środa, 4 marca 2015

Zalety drzwi aluminiowych

Zalety drzwi aluminiowych
Drzwi wejściowe są elementem, na który zwracamy szczególną uwagę przy budowie lub remoncie domu. Wybierając materiał, z którego będą wykonane, często nie doceniamy tworzywa, jakim jest aluminium. Warto poznać więc jego zalety.

Nie wymagają konserwacji
Stal, drewno i aluminium to najpopularniejsze materiały wykorzystywane do produkcji drzwi wejściowych. Drewno to elegancki, naturalny materiał, jednak ma pewne wady, np. podatność na warunki atmosferyczne. Z tego powodu okna czy drzwi z drewna wymagają okresowej konserwacji, a z czasem nawet renowacji. Stan powłoki lakierniczej drzwi drewnianych należy sprawdzać co najmniej dwa razy w roku, jesienią oraz po okresie zimowym. W przypadku stolarki drewnianej, gdy powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem lazurującym, trzeba ją odnawiać zazwyczaj co 4 - 6 lat. Powłokę z farby kryjącej co 5-8 lat.

W przeciwieństwie do drzwi z drewna, drzwi aluminiowe nie wymagają konserwacji i malowania co pewien czas. Powłoka lakiernicza oraz kolor pozostają w niezmienionym stanie przez długi czas. Ponadto aluminium jest metalem lekkim, odpornym na działanie wilgoci i spełniającym wymagane tłumienie akustyczne w budownictwie.

Zadaszenie wejścia zbędnym elementem
Producenci drzwi stalowych i drewnianych zalecają osłonięcie wejścia daszkiem w celu ochrony przed wysoką temperaturą oraz wilgocią. W przeciwnym wypadku w okresie letnim słońce będzie intensywnie wysuszać drzwi drewniane, które mogą się rozsychać i odkształcać. Podobne zjawisko występuje w konstrukcji stalowej, nagrzane drzwi będą się rozszerzać i wypaczać. Działanie wody (śnieg, deszcz) również niekorzystnie wpływa na geometrię skrzydła. W czasie opadów wilgoć wnika w drewno, co może doprowadzić do gnicia i zagrzybienia drzwi. W przypadku tańszych drzwi stalowych, nieodpornych na wpływ promieniowania UV, może nastąpić wyblaknięcie koloru.

- Ze względu na swoje właściwości drzwi aluminiowe nie wymagają zadaszenia. Pozwala to nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale również na pełną swobodę aranżacji wejścia do domu – producent drzwi nie wymaga od użytkownika dodatkowych elementów zapisami gwarancyjnymi, a daszek staje się tym samym zbędny – tłumaczy Marlena Madej, Menedżer Produktu Aluminium z firmy ALUHAUS, należącej do Grupy OKNOPLAST.

Brak przeciwwskazań dla ogrzewania przedsionka
Producenci drzwi drewnianych zastrzegają, że gwarancja na ich drzwi jest ważna, gdy drzwi zamontowane są w odległości co najmniej 100-150cm od grzejnika. Aby drzwi pracowały prawidłowo zalecają, by przedsionek był nieogrzewany. Duże różnice temperatur między zewnętrzną i wewnętrzną stroną drzwi mogą spowodować wypaczenie skrzydła, które objawia się nieszczelnością, trudnościami z zamykaniem, ocieraniem o ościeżnicę. Przy niskiej temperaturze spowolnione jest również odparowywanie wody, która zalega na powierzchni skrzydła, spływa po nim i zamarza. Wilgoć wnikająca w miejsca, gdzie uszkodzeniu uległa powłoka lakiernicza powoduje łuszczenie farby i niszczenie drewna..

Zniwelowany efekt bimetalu
W przypadku dużej różnicy w temperaturze powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, drzwi zaczynają się wykrzywiać – zimą kurczą się, a latem rozszerzają. Drewno jest materiałem, które kiedy się odkształci, wypaczenie pozostaje. Stal, podobnie jak aluminium, wraca do pozycji wyjściowej, ale wykrzywia się bardziej. Często do tego stopnia, że w okresie wysokich temperatur może wystąpić problem z otworzeniem drzwi.

- Drzwi aluminiowe mają tę przewagę nad drewnem, że poprzez innowacyjny system przekładek termicznych możliwe stało się wyeliminowanie efektu bimetalu – wyginania się skrzydła pod wpływem nagrzewania/oziębiania. Jeśli jesteśmy w stanie zapanować nad tym zjawiskiem na etapie produkcji drzwi, staje się zupełnie zbyteczne stawianie wymagań użytkownikowi dotyczących nieogrzewania przedsionka czy zadaszenia wejścia. Wybierając drzwi aluminiowe zyskujemy zatem pełen komfort użytkowania oraz całkowitą swobodę aranżacyjną. Tym samym wejście do naszego domu pozwala na ekspresję samego siebie, przy zachowaniu funkcjonalności drzwi – dodaje Marlena Madej.

Możliwość montażu w dowolnym momencie
Drzwi drewniane zewnętrzne można montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu, wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Wilgotność powietrza wewnątrz budynku nie powinna przekraczać 60 procent. Stolarka drewniana, zamontowana w obiekcie, w którym są prowadzone mokre roboty, pochłania wilgoć, wskutek czego drzwi pęcznieją i przestają prawidłowo funkcjonować. Drzwi aluminiowe można montować w dowolnym etapie procesu budowlanego.

Aluminium jest odporne na grzyby, korniki i inne szkodniki
Drewno jest najsłabszym materiałem, jeśli chodzi o podatność na działanie korników i wilgoci. Zdarza się, że poszycie drzwi drewnianych (deski łączone na pióro i wpust) zaczyna gnić. Najczęściej proces rozpoczyna się od dolnej części skrzydła drzwiowego, gdyż przekrój czołowy deski jest podatny na działanie wilgoci. W drzwiach aluminiowych problem ten nie występuje.

Przemyślane bezpieczeństwo
Drzwi aluminiowe oprócz zapewnienia ciepła, chronią przed włamaniem, podnosząc poziom bezpieczeństwa. Drzwi marki ALUHAUS, wraz z naświetlem bocznym, posiadają certyfikat w klasie RC2 oraz RC3 zgodnie z normą PN-EN 1627, co pozwala dopasować je do konkretnych wymagań bezpieczeństwa.

Inteligentne rozwiązania w Twoich drzwiach
Wśród zaawansowanych technik otwierania drzwi, na rynku dostępny jest m.in. zamek ElektroAutomatic ALUHAUS, z możliwością uzupełnienia o czytniki biometryczne. Odryglowanie drzwi od strony zewnętrznej następuje bez konieczności użycia tradycyjnego klucza. System jest przy tym bezpieczny i wyklucza niebezpieczeństwo manipulacji osób niepowołanych. Dla wybranych modeli pochwytów istnieje możliwość zastosowania podświetlanego sensora dotykowego, który w połączeniu z silnikiem elektrycznym i zasuwnicą ryglowaną automatycznie zapewnia możliwość wejścia bez użycia klucza, przy zachowaniu maksymalnego doszczelnienia drzwi.

Drzwi do lepszego zużycia energii?
- Stolarka aluminiowa jest nie tylko trwała i łatwa w utrzymaniu. Gwarantuje również optymalną izolacyjność termiczną oraz wiatro- i wodoszczelność, dzięki czemu zapewnia niższe koszty zużycia energii i większy komfort. A to również kierunek zgodny ze zmianami w prawie budownictwa, które coraz mocniej kładzie nacisk na materiały energooszczędne. Przy wyborze drzwi zawsze należy kierować się wielkością współczynnika Ud – im niższy, tym lepsza izolacja termiczna. Oszczędność energii to nie tylko ulga dla portfela – warto pamiętać, że korzysta na niej także środowisko naturalne – zaznacza Marlena Madej z ALUHAUS.

Źródło: OKNOPLAST
Foto: OKNOPLAST