środa, 9 września 2015

Skuteczna ochrona przed włamywaczem

Rynek oferuje szeroki wybór bezpiecznej i trwałej stolarki okiennej. Nie wszystkie produkty są jednak w stanie powstrzymać włamywaczy przed wtargnięciem do budynku.

Stolarkę okienną można wyposażyć w wiele zabezpieczeń antywłamaniowych. Są one bardziej lub mniej skuteczne. Warto jednak pamiętać, że nie ma technologii, której nie da się sforsować. Nawet najtrwalsze i najnowocześniejsze rozwiązania można wyłamać lub wyważyć. Wszystko jest kwestią czasu. Czy to oznacza, że nie warto inwestować w technologie chroniące przed wtargnięciem nieproszonych gości? Wręcz przeciwnie! Większość ekspertów twierdzi, że najskuteczniejszą ochroną przed włamywaczem jest czas, jaki musi on poświęcić na sforsowanie okna. Głównym zadaniem systemów antywłamaniowych nie jest całkowite uniemożliwienie wtargnięcia do domu, ale spowodowanie, aby ten proceder stał się nieopłacalny i ryzykowny. Im trwalsze i mocniejsze będą zabezpieczenia, tym większe szanse, że złodziej zrezygnuje z włamania lub zostanie zauważony.

Decydując się na zakup stolarki okiennej trzeba wiedzieć, że spora ilość produktów na rynku nie zapewnia nawet podstawowej ochrony antywłamaniowej. Z tego względu firma MS więcej niż OKNA w ostatnich latach wdrożyła do produkcji wiele rozwiązań, które już na poziomie standardowym są w stanie rywalizować z produktami noszącymi status „okien antywłamaniowych”. Przykładem mogą być okna z linii MS evolution, w których zastosowano m.in. rygle grzybkowe.

- Jednym z ważniejszych wyznaczników bezpieczeństwa antywłamaniowego okien może być rodzaj, umiejscowienie oraz ilość rygli. Stosowane przez większość konkurencji okucia w postaci rygli litych i rygli rolkowych, zastąpiliśmy dużo bardziej skutecznymi ryglami grzybkowymi. Dzięki charakterystycznemu kapeluszowi, współpracującemu z zaczepami antywyważeniowymi, po zamknięciu skrzydła praktycznie eliminuje się możliwość wyważenia okna – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji, MS więcej niż OKNA.

W oknach z linii MS evolution zaczepy antywyważeniowe przykręcane są standardowo w trzech narożnikach okna, czyli w najważniejszych punktach całej konstrukcji. Odstęp pomiędzy miejscami ryglowania, w stolarce marki MS więcej niż OKNA, wynosi ok. 700mm, zapewniając pewne ryglowanie. W przypadku rozwiązań stosowanych przez konkurencyjne firmy odległości te często sięgają 800mm lub więcej i nie zapewniają pożądanego poziomu bezpieczeństwa.

Dużą rolę bezpieczeństwa antywłamaniowego odgrywa także klamka METZ z systemem Secustic blokującym okucia, stanowiąca standardowe wyposażenie produktów MS więcej niż OKNA. System Secustic opracowany przez firmę Hoppe to zespół zapadek, które blokują ruch okucia w czasie gdy nikt jej nie porusza. Dopiero przez zmianę położenia klamki przesuwają się okucia, jednakże z drugiej strony okna będzie to niemożliwe. W przypadku gdy włamywacz spróbuje od zewnątrz przesunąć rygiel, system Secustic zablokuje taką próbę otwarcia okna.

Rozbudowując system zabezpieczeń można osiągnąć poziom odpowiadający klasom odporności na włamanie.

- W przypadku klasy RC1, w produktach MS więcej niż OKNA, wystarczy dołożyć czwarty zaczep antywyważeniowy, zabezpieczenie przeciwrozwierceniowe i klamkę z kluczykiem. Klasa RC2 różni się od RC1 tym, iż wszystkie zaczepy na całym obwodzie okna są antywyważeniowe. RC2 wymaga także zastosowania specjalnych szyb, które składają się z dwóch tafli szkła o grubości 4mm, połączonych ze sobą przy użyciu czterech warstw folii PVB. Szyba taka musi być trwale przymocowana do ramy (przykręcona lub wklejona). Wprowadzenie tego rozwiązania sprawia, że nawet w momencie rozbicia szyby włamywacz będzie miał przed sobą trudną i czasochłonną przeszkodę do pokonania – mówi Artur Głuszcz.

Firma MS więcej niż OKNA, jako jedna z nielicznych, wystawia certyfikaty klas bezpieczeństwa dla swoich produktów.

Uzupełnieniem pakietu antywłamaniowego w oknach z linii MS evolution mogą być współpracujące z systemem alarmowym czujniki - kontaktrony. Skutecznych rozwiązań antywłamaniowych, dostępnych w produktach firmy MS więcej niż OKNA, jest wiele. Z tego powodu ich wybór powinien być przemyślany i oparty na konsultacjach z doradcą technicznym. Najważniejsze, aby na bezpieczeństwie nie oszczędzać, ponieważ tylko najwyższej jakości stolarka zapewni spokój.

Źródło: M&S
Foto: M&S