piątek, 17 kwietnia 2015

Dobry montaż, czyli jaki?

Montaż warstwowy z taśmami
Odpowiednio zamontowane drzwi, okna i bramy zapewniają komfort użytkowania i nie sprawiają problemów podczas eksploatacji. Co znaczy zatem dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej? Składa się na niego sporo czynników, mających wpływ na energooszczędność, funkcjonalność i bezpieczeństwo zamontowanego rozwiązania.

Przy zakupie stolarki inwestorzy mają zwykle sprecyzowane oczekiwania co do jej koloru, kształtu oraz elementów wyposażenia dodatkowego. Często zapominają jednak o prawidłowej instalacji. Tymczasem nieprawidłowy montaż może zmniejszyć korzyści, jakie niosą ze sobą parametry produktu. Dla przykładu, w przypadku nieszczelnego połączenia stolarki z murem, traci sens zakup energooszczędnego okna. Podobnie nic nie da wybór dodatkowych funkcji wyrobu, jeśli podstawowe z nich – jak rozwieranie czy uchylanie – są zakłócone poprzez nieprawidłowe zakotwienie wyrobu w murze. Zobaczmy, jakie elementy składają się na dobry montaż.

Prawidłowe osadzenie stolarki
Podstawą fachowego montażu stolarki budowlanej jest dopasowanie wielkości otworu montażowego do rozmiarów instalowanego wyrobu. Zbyt mały otwór uniemożliwi zachowanie niezbędnego luzu dylatacyjnego i uszczelnienie przestrzeni między ramą a murem. Zbyt duży utrudni z kolei zamontowanie okna, drzwi lub bramy.

Poważne błędy można popełnić już na etapie przygotowania otworu montażowego, który powinien być oczyszczony i odpowiednio zagruntowany – mówi Marcin Marchewka, praktyk montażu stolarki budowlanej, właściciel mobilnej firmy LANGER OKNA – Stolarka musi być również zamocowana w sposób stabilny, tak aby skutecznie opierać się parciu i ssaniu wiatru. Stąd konieczność stosowania odpowiednich systemów mocowań – zaznacza specjalista.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań montażowych, począwszy od standardowych kotew, po specjalne konsole i systemy, dzięki którym możliwe jest np. wysunięcie okna w warstwę ocieplenia domu. Dobór odpowiedniej techniki uzależniony jest od specyfiki danej inwestycji.

Ochrona przed działaniem wilgoci
W pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powstaje wilgoć. Jej źródłem jest wydychane przez człowieka powietrze, ale również czajnik, żelazko czy kabina prysznicowa. Migracja wilgoci sprawia, że przenika ona w miejsca, gdzie następuje niekontrolowana wymiana powietrza – czyli zazwyczaj w najzimniejsze strefy ściany, jakim są styki ramy okien i drzwi z murem.

Wilgoć powstaje tam także w wyniku różnicy temperatur. Im mocniej ogrzewane pomieszczenie, gdy jednocześnie na zewnątrz panuje niska temperatura, tym więcej tworzy się wilgoci w miejscu styku zimnego i ciepłego powietrza – wyjaśnia Marcin Marchewka. – Nieodpowiednie zabezpieczenie przeciwwilgociowe tej przestrzeni skutkuje zagrzybieniami i pleśnią we wnękach okiennych. Początkowe objawy to skroplona para wodna w dolnych częściach szyb. W efekcie, konieczne są kosztowne remonty nawet w dopiero co oddanych do użytku pomieszczeniach – dodaje.

Trzeba również pamiętać, że woda jest dobrym przewodnikiem i mimo, że w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, to przy zawilgoceniu połączenia stolarka-mur ciepło szybko zacznie tędy uciekać. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest właściwe uszczelnienie tej przestrzeni. Nie wystarczy zastosowanie samej piany montażowej, która tworzy warstwę izolacji termicznej i akustycznej. Powinna być ona dodatkowo zabezpieczona materiałami paroszczelnymi od wewnątrz i paroprzepuszczalnymi od zewnątrz, co zapewni jej skuteczną ochronę przed działaniem wilgoci.

Dobry montaż – zwieńczenie inwestycji
Obecnie wykorzystuje się nowoczesne materiały służące optymalnemu uszczelnieniu połączenia stolarki z murem. Ich zastosowanie ma na celu redukcję strat ciepła, izolację przeciwwilgociową, przeciwwiatrową oraz akustyczną. Wysokie parametry izolacyjne można uzyskać dzięki systemom montażowym – taśmom paroszczelnym i paroprzepuszczalnym, taśmom rozprężnym czy nowoczesnym pianom uszczelniającym. Nawet jeśli koszt montażu z ich użyciem jest wyższy w porównaniu z niekompletnym sposobem instalacji (przy zastosowaniu tylko piany montażowej), to prawidłowe wykorzystanie tych rozwiązań oszczędzi nieplanowanych kosztów – zarówno z punktu widzenia materialnego, jak i zdrowotnego (grzyby i pleśnie mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka).

Kto pyta, nie błądzi, a dobry montaż zaczyna się od fachowego doradztwa.

Dlatego, jako inwestorzy wybierający okna, drzwi czy bramy do swoich domów, nie bójmy się zadawać sprzedawcom oraz monterom jak najwięcej pytań dotyczących techniki instalacji i wykorzystywanych tu rozwiązań – zachęca Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych w Związku POiD – W celu propagowania wiedzy na temat dobrego montażu realizujemy ogólnopolską kampanię edukacyjną „DOBRY MONTAŻ”, którą wspierają uznane na rynku firmy i marki: AIB, FAKRO, Hörmann, POL-SKONE, Porta KMI Poland, Pozbud, Proline, Soudal, Tytan Professional i Yawal – uzupełnia specjalista.

Powierzenie instalacji stolarki budowlanej profesjonalnej, rekomendowanej przez producenta ekipie montażowej sprawi, że dobry montaż będzie zwieńczeniem udanej inwestycji.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD