piątek, 28 sierpnia 2015

Okno i drzwi na lata? Wybierz dobry montaż!

Przemyślany, dopasowany do indywidualnych potrzeb wybór stolarki otworowej to dopiero połowa sukcesu. Newralgicznym etapem całej inwestycji jest montaż, zapewniający długą i oszczędną eksploatację zamontowanych produktów.

Początek jesieni to okres, w którym wiele osób podejmuje decyzję o zakupie dotyczące okien i drzwi. W taki sposób przygotowujemy budynek do nadchodzących chłodów. Energooszczędna stolarka to oszczędność energii cieplnej i komfort użytkowania budynku. Niewłaściwy montaż nawet najwyższej klasy wyrobów może jednak zepsuć wcześniejsze wysiłki. Jak więc uniknąć problemów związanych z niewłaściwą instalacją?

Montaż kompletny
Inwestycja w ciepła, cichą i szczelną stolarkę powinna być powiązana z fachowym montażem, który zagwarantuje ochronę przed stratami ciepła, hałasem, wiatrem i deszczem na takim samym poziomie, co w danym wyrobie. Ważne jest tutaj odpowiednie umieszczenie konstrukcji w otworze montażowym, stabilne zamocowanie oraz optymalne uszczelnienie. W przypadku stolarki okiennej, prawidłowy sposób to osadzenie okna w warstwie ocieplenia, co pozwala zredukować do minimum ryzyko powstawania mostków termicznych. Okno jest mocowane nie do ocieplenia, ale na konsolach, listwach lub profilach przytwierdzonych do muru.

Szczelność całej przegrody jest taka, jak szczelność jej najsłabszego punktu, dlatego montaż stolarki powinien być kompletny, tzn. zabezpieczać wszystkie newralgiczne elementy. Oprócz szczeliny między ramą okienną lub drzwiową a ścianą, takim miejscem jest przestrzeń pod parapetem i na dole drzwi. Źle zaizolowany parapet może skutkować powstawaniem przewiewów i zawilgocenia. Aby im zapobiec, wykorzystuje się bloki podparapetowe, dopasowane kształtem do profili okiennych. Zapewniają one stabilne podparcie ościeżnicy, a zastosowane w miejscu połączenia z oknem taśmy izolacyjne podnoszą szczelność.

Rozwiązaniem często wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym są drzwi tarasowe i drzwi balkonowe. Zazwyczaj montowane są one jeszcze zanim ułożona zostanie warstwa podłogowa. W tym przypadku brak przestrzeni pod ramą drzwiową tworzy mostki termiczne. W celu zmniejszenia ryzyka ich powstawania, miejsce to powinno być zabezpieczone profilem poszerzającym oraz taśmą izolacyjną, tak by nie doprowadzić do przenikania wilgoci.

Izolacja dobrze zabezpieczona
Poza uszczelnieniem wypełnienia wokół okien i drzwi, ważne jest zabezpieczenie warstwy izolacyjnej. Zawilgocona, narażona na działanie czynników atmosferycznych szybko traci swoje parametry termiczne oraz akustyczne. Spotykaną praktyką jest pozostawienie piany poliuretanowej bez żadnej osłony. Wówczas kruszy się ona, przestaje spełniać swoje funkcje i zamiast chronić, generuje straty ciepła.
W nowoczesnym montażu stolarki stosuje się instalację warstwową, składającą się z trzech warstw: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej. Strefę środkową tworzy izolacja termiczna, wykonywana zazwyczaj z piany poliuretanowej. Zadaniem warstwy wewnętrznej, paroszczelnej jest ochrona termoizolacji przed wnikaniem pary wodnej gromadzącej się w pomieszczeniach. Składa się ona z paroszczelnych taśm okiennych. Warstwa zewnętrzna, która chroni izolację przed wilgocią z opadów atmosferycznych, to taśma paroprzepuszczalna. Przy montażu można stosować także taśmę rozprężną, spełniającą trzy wymienione wyżej funkcje. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość użycia tylko jednego wyrobu.

Podobnie, jak piana poliuretanowa, tak i taśmy powinny być zabezpieczone przed działaniem promieniowania UV. Z reguły wystarczy nałożenie na nie warstwy tynku. Najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta danego wyrobu. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy miejmy na uwadze, że błędy popełnione przy montażu trudno potem naprawić – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ".

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, Hörmann, Marcopol, Soudal, Porta KMI Poland, POL-SKONE, PROLINE, WIŚNIOWSKI.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD