czwartek, 5 marca 2015

Większe możliwości w zakładzie MS więcej niż okna

Większe możliwości w zakładzie MS więcej niż okna
Wraz z nadejściem 2015r. w firmie MS więcej niż OKNA rozpoczął się nowy rozdział technologiczny. Jest on głównie efektem kolejnych inwestycji w Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych. Wdrożone zmiany pozwalają zwiększyć możliwości technologiczne i zoptymalizować procesy produkcyjne w fabryce.

Trwające prawie rok prace nad automatyzacją procesu produkcyjnego i modernizacją parku maszynowego zostały ukończone. W Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych działają już: w pełni zautomatyzowany magazyn Lisec, nowy stół do rozkroju szkła float i termo firmy Lisec, stół do cięcia szkła laminowanego Bottero oraz linia do zespalania szyb zespolonych Lisec. Przeprowadzone inwestycje pozwalają firmie MS więcej niż OKNA tworzyć produkty spełniające najwyższe standardy jakości.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie rozwiązań z najwyższej półki technologicznej. Przeprowadzone przez nas inwestycje pozwolą z pełną swobodą wytwarzać produkty spełniające nie tylko aktualne wymagania i normy, ale także te, które zaczną obowiązywać dopiero za kilka lat – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA.

Oprogramowanie do zarządzania produkcją
Aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich danych dla maszyn. To zadanie spełnia program GPS opracowany przez firmę Lisec. Wprowadzone do niego zamówienia od klientów są przetwarzane w zlecenia produkcyjne w taki sposób, aby ilość odpadów była jak najmniejsza (optymalizacja cięcia), a szyby opuszczały produkcję we właściwej kolejności. Generowane przez program listy produkcyjne oraz pliki danych na poszczególne maszyny pozwalają na wcześniejsze przygotowanie półproduktów (szkło, ramki, szprosy międzyszybowe), aby podczas zespalania każdy element był „pod ręką” wtedy, gdy jest potrzebny.

Magazyn z pełną automatyką
Ważnym elementem procesu produkcji jest logistyka. Dlatego zaopatrzenie stołów do cięcia szkła zostało w pełni zautomatyzowane. Magazyn wyposażono w suwnicę z podajnikiem firmy Lisec, która przy pomocy przyssawek zabiera taflę z odpowiednich stojaków. Następnie szkło dostarczane jest na hydrauliczny stół uchylny i w dalszej kolejności transportowane jest na właściwy stół do rozkroju.

Perfekcyjny rozkrój szkła float i termo
Zakup automatycznego stołu firmy Lisec pozwolił na cięcie, z chirurgiczną precyzją, szkła float (idealnie płaskiego) oraz szkła termo (z powłoką niskoemisyjną). Urządzenie zapewnia optymalny i precyzyjny rozkrój największych tafli w formacie „jumbo”, czyli szkła o wymiarach 6.000 x 3.210mm. Automat posiada głowicę tnącą, która zaopatrzona jest w tarczę szlifierską. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na szybkie, równoczesne cięcie i szlifowanie szkła z powłoką termiczną. W efekcie uzyskano dużo wyższą jakość i efektywność całego procesu rozkroju.

Rewelacyjna jakość rozkroju szkła laminowanego
Szkło antywłamaniowe i bezpieczne także zyskało nową jakość cięcia dzięki zakupowi najnowszej generacji stołu do cięcia szkła laminowanego firmy Bottero. Urządzenie także obsługuje największe tafle szkła w formacie „jumbo”. Technologie, w które wyposażony jest stół, pozwalają na w pełni automatyczne jednoczesne cięcie i szlifowanie powłoki termicznej, łamanie dwóch tafli szkła, podgrzewanie i przecinanie folii PVB znajdującej się pomiędzy taflami.

Innowacyjna linia produkcyjna
W Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych zainstalowano również linię firmy Lisec do zespalania szyb zespolonych. Głównymi modułami automatycznego zespołu urządzeń produkcyjnych są: sześcioszczotkowa myjka rozpoznająca grubość szkła i rodzaj powłoki termicznej (dobiera odpowiedni program mycia i ustawienia szczotek), prasa zespalająca wyposażona w system napełniania gazem (składa i napełnia argonem lub kryptonem wkłady jedno-, dwu- i trzykomorowe), tiokolarka (robot do aplikowania materiału uszczelniającego dookoła szyb zespolonych).

Automatyczne gięcie ramek
W każdej szybie zespolonej tafle szkła są oddzielone ramkami. Za ich przygotowanie odpowiada stół do gięcia ramek międzyszybowych Forel, zapewniający precyzyjne gięcie m.in. ciepłych ramek CHROMATECH.

- Przewidując i jednocześnie wyprzedzając zapotrzebowanie rynku, zainwestowaliśmy w rozwiązania, które poszerzyły nasze możliwości technologiczne. Obecnie jesteśmy w stanie produkować nie tylko prostokątne szyby, ale też łukowe, trójkątne czy trapezowe, nie tylko jedno, ale też dwu a nawet trzykomorowe (czteroszybowe) o grubości pakietu do 60mm i wymiarach 2.500 x 3.500mm – zaznacza Artur Głuszcz.

Przeprowadzone inwestycje usprawniły i zoptymalizowały wszystkie procesy technologiczne w Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych i pośrednio także w zakładach produkujących okna. Tym samym klienci MS więcej niż OKNA zyskali przyjazne, ekonomiczne i ekologiczne produkty, spełniające najwyższe standardy jakości.

Źródło: M&S
Foto: M&S