piątek, 29 maja 2015

Jak dobrać kolor okien do koloru elewacji?

Projektując budynki można uzyskać ciekawy efekt poprzez odpowiednie dobranie kolorów stolarki i elewacji. Jakimi zasadami najlepiej kierować się przy takim doborze?

Rynek budowlany oferuje coraz więcej możliwości wykończenia elewacji. Także okna dostępne są już nie tylko w kolorze białym czy odcieniach drewna. Przykładem jest szeroka oferta firmy MS więcej niż OKNA obejmująca ponad 40 dekorów.

- Projektując domy mieszkalne i inne budynki mamy teraz naprawdę imponujące możliwości wyboru, zarówno materiałów elewacyjnych, jak i stolarki. Warto z tego korzystać w projektach tworząc odpowiednie zestawienia, gdyż jest to jeden z kluczowych elementów wpływających na estetykę danego obiektu. Czasem już subtelna zmiana kolorystyczna może spowodować znacznie korzystniejszy efekt – zaznacza architekt Paweł Wyrzykowski z pracowni Wyrzykowski Studio.

Jak umiejętnie wykorzystać to bogactwo możliwości aby osiągnąć idealny efekt estetyczny? Oto parę kluczowych zasad.

Nowoczesna harmonia kolorów
Precyzyjne dopasowanie koloru elewacji i stolarki okiennej sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych w formie budynkach. Jeśli o estetycznym wyrazie obiektu ma przesądzać głównie jego bryła, ważna będzie jest kolorystyczna zgodność. W takim przypadku, zależnie od koloru fasady, dobrze sprawdzą się okna w dekorach metalicznych, szarych, ceglastych lub w innych ciemnych, jednolitych barwach. Dla przykładu do popularnych obecnie fasad betonowych pasować będą okna w okleinie Antracyt lub w okleinach metalicznych Metbrush Alu (struktura szczotkowanego aluminium) czy Alux (struktura aluminium malowanego proszkowo).

Drewno dla miłośników tradycji
Jeśli dom jest w stylu tradycyjnym, sprawdzi się stolarka w dekorach drewnianych. Dekory te, zarówno jasne jak i ciemne pasują do często stosowanych w tego typu domach elewacji piaskowych, beżowych, żółtych i białych. Także w przypadku elewacji w całości lub częściowo pokrytej drewnem, stolarka w drewnianych dekorach będzie idealnym dopełnieniem całości.

W ofercie MS więcej niż OKNA można znaleźć zarówno chętnie wybierane od wielu lat przez klientów propozycje wzornicze, takie jak Złoty Dąb czy Mahoń, jak i nowości
z wykorzystaniem wiernie odtwarzającego strukturę drewna: ciemny Dąb Bagienny, wzorowany na naturalnym drewnie dębowym Winchester XA, wyróżniający się ciekawym rysunkiem słoi Teak Arte czy inspirowany brzozą Birke Rose.

Niuanse bieli
Biała stolarka jest uznawana za najbardziej uniwersalną. Decydując się na jej wykorzystanie warto pamiętać, że biel może mieć różne tonacje kolorystyczne
i najlepszy efekt uzyska się harmonizując je z tonacją fasady. Można to prześledzić na przykładzie propozycji MS więcej niż OKNA. Brilliant Weiss sprawdzi się w przypadku fasad szarych, zielonkawych czy niebieskich. Cremweiss natomiast to dobra propozycja dla fasadach beżowych, brązowych, żółtych czy piaskowych. Najbardziej wszechstronna będzie z kolei neutralna Biel.

Gra kolorem
Odważnym sposobem jest kolorystyczny akcent stolarki na tle fasady. Intensywny kolor okien może przyciągać uwagę i stanowić ozdobę budynku. Z oferty MS więcej niż OKNA w roli takich akcentów mogą być wykorzystane dekory Tannegrün, Ciemnoczerwony lub Brillantblau.

Kontrastową stolarkę najlepiej zastosować w przypadku obiektów komercyjnych i użytkowych.

- Polecam takie zestawienie swoim klientom instytucjonalnym. Przykuwający wzrok kontrast sprawia, że np. klientom łatwiej zapamiętać siedzibę firmy lub skojarzyć, że dany punkt należy do konkretnej sieci handlowej – wyjaśnia architekt Paweł Wyrzykowski.

Źródło: M&S
Foto: M&S