poniedziałek, 18 maja 2015

Dobry montaż w rękach fachowca

Gdy wybieramy ekipę do instalacji okien lub drzwi oczkujemy, że ich montaż przebiegnie sprawnie i w odpowiedni sposób. To istotne, bo ze skutkami nieprawidłowo wykonanych prac borykamy się przez wiele lat. Z tego względu, montaż stolarki budowlanej najlepiej powierzyć specjalistom.

Jeszcze kilkanaście lat temu podmuchy chłodnego powietrza od spodu czy z boku okien zdarzały się często. Ich przyczyną była zazwyczaj słabej jakości, nieszczelna stolarka okienna. Obecnie, w dobie energooszczędnych produktów, takie zjawisko nie powinno występować. Mimo to nadal można się z nim spotkać, nawet w nowych obiektach. Źródło tego i innych problemów związanych z użytkowaniem okien lub drzwi leży często w ich nieprawidłowym montażu.

Fachowe doradztwo
Fachowy montaż stolarki budowlanej zaczyna się już na etapie jej wyboru w punkcie sprzedaży. Warto więc zadawać sprzedawcom jak najwięcej pytań dotyczących technik prawidłowego zamocowania i uszczelnienia wybranych rozwiązań.

Przy zakupie okien, drzwi czy bram garażowych inwestorzy często z góry zakładają, że zostaną one zainstalowane przez dostawcę. W związku z tym, kwestiom montażu nie poświęcają wiele uwagi, choć powinni – podkreśla Marcin Marchewka, wieloletni praktyk montażu w firmie LANGER OKNA. – Zakup stolarki oraz proces jej profesjonalnego montażu powinniśmy zawsze traktować jako nierozerwalną całość. Dzięki temu, będziemy mieć pełną satysfakcję z bezproblemowego funkcjonowania nabytych produktów – dodaje.

Poszczególne rozwiązania montażowe charakteryzują się różnymi parametrami szczelności oraz odporności na działanie wilgoci i wiatru. Z tego powodu, wybór niektórych przestarzałych już technik po prostu się nie opłaca, ponieważ po krótkim czasie zainstalowane w nieodpowiedni sposób wyroby zaczną generować straty ciepła.

Znajomość produktu i nowoczesnych technik
Dostępne na rynku, nowoczesne produkty powinny być instalowane przy użyciu odpowiednich materiałów oraz zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i zaleceniami producentów. Do ich montażu niezbędne są odpowiednia wiedza i doświadczenie. To ostatnie można nabyć tylko pracując z danymi wyrobami. Monterzy specjalizujący się w rozwiązaniach konkretnego producenta znają najlepsze metody ich montażu.

Często spotykaną praktyką jest to, że niektórzy sprzedawcy handlują towarami kilkudziesięciu producentów, a współpracujące z nimi ekipy de facto codziennie wstawiają inne wyroby – tłumaczy Tomasz Wierzbicki, doświadczony monter z firmy FESTON – W takiej sytuacji bardzo trudno jest o to, aby naprawdę dobrze poznali oni dany produkt, jego wady i zalety czy optymalne sposoby montażu. W efekcie mogą nie być w stanie doradzić inwestorom najlepszych w danej sytuacji rozwiązań, np. zastąpienia piany poliuretanowej samorozprężną taśmą wielofunkcyjną o zmiennym współczynniku Sd czy też zastosowaniu takiej, a nie innej techniki montażu w warstwie ocieplenia – dodaje.

Bez dobrego montażu inwestycja w nawet najdroższe, zawansowane technologicznie wyroby stolarki budowlanej nie zagwarantuje, że zachowają one swoje parametry i będą bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Dlatego prac montażowych nie warto powierzać przypadkowym osobom, a jedynie sprawdzonym fachowcom, najlepiej rekomendowanym przez producenta zakupionych wyrobów. Informacje o nich posiadają wiarygodni sprzedawcy stolarki, można też znaleźć je na stronach internetowych i w katalogach renomowanych firm. Warto także zasięgnąć opinii znajomych, którzy mają już za sobą inwestycję w zakup stolarki oraz jej dobry montaż.

Dobry monter, czyli jaki?
Wybór wykwalifikowanego montera ma wpływ na prawidłowe wykonanie usługi montażowej. Nie tylko doradzi on sposób instalacji, ale także wykona prace szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami producenta stolarki. Osoba taka potrafi biegle czytać plany, rysunki i specyfikacje techniczne oraz ma opanowaną obsługę wykorzystywanych narzędzi. Na kompetencje fachowca składają się doświadczenie przy pracach instalacyjnych oraz przebyte szkolenia zawodowe. Te ostatnie są niezbędne, ze względu na często pojawiające się nowości produktowe, nowe techniki montażu czy zmieniające się przepisy prawa. Dlatego doświadczony monter może zwykle pochwalić się szeregiem certyfikatów zawodowych oraz referencji wystawionych przez zadowolonych klientów.

To obraz fachowca idealnego, na szczęście coraz częściej można takie osoby spotkać – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD – Jest to zasługa przede wszystkim samych fachowców, którzy chcą się szkolić i rozwijać oraz renomowanych producentów stolarki. Tym ostatnim zależy, aby ich nowoczesne produkty były profesjonalnie instalowane. Problem w tym, że w Polsce nie istnieje w tej chwili zawód montera stolarki budowlanej – dodaje.

Aby zmienić niekorzystną sytuację, Związek POiD podejmuje działania w kierunku stworzenia systemu kształcenia zawodowego w tej profesji. Jest również organizatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”, która promuje ideę właściwej instalacji okien, drzwi, bram i elementów fasady budynku.

Wysokiej jakości, energooszczędna stolarka budowlana zapewni komfortowe użytkowanie i oszczędności energii cieplnej tylko w połączeniu z profesjonalnym montażem. Dlatego, już na etapie zakupu okien czy drzwi warto pomyśleć o optymalnych sposobach ich instalacji, jak np. montaż okien w warstwie ocieplenia, a zadanie to zawsze powierzać sprawdzonym fachowcom.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD