piątek, 17 kwietnia 2015

Okucia do okien otwieranych na zewnątrz

Okucia do okien otwieranych na zewnątrz
Okna w szklanych fasadach nowoczesnych biurowców i obiektów użyteczności publicznej muszą spełniać szereg wymagań i co ważne – otwierać się na zewnątrz.

Wymagania dotyczące ergonomicznego projektowania przestrzeni biurowej sprawiają, że często nie jest możliwe zastosowanie standardowych okien uchylno-rozwiernych. Trudno byłoby użytkownikom obsługiwać duże i ciężkie skrzydła, a po otwarciu zabierałby one miejsce w pomieszczeniu. Nie zawsze jest też możliwe zamontowanie w takich obiektach okien przesuwnych. Są one wyposażone w okucia, które bez problemu poradzą sobie z uniesieniem ciężkich skrzydeł, ale brak tarasów wyklucza ich zastosowanie.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w fasadach okien otwieranych na zewnątrz z okuciami Roto Parallel. Dzięki nim skrzydła są równolegle odstawiane na odległość do 200mm (przy otwieraniu ręcznym). Odsuwają się one na zewnątrz przed fasadę budynku (a gdy jest ona podwójna przed jej powłokę wewnętrzną) przy okazji sprawiając, że zmienia ona swój wygląd z płaskiego na przestrzenny. Taki sposób otwierania pozwala na dowolne zaaranżowanie przestrzeni wewnątrz i optymalne wietrzenie (najefektywniej nocą przy wyłączonej klimatyzacji). Po wysunięciu skrzydła, zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze jest usuwane na zewnątrz przez szczelinę u góry, a świeże napływa do środka dołem. Okucia Roto Parallel są dedykowane do skrzydeł o znacznych wymiarach i masie. Maksymalny ciężar pojedynczego skrzydła otwieranego ręcznie wynosi 200kg. Największe skrzydło z napędem elektrycznym wyprodukowane z użyciem tego typu okuć ma wysokość 6m i waży 1000kg!

Innym rozwiązaniem pozwalającym na otwieranie okien na zewnątrz są zawiasy nożycowe Roto Top-Hung. Oś obrotu takiego okna jest umieszczona w górnej jego części, umożliwiając odchylanie klapowe skrzydeł o maksymalnej masie 180kg. Inną wersją tego okucia jest Roto Side-Hung z pionową osią obrotu okna. Sprawia to, że skrzydła o masie do 47kg otwierają się w pionie na zewnątrz. W obydwu modelach okien skrzydła zawieszone na zawiasach nożycowych obsługiwane są jedną klamką – prostą lub odgiętą.

Oprócz zawiasów nożycowych w skład okucia Roto Top-Hung i Side-Hung wchodzi zasuwnica z rolkami grzybkowymi: standardowa NT, Defender Lock, SSL lub TSH-30.

Zasuwnice TSH-30 posiadają stabilizator pozycji klamki i wielostopniową wentylację TurnPlus. Mogą być instalowane do okien o maksymalnej wysokości 2,4m z profilami wykonanymi z drewna, PVC oraz aluminium z rowkiem Euro 9,3mm.

Zasuwnica TSH 30 łączona jest z odpowiednimi narożnikami lub ryglami krawędziowymi, zależnie od wymaganego stopnia zabezpieczenia i szczelności. Jest ona także kompatybilna z elementami systemu NT – narożnikami oraz przeciwbieżnymi zamknięciami środkowymi z funkcją Twin-Cam, wyposażonymi w przeciwbieżne rolki ryglujące. Rolki ryglujące zakotwiczają się w wycięciach po obydwu stronach zaczepu antywyważeniowego podczas ryglowania skrzydła. Każda próba podważenia jednej z nich powoduje silniejsze zakotwienie w zaczepie drugiej.

Źródło: ROTO
Foto: ROTO