piątek, 4 września 2015

Rolety zewnętrzne MS więcej niż OKNA

Ochrona przed stratami ciepła to zazwyczaj najważniejszy aspekt, który bierze się pod uwagę podczas wyboru stolarki okiennej. Ogrzewanie domów i mieszkań generuje bowiem co roku spore koszty, które każdy chce zredukować. Analizując energooszczędność okien, często zapomina się jednak o zabezpieczeniu przez przegrzewaniem pomieszczeń. A przecież schładzanie wnętrz nie jest tańsze niż ich ogrzewanie.


Zgodnie z normą DIN 5034-1 pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi nie przy pomocy akcesoriów wewnętrznych (np. grubych kotar, żaluzji, które pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne), tylko z wykorzystaniem osłon zewnętrznych. W walce z promieniami słońca sprawdzi się m.in. roleta zewnętrzna MS, która chroni przed upałami nawet do ośmiu razy skuteczniej niż roleta wewnętrzna zaciemniająca.

Jak to działa? „Nagrzewanie pomieszczeń wynika z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty w pomieszczeniu i powierzchnie ograniczające pomieszczenie (ściany, podłoga). Promieniowanie zaabsorbowane przeistacza się w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne), które nie jest przepuszczane przez szyby okien na zewnątrz i prowadzi do niepożądanego nagrzewania się pomieszczenia w lecie.” - mówi norma DIN 5034-1. Zewnętrzna roleta MS, umiejscowiona przed szybą odbija promieniowanie słoneczne, nie dopuszczając tym samym do ich przenikania do wnętrza.

Dobrze obrazuje to współczynnik g, określający w ujęciu procentowym wysokość przenikania energii słonecznej. Im jest on wyższy, tym więcej ciepła dostanie się do mieszkania z zewnątrz. O ile w standardowym oknie wynosi on około 50 procent, to w przypadku okna z roletą wewnętrzną z półprzepuszczalnego materiału (zależnie od typu tkaniny), jego wartość spadnie do ok. 40 procent. Dla porównania współczynnik g dla okna z opuszczoną roletą zewnętrzną ma wartość jednocyfrową!

Źródło: M&S
Foto: M&S