środa, 16 września 2015

Drzwi przesuwne Patio HST, pomysł na salon-ogród

Drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST umożliwią stworzenie salonu „powiększonego” o zieloną przestrzeń. Montaż wielkogabarytowych i ruchomych przeszkleń tarasowych wpływa na estetykę salonu. Klienci mają do wyboru 30 oklein drewnopodobnych oraz specjalnych, np. imitujących powierzchnię szczotkowanego aluminium.

Zalety łączenia przestrzeni salonu z ogrodem podkreśla Justyna Smolec ze studia architektura & design.

- W projektowaniu duży nacisk kładziemy na połączenie wnętrza z tym, co na zewnątrz. Często obraz zza okna w postaci soczystej zieleni „wchodzi” przez duże okna do pokoju. Czujemy się wtedy rzeczywiście bliżej natury, co sprzyja relaksowi. Ważnym elementem łączącym jest posadzka. Efekt kontynuacji przestrzeni uzyskujemy poprzez zastosowanie takiego samego materiału na podłodze lub poprzez optyczne wyrównanie różnych nawierzchni tym samym kolorem. Meble ogrodowe dobieramy tak, aby były spójnie stylistycznie z meblami w salonie, a lampy ogrodowe mogą być zbliżone formą do tych, które mamy w domu – mówi Justyna Smolec.

Emilia Świenc-Jackowska, projektantka z Es-studio także zauważa, że sporo rozwiązań architektonicznych, bazuje na kreowaniu przestrzeni, w których sąsiadujący ogród i taras staje się integralną częścią salonu.

- Żeby zachować spójność stylistyczną obu przestrzeni wprowadzajmy do wnętrz jasną kolorystykę z gamy beży, szarości, mogą pojawić się tonacje tj. złamana biel oraz kolory występujące w przyrodzie – mówi Emilia Świenc-Jackowska. - Jeżeli w ogrodzie mamy duży taras możemy na nim ustawić sofę, stół z krzesłami zupełnie jak w salonie, tym bardziej że aktualnie wiele mebli ogrodowych nawiązuje do trendów wnętrzarskich i odwrotnie - np. meble z poliwęglanu, czy z technorattanu zdobią salony - dodaje.

Różny układ
Drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST wyróżnia niski, ciepły próg, którego wysokość to tylko 19mm, co jest zaletą, zwłaszcza dla osób niepoełnosprawnych (spełnia normy rozwiązań dla osób niepełnosprawnych zgodnie z DIN 18025). Zróżnicowane zestawianie skrzydeł aktywnych i pasywnych stwarza spore możliwości aranżacyjne. Najprostszym zestawieniem jest schemat A, w którym skrzydło aktywne umiejscowione jest po lewej lub prawej stronie. W schemacie C skrzydła są otwierane jednocześnie z lewej i prawej strony, natomiast w G3 występuje lewa lub prawa wersja skrzydeł aktywnych ze skrzydłami pasywnymi po obu stronach. Rozwiązanie, w którym lewe i prawe drzwi z szybą są pośrodku - to schemat K.

Konstrukcja drzwi
Drzwi Patio HST są skonstruowane z niemieckiego systemu profili PVC marki Salamander w klasie A, szyby SUPERtermo MS oraz niemieckich systemów okuciowych SIEGENIA, umożliwiających bezpieczne i wygodne przesuwanie skrzydeł o masie do 300kg!

Bezpiecznie i ciepło
Drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST zapewniają ochronę przed włamywaczami oraz deszczem i wiatrem. Zamykanie drzwi polega na ryglowaniu skrzydła oraz na opuszczaniu go na próg. Skrzydło drzwi HST nawet w pozycji „mikrowentylacja” jest zaryglowane i opuszczone. Dzięki zastosowaniu szyby SUPERtermo 0,5 W/m2K z ciepłą kolorową ramką CHROMATECH ultra, ciepłego niskiego progu i ciepłych wzmocnień w ramie – standardowe Patio HST w schemacie A o wymiarze 5,6x2,4m wyróżnia wypadkowy współczynnik przenikania ciepła Uw=0,8 W/m2K.

Łatwy montaż i dodatkowe możliwości
MS więcej niż OKNA oferuje specjalny system podbudowy ułatwiający montaż drzwi Patio HST. Unikalna technologia skręcania ram pozwala na wygodny transport wielkich konstrukcji w częściach i szybki montaż całości na placu budowy.
Istnieje możliwość stosowania klamek dwustronnych z zamkami oraz systemów wspomagających ich obsługę. Wnętrze salonu nie będzie się zbytnio przegrzewać latem, dzięki specjalnym selektywnym szybom ograniczającym przenikanie ciepła w lecie.

