poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Przesłony ANWIS do wielkoformatowych przeszkleń

Nowoczesne technologie i brak narzuconych przez prawo rygorów budowlanych pozwalają na produkcję okien o sporych wymiarach. Duże przeszklenia zapewniają panoramiczny widok i naturalne doświetlenie wnętrz. Sprawiają też, że zanika granica między wnętrzem a otoczeniem budynku.

Do wielkoformatowych okien, można łatwo dobrać przesłony okienne z oferty ANWIS. Nie ma znaczenia, czy są to drzwi tarasowe, czy też przeszklenia zajmujące całą ścianę.

Maksymalny dostęp światła i widok na otoczenie zapewnią żaluzje. Spośród aluminiowych, największe wymiary mogą mieć aluminiowe z lamelami o szerokości 50mm i drewnopodobne z lamelami 25mm. Można nimi przesłonić okno o formacie 3,6x4m.

Niewiele pod względem wielkości ustępują im żaluzje drewniane z lamelami 25 i 50mm. Ich maksymalny format to 3x4m. Dodatkową zaletą jest stworzenie wyjątkowego klimatu wnętrza i harmonijne „zgranie się” z zielenią w ogrodzie.

Większe przesłony, bo o szerokości 4m i wysokości 5m można wykonać z rolet wolnowiszących. Sprawdzą się one w przeszkleniach od strony południowej. Wykonane są z tkanin zabezpieczonych przed blaknięciem oraz rozciąganiem przy dużym nasłonecznieniu. Tkaniny podgumowane lub pokryte powłoką aluminiową odbijają promienie słoneczne zabezpieczając pomieszczenia przed światłem oraz przegrzaniem. Rolety o tak dużych gabarytach mogą być dobrym rozwiązaniem dla miłośników kina, jednocześnie pełniąc funkcję ekranu projekcyjnego.

Jeśli przeszklenie ma szerokość 8m i wysokość 3,5m dobrym wyborem są zasłony panelowe Panel Track. Duże, zachodzące na siebie pasy tkaniny, są zawieszone na szynie górnej. Zależnie od rozmiaru przeszklenia ma ona od 2 do 5 torów. Taki mechanizm umożliwia przesuwanie się paneli w poziomie. Stanowią one nowoczesną dekorację okienną, która zastąpi firany i zasłony. Duży wybór tkanin pozwala na dowolne kombinacje. Panele mogą być jednobarwne lub każdy z nich może mieć inny kolor. Można także zastosować tkaniny o różnych właściwościach, np. zaciemniające oraz transparentne.

Przy instalowaniu przesłon do dużych przeszkleń, szczególnie gdy jest ich kilka w domu, warto zadbać o komfortowe sterowanie. Zapewni to dedykowany napęd elektryczny sterowany pilotem lub włącznikiem na ścianie.

Co jednak zrobić, gdy powierzchnia przeszklenia jest znacznie większa niż maksymalne wymiary przesłony lub okien w jednym pomieszczeniu jest kilka? Można szerokość takiego okna (zwykle o wysokości 2 do 2,5m) podzielić na kilka części i zamówić do nich węższe przesłony. Do wyboru są plisy (w systemach Inline, VS, F i PL), rolety materiałowe Fantazja lub rolety typu dzień i noc (Impresja). W taki sposób można osiągnąć efekt równych lub różnych (naprzemiennie zastosować węższe i szersze pasy osłony) podziałów. Szerokość przesłon można również dostosować do konstrukcji, która dzieli tafle szkła. Takie rozwiązanie daje także więcej możliwości sterowania światłem we wnętrzu. Nie podnosi i nie opuszcza się tylko jednej rolety lub żaluzji, lecz jedną z kilku.

Źródło: ANWIS
Foto: ANWIS