piątek, 24 lipca 2015

Komfortowa praca w biurze latem

Obiekty biurowe powinny być wyposażone w nowoczesne systemy, które zapewnią odpowiedni mikroklimat sprzyjający koncentracji. Dobrym rozwiązaniem są innowacyjne osłony zewnętrzne – markizy.

Zadbaj o zdrowie podczas pracy
W miejscu zatrudnienia człowiek spędza sporą część życia (ok. 2000 godz. rocznie). Dlatego tak istotna jest odpowiednia organizacja pomieszczenia biurowego i ergonomia stanowiska pracy. Ma to spory wpływ na zdrowie i samopoczucie. W rejestrze chorób zawodowych znajdziemy także schorzenia związane z pracą w biurze. Powodem wystąpienia u pracownika choroby zawodowej może być zarówno niedogodna pozycja ciała czy systematyczne wykonywanie forsownych czynności, jak i przebywanie w pomieszczeniach zawierających czynniki szkodliwe dla zdrowia związane np. z syndromem chorego budynku. Są to głównie zaniedbania w zakresie oświetlenia i wentylacji. Dużym czynnikiem ryzyka okazuje się często latami nieczyszczona klimatyzacja.

Uwaga na klimatyzację
W okresie letnim jedną z przyczyn wpływających na obniżenie efektywności pracy jest wysoka temperatura powietrza w biurze. Powoduje to dyskomfort dla ciała ze względu na znaczną utratę wody w organizmie. Pracę w takich warunkach należy więc zaliczyć do szkodliwych. Administratorzy placówek zazwyczaj próbują rozwiązać problem, instalując klimatyzację, która wymaga jednak regularnego serwisowania, o czym często się zapomina. Lekceważąc tę konieczność, sprzęt zamiast pomagać zaczyna szkodzić - staje się siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii, grzybów i pasożytów, które dostają się do układu oddechowego. Ponadto, pracownicy narażeni są na nagłe zmiany temperatur, gdy trzeba opuścić klimatyzowany pokój i wyjść na zewnątrz, gdzie panuje upał. Uciążliwy jest również hałas (szum), który emituje urządzenie.

Są lepsze sposoby na ochłodę
Dobrą alternatywą dla klimatyzacji są nowoczesne osłony zewnętrzne – markizy, skonstruowane z wytrzymałej tkaniny z włókien szklanych powlekanych PVC. Promienie słoneczne są absorbowane przez materiał jeszcze przed oknem (nie dochodzi do nagrzewania się szyby i ramy, co mam miejsce w przypadku osłon wewnętrznych) a powstałe ciepło jest emitowane na zewnątrz.

W konsekwencji w naturalny sposób przyczyni się to do spadku temperatury wewnątrz budowli nawet o 10 stopni Cejcjusza w stosunku do stanu na zewnątrz – wyjaśnia Wojciech Chronowski, Product Manager markiz w FAKRO.

Markizy przyjemnie zacieniają pomieszczenia, przepuszczając przy tym wystarczającą ilość światła do aktywności zawodowej, bez potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia. Przyczyniają się ponadto do poprawy ergonomii miejsca pracy, ponieważ zapewniają równomierny rozkład natężenia światła, chroniąc wzrok przed oddziaływaniem refleksów. Jest to przydatne zwłaszcza podczas pracy przy komputerze.

Źródło: FAKRO
Foto: FAKRO