Zakres wykonalności
Maksymalne wymiary drzwi Patio HST zależą od paru czynników. Należą do nich m.in.: kolor (w przypadku oklein wymagane jest zredukowanie wymiarów maksymalnych) oraz ciężar szyby. Ciężar skrzydła nie może przekroczyć 300kg, co może się zdarzyć przy wykorzystaniu np. szyb antywłamaniowych. Znaczenie ma również wysokość n.p.m. i umiejscowienie w budynku ze względu na ssanie wiatru. Dla przykładu - Patio HST w schemacie C można wykonać do szerokości 6m i wysokości 2,5m. Przy większych i bardziej skomplikowanych konstrukcjach zaleca się Patio HST wykonane w ciepłym systemie aluminiowym MB77HS.

Gwarancja
Profesjonalny montaż Autoryzowanego Partnera MS więcej niż OKNA pozwala na wydłużenie gwarancji na okna z 5 do 7 lat pod warunkiem przeprowadzenia odpłatnej regulacji i przeglądu stolarki po 3 i po 5 latach od montażu.

Standardowe wyposażenie Patio HST
Standardowe wyposażenie drzwi Patio HST obejmuje: ciepły niski próg, ciepłe wzmocnienie w ramie, zasuwnicę czteropunktową z mikrowentylacją, szybę jednokomorową 1.0W/m2K o budowie 4-16 Argon-4 Termo lub przy większych gabarytach 6-16 Argon-6 Termo z ciepłymi ramkami MS. Do wyboru jest klamka HST w kolorze białym lub brązowym. Obecnie producent poleca także nową klamkę HST ze stali szlachetnej.

Do standardowego wyposażenia zalicza się również odbojnik mocowany do ramy. Brak pochwytu zewnętrznego umożliwia schowanie się całego skrzydła aktywnego za pasywne w celu zwiększenia światła przejścia. Elementy wyposażenia dostępne są w kolorystyce: klamka – kolor biały RAL 9003 lub klamka ze stali szlachetnej, próg, prowadnice, listwy centralne – srebrne anoda EV1, profil przyprogowy – kolor szary RAL 7040, uszczelki – czarne. W przypadku wersji kolorowej HST - klamka brązowa lub ze stali szlachetnej, próg, prowadnice, listwy centralne – srebrne anoda EV1, profil przyprogowy – kolor szary RAL 7040, uszczelki – czarne.

Inne opcje do wyboru
Zaawansowanym wyposażeniem dodatkowym Patio HST jest siłownik elektryczny sterowany pilotem i „elektroniczną klamką”. MHS400, automatyczny napęd dla jedno i dwudrzwiowych systemów podnoszono-przesuwnych HST, pozwala lekko przesuwać skrzydła o ciężarze do 400kg. Urządzenie jest odpowiednie do wszystkich rodzajów materiałów, z których wykonane są drzwi HST: PVC, drewno i aluminium. Warto wymienić ponadto szybę dwukomorową SUPERtermo 0,5 W/m2K, szyby antywłamaniowe, bezpieczne lub hartowane. Szyby selektywne (przeciwsłoneczne), czyli szkło specjalne o obniżonej przepuszczalności energii słonecznej i światła, w zależności od zastosowania powłoki mogą mieć różne odcienie: zielonkawe, niebieskie, szare, brązowe. Producent oferuje też szyby selektywne bez odcieni – neutralne.

Rozwiązaniem poprawiającym parametry cieplne oraz estetykę stolarki są ciepłe kolorowe ramki CHROMATECH ultra.

Klamki jednostronne i dwustronne z zamkiem (wkładką patentową) są oferowane w kolorze srebrnym EV1, Alt gold C33 lub w wersji RAL 1036 nawiązującej do koloru starego złota oraz w kolorze tytanowym F9. Próg, który można poszerzyć o 25mm jest ciemnobrązowy. Udogodnieniem jest szyna montażowa (autorskie opracowanie MS), ułatwiająca montaż i gwarantująca odpowiednie działanie drzwi Patio HST przez długie lata. Zasuwnica Komfort z mechanizmem sprężynowym ułatwia operowanie klamką poprzez skuteczne wspomaganie jej ruchu przy ciężkich skrzydłach, natomiast wózki z regulacją pozwalają na skorygowanie ewentualnych błędów montażowych.

Źródło: M&S
Foto: M&S