
Słońce dobre w umiarze
Nowoczesne budownictwo stawia na duże przeszklenia, które wyglądają efektownie, lecz także wpuszczają do wnętrza sporą ilość światła. Jest to szczególnie przydatne w okresie zimowym. Latem może okazać się jednak problematyczne. Nasłonecznienie w sezonie letnim jest zazwyczaj na wysokim poziomie, a upał i palące słońce daje się we znaki także wewnątrz domu. Wnętrze budynku i znajdujące się w nim przedmioty nagrzewają się, co powoduje, że w pomieszczeniu panują warunki niczym w saunie. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może być groźna dla zdrowia, a nawet życia.
Poskromić słońce
Nadwrażliwość na światło może objawiać się na różne sposoby. W przypadku fotodermatoz bądź światłowstrętu może przybrać formę uczulenia słonecznego, które skutkuje trudnościami w widzeniu. Osoby, które borykają się z tym problemem powinny na zewnątrz pomieszczeń przebywać w cieniu, natomiast dom chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ulgę w domowym zaciszu przyniesie zastosowanie markiz.
– W ofercie firmy FAKRO znajdziemy markizę Solar, która nie zużywa energii z sieci elektrycznej, gdyż jest zasilana baterią ładowaną promieniami słonecznymi – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO.
To najlepsza alternatywa dla energochłonnej klimatyzacji, której używanie ma także często negatywne skutki dla zdrowia.
– Markizy skutecznie zabezpieczają budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się, absorbując promienie słoneczne już przed szybą i emitując ciepło na zewnątrz. Są przezierne i zapewniają optymalny dopływ naturalnego światła. Rozpraszają je, przez co możemy odpoczywać czy pracować w przyjemnym chłodzie, w możliwie najlepszych warunkach klimatycznych. Nie jesteśmy ponadto narażeni na zjawisko refleksów świetlnych, które odbijają się w ekranie telewizora czy komputera, co jest męczące dla oczu – dodaje ekspert.
Zacieniają wnętrze, a jednocześnie zapewniają widoczność na zewnątrz. W wersji elektrycznej mogą pełnić również funkcję moskitiery.
Źródło: FAKRO
Foto: FAKRO