wtorek, 16 czerwca 2015

Wymieniasz okna? Wpuść więcej światła do wnętrza

System Prolux
Bardzo ważnym etapem prac remontowych jest wymiana okien. Bez względu na to, w której części domu montujemy nową stolarkę – warto zadbać, by umożliwiła ona jak najlepsze doświetlenie wnętrza.

Nowe okna, ale jakie?
Podczas planowania wymiany okien trzeba podjąć kilka istotnych decyzji. Jaki produkt kupić? Czy nowe okna będą miały takie same wymiary, co poprzednie? Kiedy i jak wykonać montaż? To tylko niektóre kwestie do przeanalizowania. Zależnie od zapotrzebowania, można wybrać okna energooszczędne, dźwiękoszczelne lub o podwyższonej odporności na włamanie. Aby zredukować rachunki za ogrzewanie, warto wybrać okna energooszczędne. Należy przy tym zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna – Uw. Jeżeli budynek zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy, warto rozważyć montaż okien z pakietem szybowym o zwiększonej izolacyjności akustycznej. W takim przypadku dobrze jest wybrać okna o jak najwyższym współczynniku Rw.

Więcej światła w domu
Równie ważnym aspektem przy wyborze okien jest odpowiednia ilość naturalnego światła dostająca się do pomieszczeń. Lepsze doświetlenie domu naturalnym światłem ma sporo zalet. Sprawia, że wnętrza stają się bardziej przestronne wizualnie, poprawia nastrój i powoduje, że mamy więcej energii. Aby odpowiednio doświetlić wnętrze domu, wybierając okna warto zwrócić uwagę na szerokość ramy i wielkość szyby. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, szczególnie niski profil ma system Prolux. Nowy produkt marki OKNOPLAST wyróżnia minimalistyczne wzornictwo i aż o 22 procent większa powierzchnia szyby. Ponadto w oknie zastosowano autorskie wzmocnienie wykonane z wielokrotnie giętej stali, które zapewnia sztywność i stabilność konstrukcji, pozwalając na projektowanie okien o dużych gabarytach, w tym m.in. drzwi tarasowych w systemach przesuwnych.

Czas na montaż
Gdy wiemy już, jakie będą nowe okna, trzeba zastanowić się, kiedy i jak przeprowadzić ich wymianę. Okna PVC można wymieniać właściwie o każdej porze roku, jednak lepiej to zrobić w II lub III kwartale. Trzeba także pamiętać, że okna antywłamaniowe wymagają montażu zgodnego z procedurami, które wyznacza europejska norma EN 1627-30. Okna energooszczędne natomiast powinny być wstawione metodą ciepłego montażu. Taki sposób zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z domu. Pozwala on ponadto uniknąć zawilgocenia ścian.

Źródło: OKNOPLAST
Foto: OKNOPLAST