czwartek, 6 sierpnia 2015

Cena decyduje, ekologia do poprawy – Polacy wybierają materialy budowlane

Okres letni to pełnia sezonu budowlanego i zakupów materiałów budowlanych. Jak pokazują badania, dla ponad połowy Polaków planujących budowę czy remont domu, najważniejsza jest trwałość oraz cena produktu. Tylko co czwarty badany, największy priorytet przypisuje wpływowi materiałów budowlanych na środowisko.

Wyniki badań „Barometr zdrowych domów”*, przeprowadzonych na zlecenie VELUX pośród 12 tysięcy Europejczyków wskazują, że 67% Polaków przy zakupie materiałów budowlanych, najbardziej zwraca uwagę na ich trwałość. Dla 61% najważniejsza jest cena. Podobne deklaracje składa co drugi Europejczyk. Natomiast 49% Polaków wyjątkowo ceni sobie łatwość w użyciu oraz wygląd materiałów. Zaskakujące jest małe zainteresowanie wpływem materiałów budowlanych na środowisko. Tylko co czwarty Polak, podobnie jak inni Europejczycy, przy ich zakupie najwyższy priorytet daje środowisku. Za nim plasuje się tylko marka.

- Cena jest wciąż ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe Polaków. Jednak z perspektywy producenta okien i dostawcy energooszczędnych rozwiązań wyraźnie widzimy, że z roku na rok zwiększa się grupa klientów, dla których oprócz ceny istotne są rozwiązania wpływające na efektywność energetyczną domu i są w stanie zainwestować w nie więcej środków - mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska. - Bardziej energooszczędna stolarka tanieje i okna o coraz lepszych parametrach mają przystępne ceny np. markowe okno dachowe to kwota rzędu 1000 zł - dodaje.

Z obserwacji przedstawiciela hurtowni materiałów budowlanych wynika, że obok ceny ważne są sprawdzone, dobre jakościowo produkty.

- Klienci interesują się głównie markowymi materiałami budowlanymi, które cieszą się popularnością od lat. Chcą mieć pewność, że wybierają produkt o wysokiej jakości. Ważna jest dla nich również gwarancja, jaką oferuje producent - komentuje Tomasz Olender, z hurtowni materiałów budowlanych KIM. - W ostatnich latach klienci pytają również o produkty energooszczędne, ale prawie w ogóle nie interesują się ich wpływem na środowisko, co może wynikać z braku wiedzy na ten temat – dodaje.

Okazuje się, że wpływ materiałów budowlanych na środowisko nie ma również większego znaczenia, podczas podejmowania decyzji o przeprowadzce. W tym wypadku najważniejsze są koszty energii (67%) oraz komfort (66%). Dla prawie połowy Polaków w nowym domu ważna jest ilość światła dziennego oraz jakość powietrza, a dla 65% liczy się funkcjonalność pomieszczeń.

Co więc z ekologią? Badania VELUX pokazują, że istnieje związek pomiędzy stosunkiem do środowiska oraz wagą, jaką ludzie przywiązują do efektywności środowiskowej swoich domów. Najbardziej świadomi ekologicznie mieszkańcy Europy przykładają większą wagę do wpływu materiałów budowlanych na środowisko. To ważne, aby takich osób przybywało i powstawało coraz więcej zdrowych i ekologicznych realizacji.

- Promocja zrównoważonego budownictwa, gdzie efektywność energetyczna budynku idzie w parze z dbałością o zdrowie ludzi i środowisko, jest ważnym elementem naszej strategii. Dlatego tak bliska jest nam idea domu aktywnego łącząca wszystkie te elementy. Realizujemy projekt domów modelowych oparty na tej koncepcji oraz oferujemy produkty, które pomagają wdrożyć ją w życie - wyjaśnia Jacek Siwiński.

Budowa czy remont domu często wiąże się z zakupem okna dachowego. Na co wówczas zwrócić uwagę?

- Jest kilka ważnych czynników, o których musimy pamiętać jeśli chcemy, by było ono funkcjonalne, komfortowe w użytkowaniu, a także miało wpływ na obniżenie kosztów zużycia energii. Kluczowy jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okna o właściwych parametrach - tłumaczy Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Kryteria doboru okien:

Sposób otwierania
Najpopularniejsze i najtańsze modele otwierają się obrotowo (skrzydło można obrócić o 180 stopni). Dzięki temu, szybę zewnętrzną można umyć od strony pomieszczenia. Okna obrotowe mogą mieć klamkę na dole lub na górze skrzydła, zależnie od konstrukcji poddasza i wysokości montażu okna. Gdy jego dolna krawędź znajduje się na wysokości ok. 90cm od podłogi najwygodniejsze będą modele z górnym otwieraniem. Gdy konstrukcja poddasza wymaga osadzenia okna wyżej, np. gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150cm, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór okna z klamką na dole. Pełen komfort otwierania zapewniają okna obrotowo-klapowe z podwójnym systemem otwierania.

Materiał wykonania
Najlepiej wybrać naturalne i ekologiczne okna z drewna, ponieważ drewno klejone warstwowo dobrze pracuje z konstrukcją dachu i jest odporne na różnice temperatur panujących w okresie zimy i lata. Ponadto, w razie uszkodzenia powierzchni łatwo można je naprawić.

Pakiety szybowe
Zazwyczaj stosowane są pakiety energooszczędne. Coraz większą popularnością cieszą się energooszczędne szyby bezpieczne (szkło jest klejone z warstwami folii i w przypadku uszkodzenia pozostanie w ramie). Co ważne, szyby bezpieczne lepiej izolują dźwięki, jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie i ochronie przed hałasem, warto zainwestować – różnica w cenie nie jest duża.

Współczynnik Uw
Przy wyborze okna warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Zgodnie z najnowszymi przepisami nie powinien on być wyższy niż 1,5 (W/m2K), natomiast od stycznia 2021r. nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K).

Wentylacja
Zapewnienie dopływu świeżego powietrza w domu to ważna kwestia, a okna mają w tym duży udział. Ważne więc, aby były wyposażone w nawiewnik, najlepiej z wymiennym filtrem. Otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte.

Możliwość wyposażenia okna w akcesoria
Przy zakupie okna dachowego warto zwrócić uwagę, czy można zainstalować na nim rolety lub markizy, które pełnią funkcje zaciemniające, dekoracyjne oraz izolacyjne. Można także sprawdzić, czy na późniejszym etapie użytkowania można domontować sterowanie elektryczne. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy okno zamontowane jest w trudno dostępnym miejscu.

Poprawny montaż
Taką usługę jest w stanie zagwarantować tylko profesjonalna ekipa. Warto też skorzystać z gotowych produktów montażowych (np. zestaw izolacyjny VELUX BDX, który daje pewność montażu, a dodatkowo okno zainstalowane z nim może mieć przedłużoną gwarancję).

* Badanie „Barometr zdrowych domów” zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy VELUX, przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke w październiku 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców następują krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Źródło: VELUX
Foto: VELUX