piątek, 3 lipca 2015

Ochrona przed słońcem

Nadwrażliwość oczu na światło kojarzona jest zazwyczaj z migreną, ale często występuje także w przypadku niedoboru witaminy B, alergii, chorób oczu, infekcji wirusowych. Duże natężenie promieni słonecznych może być jednak uciążliwe nie tylko dla osób z nadwrażliwością. Nie mamy co prawda wpływu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, ale możemy zadbać o przyjazny mikroklimat w domu, dzięki wyposażeniu budynku w osłony okienne.

Słońce dobre w umiarze
Nowoczesne budownictwo stawia na duże przeszklenia, które wyglądają efektownie, lecz także wpuszczają do wnętrza sporą ilość światła. Jest to szczególnie przydatne w okresie zimowym. Latem może okazać się jednak problematyczne. Nasłonecznienie w sezonie letnim jest zazwyczaj na wysokim poziomie, a upał i palące słońce daje się we znaki także wewnątrz domu. Wnętrze budynku i znajdujące się w nim przedmioty nagrzewają się, co powoduje, że w pomieszczeniu panują warunki niczym w saunie. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może być groźna dla zdrowia, a nawet życia.

Poskromić słońce
Nadwrażliwość na światło może objawiać się na różne sposoby. W przypadku fotodermatoz bądź światłowstrętu może przybrać formę uczulenia słonecznego, które skutkuje trudnościami w widzeniu. Osoby, które borykają się z tym problemem powinny na zewnątrz pomieszczeń przebywać w cieniu, natomiast dom chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ulgę w domowym zaciszu przyniesie zastosowanie markiz.

W ofercie firmy FAKRO znajdziemy markizę Solar, która nie zużywa energii z sieci elektrycznej, gdyż jest zasilana baterią ładowaną promieniami słonecznymi – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO.

To najlepsza alternatywa dla energochłonnej klimatyzacji, której używanie ma także często negatywne skutki dla zdrowia.

Markizy skutecznie zabezpieczają budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się, absorbując promienie słoneczne już przed szybą i emitując ciepło na zewnątrz. Są przezierne i zapewniają optymalny dopływ naturalnego światła. Rozpraszają je, przez co możemy odpoczywać czy pracować w przyjemnym chłodzie, w możliwie najlepszych warunkach klimatycznych. Nie jesteśmy ponadto narażeni na zjawisko refleksów świetlnych, które odbijają się w ekranie telewizora czy komputera, co jest męczące dla oczu – dodaje ekspert.

Zacieniają wnętrze, a jednocześnie zapewniają widoczność na zewnątrz. W wersji elektrycznej mogą pełnić również funkcję moskitiery.

Źródło: FAKRO
Foto: FAKRO