środa, 24 czerwca 2015

Komfort użytkowania stolarki

Okna, drzwi i bramę garażową dobieramy nie tylko pod kątem parametrów termicznych i bezpieczeństwa, ale również komfortu użytkowania oraz estetyki. Wygodną obsługę stolarki budowlanej, poza wysoką jakością samych wyrobów, zagwarantuje prawidłowy montaż.

Bezproblemowa obsługa to kluczowa cecha, której oczekuje się od nowoczesnej stolarki budowlanej. Równie ważna jest jej estetyka, ponieważ wybrane produkty mają nie tylko chronić przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także zdobić budynek. Jeśli jednak z upływem czasu zamontowane skrzydło okna opuszcza się, a drzwi trudno domknąć, może to oznaczać, że na etapie montażu popełnione zostały błędy. Jak uniknąć tego typu sytuacji?

Dobry montaż wpływa na wszystko
Montaż to istotny, ale nadal niedoceniany etap inwestycji, jaką jest zakup bądź wymiana stolarki budowlanej. Niewłaściwe osadzenie okna, drzwi czy bramy garażowej sprawia, że zamiast cieszyć się nowym produktem, trzeba martwić się, jak naprawić powstałe usterki. Dlatego montaż warto zlecić fachowcom rekomendowanym przez producenta stolarki.

Szczególnie wrażliwymi elementami każdego okna i drzwi są ich okucia.

Odpowiadają one za „pracę" tych wyrobów, czyli ich otwieranie i zamykanie, a także realizację dodatkowych funkcji, jak np. mikrowentylacja w przypadku stolarki okiennej – wyjaśnia Damian Stoń, właściciel firmy Bal-mont zajmującej się montażem stolarki budowlanej. – Aby okucia dobrze funkcjonowały, podczas instalacji trzeba je zabezpieczyć, gdyż są wówczas narażone na zabrudzenie pyłem lub pianą izolacyjną, które powodują ich zatarcie. Zatarty mechanizm rodzi problemy z otwieraniem skrzydła – dodaje.

Szczególnie ważne jest prawidłowe zwymiarowanie otworu, w który wstawiany będzie wyrób. Zbyt mały lub zbyt duży otwór może przyczynić się do nieprawidłowego wypoziomowaniem okna i opadania skrzydeł.

Następny ważny etap to właściwe zaizolowanie przestrzeni między stolarką a murem. Nieprawidłowa izolacja to nie tylko straty ciepła, ale również spadek estetyki wyrobu. W wyniku zawilgocenia mogą się pojawiać na ścianach i stolarce zagrzybienia.

Sprawdzona jakość
Obok wysokiej jakości wyrobu i jego dobrego montażu, niezbędna jest regularna konserwacja. W przypadku okna ważne jest przeprowadzenie raz w roku smarowania elementów okucia na skrzydle i ościeżnicy oraz sprawdzenie stabilności połączeń śrub.
Przy wyborze konkretnego rozwiązania, warto sprawdzić, czy dana oferta jest godna zaufania.

Nie dajmy się nabrać nieuczciwym fachowcom, których na rynku nie brakuje. Jeśli są wątpliwości, co do wiarygodności danej firmy i jakości oferowanych przez nią rozwiązań, to polecam zasięgnięcie informacji w Związku POiD – zaznacza Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD – Zrzeszamy rzetelne, sprawdzone przedsiębiorstwa. Służymy pomocą również inwestorom indywidualnym, gdyż zależy nam na tym, żeby dostępne na rynku rozwiązania były jak najlepsze – dodaje.

Jeśli wystąpią problemy z użytkowaniem zamontowanych wyrobów stolarki budowlanej, warto zwrócić się w pierwszej kolejności do ich producenta. Rzetelne firmy nie pozostawiają klienta samego sobie i oferują profesjonalne wsparcie. Nie bójmy się też egzekwować swoich praw w sytuacji, gdy producent nie odpowiada na nasze wezwania. Można w takim przypadku skorzystać z pomocy Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD