poniedziałek, 8 czerwca 2015

Automatyczne sterowanie oknami

Automatyka do okien Roto
Bardzo często otwieramy okna, aby przewietrzyć wnętrze domu. Czynność ta może być nieco kłopotliwa jeśli mamy sporo pomieszczeń. Systemy kontroli dostępu pomogą nam szybko sprawdzić, które okno trzeba zamknąć zanim włączymy alarm.

Wyobraźmy sobie, że nie musimy przed wyjściem sprawdzać, czy wszystkie okna są zamknięte. Nie martwimy się podczas nieobecności w domu, że zapomnieliśmy je zamknąć. Nie analizujemy, czy wietrzyć wnętrza w zimne dni, ryzykując wzrostem kosztów za ogrzewanie. Istnieje rozwiązanie, które wyręczy nas w codziennym otwieraniu i zamykaniu okien oraz oszczędzaniu energii. Wystarczy wyposażyć okna w mechanizmy Roto E-Tec Control, które po zaprogramowaniu będą je nadzorować i nimi sterować. Moduły zintegrowane z okuciami okiennymi nie rzucają się w oczy, a przy tym pracują bezgłośnie. Tworzą bazę do funkcjonowania inteligentnego systemu sterowania domem LSN (Local Security Network).

Roto E-Tec Control MVS
Roto E-Tec Control MVS to zestaw czujników (kontaktronów, sensorów), które tworzą magnetyczny system zabezpieczeń. Wyręczają one użytkowników w sprawdzaniu czy okna są zamknięte, czy otwarte. Czujniki wraz z magnesami osadzone na wrębie skrzydła, integrują je bezpośrednio z okuciem. Przy zamkniętym oknie pole magnetyczne jest ciągłe, przy otwartym, nieprawidłowo zamkniętym lub podważanym z zewnątrz – przerwane. Informacja o tym przesyłana jest do centrali sterującej automatyką lub do zintegrowanego systemu alarmowego.

Roto E-Tec Control MTS
System Roto E-Tec Control MTS tworzą czujniki nadzorujące wietrzenie i temperaturę. Działają podobnie jak kontaktrony MVS. Z jednej strony zintegrowane są z okuciem okiennym, a z drugiej - połączone z termostatem grzejnika lub klimatyzatora. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie trzeba pamiętać o włączaniu i wyłączaniu ogrzewania zimą lub klimatyzacji latem za każdym razem, gdy otwiera się i zamyka okno. W jeden obwód można włączyć do 16 okien.

Sterowanie wyciągiem oparów DAS
System czuwa nad zgodnym z przepisami użyciem kuchennych wyciągów oparów. Jest to przydatne, gdy w domu występują otwarte źródła ognia (np. kominki, niezależne ogrzewanie gazowe). Kuchenny wyciąg oparów może być uruchomiony tylko przy otwartych oknach. Jeśli okna są zamknięte, system odcina dopływ energii i zapobiega ryzyku zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego też, najlepiej działa z czujnikami Roto E-Tec MVS.

Roto E-Tec Drive
Mechanizm E-Tec Drive to napęd elektryczny, który automatycznie uchyla, zamyka i rygluje skrzydło okienne. Jest to komfortowe rozwiązanie w przypadku, gdy okno umieszczone jest wysoko lub gdy pomieszczenie jest zawilgocone. Wyposażone w ten system okna można otwierać i zamykać przyciskiem, włącznikiem czasowym lub przy pomocy czujników wilgotności i temperatury. Pozwala on na płynną regulację wielkości uchylenia i umożliwia zaprogramowanie dowolnych, regularnych okresów wietrzenia. Gdy powietrze w domu osiągnie pożądaną temperaturę i wilgotność, okno samoczynnie się zamknie.

Źródło: ROTO
Foto: ROTO