakupie jednego z czterech dachowych świetlików tunelowych (TWR, TWF, TLF, TLR) w komplecie z zestawem oświetleniowym, można otrzymać rabat w wysokości 200zł.

Świetliki tunelowe VELUX

Źródło: VELUX
Foto: VELUX