poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Dzięki okuciom okiennym powiększysz przestrzeń mieszkalną

Przestronność i funkcjonalność to kluczowe pojęcia w nowoczesnym projektowaniu wnętrz. Co ciekawe, pomocne w ich uzyskaniu mogą być okucia okienne.

Przestronne wnętrza stwarzają poczucie swobody. Umożliwiają zaaranżowanie pomieszczeń bez barier i zbędnych przedmiotów. W każdym wnętrzu przydaje się więc każdy dodatkowy metr powierzchni. Jak ją uzyskać? Zacznijmy od najprostszych sposobów.

Większy pokój dzienny
Najprościej uzyskać dodatkową przestrzeń z zewnątrz. Efekt harmonijnego przejścia z domu na zewnątrz pomogą wykreować drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio. Dostępne jest kilka rozwiązań, dostosowanych do rozmiaru przeszklonych skrzydeł i ich masy. Najbardziej popularny mechanizm uchylno-przesuwny Roto Patio S i Z jest dedykowany do skrzydeł o wadze do 200kg i wysokości do 2,7m.
Do większych i cięższych drzwi zalecane są okucia odstawno-przesuwne Roto Patio Life (do 400kg) i unośno-przesuwne Roto Patio Lift (do 300kg). Wyjątkowy efekt można uzyskać montując drzwi harmonijkowe z okuciem Roto Patio Fold. Wszystkie mechanizmy lekko i płynnie przesuwają skrzydła na bok, tworząc szerokie wyjście na taras lub balkon, które stają się przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej.

Więcej miejsca w kuchni
W okucia Roto Patio S można również wyposażyć uchylno-przesuwne okno w kuchni. W takiej wersji świetnie spełnia ono swoją funkcję, gdy znajdują się pod nim szafki lub zlewozmywak. Skrzydło przesuwne umożliwia umieszczenie pod oknem np. baterii kuchennej bez obaw, że będzie uniemożliwiała ona pełne otwarcie skrzydła.

Wolna przestrzeń przy oknie
Przy aranżacji niewielkich pomieszczeń, znaczenia nabiera ergonomia. Warto wówczas wybrać okna z okuciami Roto Parallel. Wysuwają one przeszklone skrzydła na zewnątrz na odległość do 20cm. W przeciwieństwie do okien rozwiernych nie zabierają cennej przestrzeni przy oknie. Takie okucia można wykorzystać nawet przy bardzo dużych i ciężkich skrzydłach. Otwierane ręcznie mogą ważyć do 200kg. Największe skrzydło z okuciami Roto Parallel i napędem elektrycznym ma wysokość aż 6m i waży 1 tonę.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma miejsca na okno dwuskrzydłowe, można pomyśleć o oknie przesuwanym w pionie Roto Vertical Sliding. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość uchylenia takiego okna. Wybrać można ponadto kolor widocznych elementów okucia, np. zamknięć. Maksymalna masa skrzydła bez uchyłu wynosi 65kg, a z uchyłem 35kg.

Wygodne mycie szyb
Więcej przestrzeni przy oknie, również w ogrodach zimowych, pozwoli uzyskać także inne okucie – zawiasy nożycowe Roto Top-Hung. Z jego wykorzystaniem skrzydło o masie do 180kg zmienia się w odchylaną na zewnętrz klapę. Wariantem tego okucia jest Roto Side-Hung z pionową osią obrotu. Jest ono przeznaczone do lżejszych i mniejszych skrzydeł o ciężarze do 47kg. Zaletą obydwu typów okuć Roto Hung jest łatwe mycie skrzydeł.

Źródło: ROTO
Foto: ROTO